Když ji vidíte, neřekla byste, že tato blonďatá drobná kráska je profesionální boxerka. Spíš byste podle monoklů tipovala, že je oběti násilí, ale omyl. Fabiana Bytyqi, nebo také Andělská pěst, jak se jí přezdívá, je světovou šampionkou a již třikrát obhájila svůj titul.

S Fabianou jsem se potkala, kde jinde než v ringu. Její přezdívka Andělská pěst jí patří právem. Vypadá jako sladké neviňátko, ale jistě umí rozdávat tvrdé rány. Mě toho sice ušetřila, ale bylo znát, že tato slečna opravdu umí.Fabiana bytyqi

Fabiana Bytyqi je profesionální česká boxerka. Narodila se v roce 1995. Bojovým sportům se věnuje již 17 let. V roce 2012 se stala mistryní světa v amatérském kickboxu. Je také mistryní světa v boxu v mini muší váhové kategorii. Svůj titul tříkrát obhájila. Jejím trenérem je Lukáš Konečný, který je bývalým českým boxerem a mistrem světa ve velterové váze. V roce 2015 úspěšně odmaturovala na gymnáziu v Ústí nad Labem. Nyní studuje ergoterapii na fakultě zdravotnických studií na UJEPu.

Fabiano, ty se již od čtyř let věnuješ bojovým sportům. Začínala si s karate, v jedenácti si přešla na kickbox a stala ses amatérskou mistryní světa. Poté ses začala věnovat thajskému box a skončila u klasického boxu. Což je hodně slušný sportovní výčet. Měla si někdy chuť to vzdát?
Pamatuji si, že jsem to měla již u karate. Nebavilo mě to, byla jsem vděčná bráchovi, který se zde pohádal, a my přešli na kickbox. Nebavil mě ten stereotyp, změna mi prospěla. Musím ale říct, že pár další chvilek vzdát to ještě bylo. Jsem ale vděčná rodičům, kteří mě u sportu udrželi, ač jsem jejich nátlak tehdy nesnášela, teď jsem za to ráda.

Karate v tak útlém věku byl tvůj nápad nebo za tím stáli rodiče? Přeci jen malá holčička a karate není zcela běžná kombinace.
Moje maminka chtěla baletku. Pamatuji si, jak jsem ve školce objevila letáček, kde bylo karate, a já se zeptala táty, co to vlastně znamená karate. On mi to vysvětlil a nabídl mi, že se tam můžeme jít podívat. Já souhlasila. Když jsem pak viděla, jak tam děti blbly, bojovaly, dělaly kotrmelce, byla jsem nadšená. Zkusila jsem si to a u karate zůstala.

fabiana bytyqi

Ty si zmínila, že rodiče tě ve sportu vždy podporovali, nebyly tam okamžiky, kdyby ti to rozmlouvali? Přeci jen vidět svou dcerku při boji není nejspíš nic příjemného, zvláště pro matky.
Táta mi to nikdy nerozmlouval, naopak. Pro něj to byl takový splněný sen. U mamky byl problém, když jsem začala dělat profesionální box. Tam se totiž sundává helma a je to celkově nebezpečnější. Nakonec mi to ale povolila.

Nejsi pouze profesionální sportovec, ale děláš i školu. Je náročné tyto dvě věci skloubit dohromady?
Musím říct, že to jednoduché nebylo, zvláště tehdy, kdy jsem maturovala a zároveň rozjížděla profesionální kariéru. To jsem se učila hlavně po nocích. Na vysoké škole už je to lepší. Když se domluvím s profesory, vyjdou mi vstříc. Je náročné běžet po tréninku do školy a naopak, večer se učit, ale dá se to.

Nepřemýšlela si, že by ses školy vzdala, když máš tak dobře našlápnutu ve sportu?
Škola je pro mě důležitá. Je ale pravdou, že jsem jeden čas nad tím uvažovala. Uvědomila jsem si, že ten sport není přeci jen na vždy. Může se stát cokoli a je dobré mít otevřená zadní vrátka.

fabiana bytyqi

Kdyby to nebyl box, co by tě jednou bavilo dělat za profesi?
Byla by to právě fyzioterapie nebo ergoterapie, kterou studuji. Přijde mi to užitečné a potřebné.

Dá se boxem živit?
Jde to. Většina našich boxerů jezdí do ciziny. Nevyhrávají, ale jedou si pro peníze.

Co chlapi, bojí se tě? Jaké jsou jejich reakce, když jim řekneš, co děláš?
Buď se mi smějí, nevěří tomu, nebo jsou zklamáni mým vzhledem. Když mě totiž vidí například v televizi, tak si myslí, že jsem hrozně velká. Já mám přitom 160 cm a 48 kg. Myslím, že se mě ale nebojí.

Troufla by sis vyzvat chlapa na boj?
Trénuji především jen s muži, ale vím, že na mě používají jen minimální sílu. Chlapa bych určitě nevyzvala.

Zmlátila si někdy ženu mimo ring? Třeba z důvodu, že by si to svým chováním zasloužila?
Ne. Každý z nás, ať už je to boxer, karatista či kickboxer ví, že tohle patří do ringu a na ulici to nepatří. Navíc já jsem takový diplomat, takže se snažím každý rozpor vyřešit v klidu. Já bych i měla strach použít své zkušenosti mimo ring. Moc dobře vím, že stačí někoho blbě trefit a může z toho být nehezký úraz.

My ženy, nemáme rády narážky na váhu. Co ale boxerky, jak vnímají to, když jsou zařazené do nejvyšší váhové kategorie?
V této kategorii jsou ženy spíš takovými chlapíky. Mají třeba 75 kg +, což není sice moc, ale jsou svalnaté a opravdu velké. Řekla bych, že právě ony jsou na svou váhu a svaly pyšné.

Jaká je Fabiána mimo ring? Jak se obléká a líčí?
V civilu se neoblékám ryze žensky, mám ráda spíše sportovnější módu. Mám ale i světlé chvilky, kdy si ráda vezmu šaty, podpatky a pěkně se namaluju.

fabiana

Ty si prozradila, že tvou velkou zálibou je jídlo, což vůbec není vidět. Jak to vypadá?
Tomu nevěří nikdo, kdo mě vidí. Jím téměř stejné porce jako muži. Mám velký výdej, takže i příjem musí být dostatečný. Záleží na tom, jestli jsem v nějaké dietě. Pokud ano, tak tam je to samozřejmě hodně omezené. Sacharidy jsou jen po tréninku, oproti tomu bílkoviny celý den. Když mám volnější režim, tak si jím, co chci. Snažím se ale nejíst úplné blbosti. Pak ale je týden, kterému říkám prasečák. To sním úplně všechno, klidně to i plácám přes sebe. 

Netrpí tělo, když se takto stravuješ?
Mé tělo je na to zvyklé odmalička. Navíc já nejsem vzorný příklad „dietáře“. Já si v dietě klidně dám i čokoládu, což nikdo nechápe. Raději si ale dám něco sladkého a jdu to vyběhat, než, abych byla bez toho. Když si tělo řekne, že chce pizzu, tak mu ji zkrátka dám. Nemám pocit, že by nějak trpělo.

Když už jsme zmínily tvé tělo, cítíš, že je bojovým sportem již unavené?
Je to už znát. Klouby bolí, ač využívám různou regeneraci, jako je například sauna či plavání. Teď jsem navázala spolupráci se společností My Identity, která vyrábí kvalitní sportovní výživu a doplňky stravy, bez kterých by to vážně nešlo.

Co ty a chlapi? Musí být tvůj partner taky sportovec?
Vždy jsem byla zastáncem, že nemusí, že já žádného bojovníka nechci. Ale pochopila jsem, že člověk z bojových sportů mě bude více chápat. Můj harmonogram, jak mi je po náročném tréninku, co zažívám v ringu, to normální smrtelník nechápe. Je tedy lepší mít někoho stejně naladěného.

Jak se vidí profesionální boxerka za dvacet let?
Tlustá, jak se válí na gauči a jí spoustu jídla (smích). Myslím si, že boxovat už nejspíš nebudu. Chtěla bych se starat o své děti a mít spokojenou rodinu.

Fabiana bytyqi

Nenechte si ujít:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama