Mladá fronta vydává knihu Anděl s ďáblem v těle aneb Velká dámská koalice autorů Drahoslava Makovičky a Václava Matějky. Kniha je napsána podle scénáře stejnojmenného českého filmu, který napsali stejní autoři a který režíroval Václav Matějka.

Příběh všichni známe, ale jen pro jistotu: Praha dvacátých a třicátých let minulého století.. V zámeckém hotelu Riviera, podniku s dámskou obsluhou a nočním programem, odkládají vysoce postavení pánové v šatně kabáty, klobouky – i morálku. A právě v tomto prostředí se odehrává příběh mladého bankéře Justize a nádherné dívky Renáty přezdívané Anděl. Ostatně nejen příběh jejich.

 

 

Kniha zachycuje osudy mnoha dalších postav a postaviček, například policejního inspektora Bulise, který je až fanaticky oddán své práci, osudy poslanců, ministrů, pražského policejního ředitele – a vůbec příslušníků takzvaných vyšších vrstev neboli společenské smetánky. Každý čtenář knihy Anděl s ďáblem v těle si jistě vzpomene na veleúspěšný stejnojmenný film z počátku osmdesátých let či na nesmírně populární inscenaci Hudebního divadla v Karlíně (nesoucí totožné jméno) z druhé poloviny let devadesátých. Právě na základě těchto uměleckých počinů vznikl text naší knihy. Jak film, tak divadelní představení všem čtenářům připomenou dvě bohaté fotografické přílohy, jimiž je tato výpravná publikace opatřena.

Minireport ze křtu

Křest knihy proběhl v pondělí 18. 12. 2006 v pražské jazzové Redutě. V roli kmotrů vystoupili Kateřina Brožová a Radoslav Brzobohatý.

Reduta praskala ve švech novináři bulvárních časopisů, všichni se usmívali na Jana Přeučila, který celou akci moderoval. Bývá zvykem, že nejprve je kniha, pak film a nakonec muzikál, ale nikomu zpřeházené pořadí nevadilo.

Příjemně působil Drahoslav Makovička, autor, který by se neměl v bezmála osmdesáti letech pokoušet být vtipný. Jeho věk mu dodává úctyhodnosti, měl by to zkusit na tomhle poli. Václav Matějka režíroval film a nebyl ani úctyhodný, ani zábavný. Kateřině Brožové to docela slušelo a nic nezpívala. Radoslav Brzobohatý byl jediný vtipný, ale nedostal prostor. Kniha je červená a jsou v ní fotky z filmu i muzikálu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor námětu - Drahoslav  Makovička
Narodil se 14. září 1927 do maloburžoazní rodiny v moravské Polici u Jesenice  – v domě, který tatínek koupil od rabína a ve kterém se dály podivné věci. Křesťanství přijal tři dny poté v nedalekém Kdousově. Vyrůstal však v Praze, v krásných, tvořivých a dosud ničím nepřekonaných třicátých letech, jako dítě první republiky. Maturoval na Lobkovicově reálném gymnáziu, vystudoval sociologii a estetiku, stal se doktorem filozofie a desátníkem v záloze. Napsal asi čtyřicet televizních her, přes dvacet filmových scénářů, tři divadelních hry, studie, kritiky a jako docent JAMU učební skripta. Je nestraník, fandí Slavii, obdivuje Chagalla a ženy, když jsou mladé, a přesto chytré.

Foto: Šumař (1 - spoluautor knihy V. Matějka a kmotr R. Brzobohatý, 2 - křest uváděl Jan Přeučil, 3 - K. Brožová se křtěnou knihou)

Reklama