V prvním článku o archandělech jsme vás seznámili s Gabrielem (čtěte ZDE). Dnes vám chceme představit dalšího ze sedmi archandělů, Rafaela, jehož jméno znamená „Bůh uzdravuje“, božský léčitel nebo také lék boží.

Hlavním úkolem archanděla Rafaela je léčení a uzdravování.

„Léčení jakékoliv jednotlivé součásti by nemělo probíhat bez ošetření celku. Neměli bychom se pokoušet léčit tělo bez duše a má li být zdravé tělo i hlava, musí léčení začít duší. Neboť je velký omyl naší doby při léčení lidského těla, že lékaři napřed oddělí duši od těla.“
- Platón, 4. stol. před Kristem -

Jméno Rafael znamená „zářící léčitel“, tento ze sedmi archandělů nám pomáhá léčit se a ukazuje nám, jak využít znalostí k dosažení království nebeského. Má také velký smysl pro humor, je úžasným průvodcem a společníkem na cestě životem. Jako takový je často zobrazován v podobě poutníka s kloboukem, který v jedné ruce drží caduseus (hůl, jejíž horní část tvoří dva hadi obrácení hlavami k sobě - horní část hole současně nese křídla), v druhé nese lahvičku s lékem. 

anděl

Rafael je také vládcem ctností - statečnosti, spravedlnosti, střídmosti a moudrosti. Získání těchto ctností pak vede k uzdravení duše. Archanděl Rafael má prý křídla na spáncích, ramenou, a jako Hermés/Merkur i na kotnících. Světlo archanděla Rafaela je smaragdově zelené a otevírá naše zraněná a zatvrdlá srdce, a umožňuje tak léčivé lásce boží, aby do nich vstoupila a působila. 

Energie archanděla Rafaela je jemná a zároveň silná. V symbolických vyobrazeních nese Rafael také fiolu s balzámem - jeho energie je totiž balzámem pro tělo, ducha i duši. Je spojován především se zelenou barvou. Jeho jméno znamená: „Bůh uzdravuje“, božský léčitel nebo také lék boží. 

Rafaelova síla nás spojuje se silou lásky a obnovuje řád. To umožňuje napravit dysfunkci těla. Jeho energie zasahuje až do buněk a buněčného vědomí. Jeho vyživující, láskyplná, jemná energie zahaluje též city člověka, uzdravuje strach, nedůvěru a zlomené srdce. Protože se Rafael jako archanděl zaměřuje na duchovní rozvoj a spojení s božstvím, pomáhá nám také uvědomit si, jak se máme z nemoci po duchovní stránce poučit, co musíme udělat, než se opět „uzdravíme“. 

anděl

Rafael ukazuje cestu zpět k jednotě, k počátku, z nějž přicházíme. Proto se mu někdy říká „archanděl ztraceného syna“. Dveře „otce“ nebyly totiž nikdy zavřeny, i když jsme se my sami vydali na cestu „ven“. Stačí se jen rozhodnout , a již jsme opět napojeni na sílu božství.

Čtěte také:

Reklama