Léky proti bolesti patří mezi jedny z nejužívanějších. S přibývajícím věkem ale roste citlivost organismu k těmto preparátům. S počtem přípravků se navíc zvyšuje nebezpečí nežádoucích účinků i většího vzájemného působení. U starších osob je tak ohledně léků nutná přísnější kontrola.

Přibližně čtyři z pěti lidí ve věku nad 75 let užívají minimálně jeden lék. Zhruba 36 % z této populace bere čtyři a více přípravků. Je tedy zjevné, že se stupňujícím se věkem medikamentů přibývá. Preparáty jsou však užitečné a bezpečné jen tehdy, jsou-li správně používané. A právě u seniorů mohou být rizika špatné aplikace i nedostačujícího účinku zvýšena. Je to dáno mnoha faktory. 

senior

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

  • Ledviny se například s věkem zmenšují. Snižuje se v nich krevní průtok, klesá jejich funkce a tím i eliminace léku z organismu.
  • Stejně tak velikost a funkce jater bývá menší, což opět omezuje vylučování některých preparátů.
  • Polykání tablet může být obtížné kvůli omezení slinění.
  • Úbytek svalové hmoty občas komplikuje aplikaci injekcí.
  • Změny v kyselosti žaludku mohou zhoršovat absorpci léků. 

S léky na bolest ve stáří opatrně

Mezi nejčastější příčiny užívání analgetik patří například bolesti zad, které jsou v pokročilém věku velmi časté. Než ale sáhnete po lécích, zkuste redukovat váhu, udržovat se v teple a zařadit mírnou pohybovou aktivitu. Velmi často mohou tato opatření značně ulevit. Pokud bolest neustupuje, je třeba navštívit lékaře. Ve vyšším věku je vždy lepší konzultovat volbu léků proti bolesti s odborníkem. Některé z preparátů totiž mohou mít vážné nežádoucí účinky.

  • Běžná analgetika (třeba paracetamol) jsou jednoduše dostupná, účinná, ale mohou být toxická pro játra.
  • Silnější přípravky proti bolesti, tzv. opiáty (např. kodein), někdy způsobují zácpu. Při častém užití dochází k rozvoji závislosti.
  • Mezi nejběžnější léky proti bolesti patří tzv. nesteroidní antiflogistika (aspirin, ibuprofen či diklofenak). Tyto preparáty se podílejí na rozvoji žaludečních vředů, které mohou být příčinou život ohrožujícího krvácení do zažívacího traktu. Zejména pak ve starším věku, kdy jsou lidé náchylnější k nežádoucím účinkům. Proto byste neměli užívat více než jeden lék současně, pokud lékař neurčil jinak.

Zvažujte rizika 

Každý starší člověk trpící bolestmi by měl mít výše uvedená rizika na paměti. Nezapomínejte, že pokud berete více léčiv naráz, mohou se navzájem ovlivňovat a je možné, že bude třeba snížit či zvýšit jejich dávky. Proto tuto věc konzultujte s lékařem. Neznamená to ovšem, že bolest nemá být intenzivně léčena. Spolu s odborníkem je nutné pokusit se najít řešení – ať už půjde o léky, nebo se stanete kandidátem pro rozvíjející se nefarmakologické metody terapie bolesti.

Zdroje: www.lecba-bolesti.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama