Málokterá hrnková květina se vyznačuje tak nádhernými a bohatými květy, které postupně rozkvétají až do konce září. Durmany a datury ozdobí balkon, terasu, schodiště i zahradní altán. Jednoleté druhy můžete vysadit i na záhon, víceletým se bude lépe dařit v nádobách.

zahrada

Často bývá potíž s rozlišením těchto druhů. Oba nesou velké trubkovité květy, proto se jim souhrnně přezdívá andělské trumpety. Troubit na ně ovšem mohou skutečně jen andělé, protože ti jsou zřejmě imunní vůči prudkému jedu, který může způsobit člověku i smrt.

Takže opatrně při manipulaci s rostlinami, raději vše dělejte v rukavicích. Pak si můžete užívat krásy trvalek durmanů (Brugmansia) i jednoletých datur (Datura). Co je odlišuje kromě délky života? Durmany mají květy svěšené dolů, zatímco datury trumpety obracejí otevřeným kalichem vzhůru ke slunci.

zahrada

Snadné pěstování ze semen

Nabídka semen šlechtěných odrůd durmanů i datur je široká, předpěstování doma v květináčku je snadné a velice tak ušetříte. Zatímco za vzrostlou sazenici zaplatíte i několik set korun, sáček pěti semen vás přijde asi na třicet korun. Pro příští roky pak můžete použít semena vlastní, pro ně nechte dozrát několik srpnových květů, pak semena seberte, dosušte a uskladněte až do ledna, kdy je budete vysévat doma do květináčů. V teplých oblastech se zejména datury často vysemeňují samy a když na jaře moc nemrzne, překvapí vás nečekaně někde na záhonku nové rostliny. Lépe je ale spoléhat na domácí předpěstování a mladé rostliny pak umísťovat ven až koncem května. Rostou rychle a pokvetou pak celé léto.

zahrada

Víceleté durmany začátkem října přenesete do světlé místnosti s teplotou do 15 °C. Listy jim opadají, stonek seříznete a on na jaře obrazí novými větvičkami a listy. Je to podobné jako u fuchsií, v zimě potřebují jen malou zálivku jednou za dva týdny, hlavně ale místnost se světlem a stálou teplotou. Durmany na jaře přesaďte do větší nádoby s novou zahradní zeminou. Potřebují pro svůj rychlý růst hodně živin, takže od května je pravidelně i přihnojujte.

Barevná dekorace

Z původních amerických sedmi druhů durmanů a devíti druhů datur byl vyšlechtěn bezpočet kultivarů. Některé dorůstají výšky až tři metry a mají tvar bohatých hustých keřů, jiné byly přepěstovány na miniaturní odrůdy s drobnými trumpetami.

zahrada

Nejefektnější jsou ale ony vznosné keře s obrovskými květy. Mohou být plné, dvojité i jednoduché, řada odrůd je dvoubarevná, kalich přechází ze žluté do fialové nebo z bílé do červené, plné květy mohou mít také roztřepený lem, takže vypadají jako plnokvěté růže nebo begonie. Sytost barev květů je to, co z nich dělá skutečně efektní dekoraci. Dokonce i když zvolíte bílou, je tak zářivá, že na pozadí tmavé stěny domu nebo před tmavými jehličnatými keři bude úplně svítit. Chcete-li skutečně výraznou kontrastní barvu na balkon nebo do zahrady, máte na výběr od bílé přes krémovou, žlutou, oranžovou, růžovou, červenou až po tmavou fialovou. Některé odrůdy také sladce voní - pak je lepší je umístit dál od místa pro posezení, protože vůně může být až opojná, zatočí se z ní hlava.

zahrada

TIP
Až děti odrostou

Pokud máte doma malé děti, raději se na pár let durmanů a datur vzdejte. Obsahují halucinogenní drogu, jejíž následky se projeví už při poměrně malých dávkách a jsou velmi nebezpečné, protože vyvolávají nejen delirium s pocity hrůzy a děsu, ale také vysychání sliznic, horečku a bušení srdce.

Související články:

Reklama