Bolest v krku při polykání, zduřelé mandle nebo nutkání ke kašli patří k prvním signálům onemocnění angínou. Často je doprovází také horečka, zimnice a malátnost. Příznaky se však liší v závislosti na původci onemocnění, kterým mohou být bakterie, viry nebo kvasinky. Přečtěte si, jak poznat angínu i čím se jednotlivé typy mezi sebou liší.

Foto: Shutterstock

Důležité je určit původce onemocnění

Zánětlivé onemocnění není nikdy radno podceňovat. Jakmile u sebe nebo svých blízkých zpozorujete první příznaky, moc neotálejte a vydejte se ke svému praktickému lékaři. Ten pomocí výtěru z krku odhalí příčinu angíny a podle toho vám pak nastaví léčbu. Pokud se z nějakého důvodu do ordinace dostavit nemůžete, využijte služby Lékař online 24/7. Odborník z kliniky EUC vás vyšetří na dálku pomocí chatu nebo videohovoru a doporučí další postup.

Dodržujte rekonvalescenci

Léčbu angíny můžete podpořit také dezinfikováním krku pomocí kloktadel a sprejů. Samozřejmě že důležitý je také dostatek spánku a pitný režim. Dobré je pít vlažné bylinné čaje, které zmírní nutkání ke kašli a uklidní podrážděný krk. Po odeznění onemocnění dodržujte alespoň dva týdny klidový režim. Oslabený organismus totiž snadno podlehne další infekci a angína by se vám mohla vrátit.

Reklama