Anatolský pastevecký pes není zvíře do bytu. O této zajímavé rase si můžete přečíst v pokračování našeho Atlasu psích plemen. A nechybí ni tradiční zkušenost majitele! Nejeli jsme pro ni ale do Turecka, odkud plemeno pochází...

Země původu: Anatolie, Turecko
Použití: pracovní pastevecké plemeno, ochotné k náročné práci v horku i v zimě
Klasifikace podle FCI:

Baris

  • Skupina 2. Pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi
  • Sekce 2.2 Horští psi
  • Bez zkoušky z výkonu
  • Celý standard FCI: Anatolský pastevecký pes (klikni)

Velikost (v kohoutku):

  • psi: 74 až 81 cm
  • feny: 71 až 79 cm

Hmotnost (v dospělosti):

  • psi: 50 až 65 kg
  • feny: 40 až 55 kg

Průměrně se dožívá: 12 až 15 let
Chovatelský klub: Moloss club CZ (www.moloss.cz)

Historie plemene...

Anatolský pastevecký pes je hlídacím psem, jehož minulost je velmi dlouhá. Jeho původ pravděpodobně sahá až k velkým loveckým plemenům Mezopotámie. Uvedené plemeno se během času přizpůsobilo novým životním podmínkám. Nejdůležitějšími podmínkami jeho životního prostředí je podnebí - horké a velmi suché léto a velmi studená zima, způsob života obyvatelstva - usedlý nebo kočovný život a práce, kterou psi vykonávali. Uvedené plemeno chrání stáda, která překonávají na planinách Anatolie velké vzdálenosti. Bez ohledu na rozmary počasí žijí pod širým nebem.

Vzhled psa...

Mohutný strážní vzpřímený pes velkého rámce, robustní postavy, se silnou hlavou a hustou patrovou srstí. Musí být velký a vytrvalý. Je schopen pohybovat se velkou rychlostí.

Povaha Anatolského pasteveckého psa...

Vyrovnaná a odvážná, bez jakékoliv agresivity, nezávislá, velmi inteligentní a vůdčí. Hrdá a důvěryhodná. Vůči svému pánovi velmi příchylná a loajální. Dospělí psi však jsou k cizím nedůvěřiví.

Jak o něj pečovat?

Pastevec je nejšťastnější venku. Není to pes, kterého byste mohli chovat v bytě, zahrada a dlouhé procházky jsou minimem k tomu, aby byl spokojený. Z povahy plemene vyplývá, že je spolehlivý a samostatný obranář.

Rozhodně není vhodný pro seniory ani k malým dětem.

Výcvik musí být trpělivý a začít je potřeba už ve štěněcím věku. Anatolský pastevecký pes má skvělou paměť a bude donekonečna a rád dělat své úkoly, ale co si nezafixuje v mládí, s tím může být v dospělosti problém. Přesně podle rčení: Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Výživa musí být kvalitní, ostatně jako u všech molossů, s akcentem na klouby a kostru, a to hlavně v růstu. Jinak ale nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

Na anatolského pasteveckého psa Barise jsem narazil na zahrádce jedné restaurace. Jeho majitel Tom mi o něm řekl...

Jmenuje se Baris Azami Kadife. Je to hlídací pes, kterého si vybraly manželka s dcerou – na fotce byl menší... V kohoutku má skoro 90 centimetrů. Je to vyloženě outdoorové zvíře. Spí zásadně venku, nejde ani do boudy, jen když je opravdu škaredě.

Baris

Velcí psi jsou spíš kliďasové a platí to více méně i u Barise. Pokud nepřijde na zahradu škodná – jiné zvíře, jiný pes – je to spíš mazel. Své teritorium, tedy naší zahradu, si dobře hlídá, nesmí mu tam vkročit jiný pes, fenka ale ano, to je něco jiného.

Jinak jako plemeno je spíš takový nezávislý, není moc k výcviku. Přesto s ním chodí manželka dva roky na cvičák, takže takové ty základy – sedni, lehni, zůstaň – zvládá. Ale je to u něj pomalejší.

Baris

Co se týče pasení, nemáme ho k tomuhle účelu, ale když měl soused malé ovečky, tak se je pokoušel pást. Bohužel jednu nějak přišlápl, tak má teď zákaz.

Občas je mu zahrada malá a jde sám na výlet. Prostě zdrhne, oběhne si svoje a zase se vrátí.

Baris

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama