kočárek

Na dnešní dětské kočárky koukám jako z jara. Těch nepřeberných tvarů, barev a funkcí. Třeba ta skořepinová vajíčka na pavoučích „nohách“ připomínající měsíční vozidla mě doslova fascinují.

kočárekJó, kdyby něco takového bylo za mých mladých let. Nemohu se ubránit vzpomínce na dobu, kdy jsem výběr kočárku řešila já. No, výběr… to je opravdu silné slovo. Měla jsem situaci o to horší, že jsem potřebovala kočárek pro dvojčata...

 Začátkem devadesátých let jsem si „mohla vybrat“ jeden typ. Neskutečně ošklivý, vikslajvantový koráb značky Liberta, s designem, který totálně zaspal dobu. Pravda v několika (asi třech) ohavných odstínech. O barvách nemohla být řeč.  

Taková nespravedlnost,říkala jsem si. Copak nemůžou vymyslet něco trošku estetičtějšího, něco do očí méně bijícího? Už tak jste dost nápadná, že přitahujete soustrastné pohledy kolemjdoucích kočárko-čumilek: „Jé dvojčátka, no to vás lituju,“ či rádoby vtipné chlapské poznámky typu: „Že radši neusnul...“

kočárekJá vím, houby na tom záleží, dětem je to fuk, ale znáte to. Která máma by nechtěla své první dítě (v mém případě děti) vozit v alespoň trošku pohledném kočárku?  

Tehdy se k nám dovážel ještě dvojčatový kočárek z NDR, který byl o něco subtilnější, zaoblenější, podstatně lehčí a samozřejmě hezčí. Ale jak bylo celkem pochopitelné (a tenkrát běžné), v obchodech nebyl k sehnání.

kočárekNašla jsem si ho tedy přes inzerát. Měla jsem štěstí, protože paní, která ho prodávala, měla i úžasný sporťáček,  v němž seděly děti proti sobě. No paráda. Tak v tomhle tedy u mě soudruzi z NDR zabodovali. Oproti našim, kteří nabízeli opět jen zastaralé nevzhledné nukleární monstrum, se kterým se nedalo projet turniketem v metru. No opravdu, na některých stanicích museli nebozí rodiče dvojčat vláčet už tak dost těžký kočár do schodů, a když dofuněli nahoru, museli ho ještě zvednout nad hlavu (no, trochu přeháním, ale dejme tomu do výše ramen), aby se dostali vůbec ven. Kdo tohle vymýšlel, určitě nemohl mít dvojčata.

Teď už na anabáze s dvojčatovým kočárkem vzpomínám s úsměvem, ale tenkrát to bylo na mrtvici.

 

kočárek

Máte nějakou zajímavou příhodu s dětským kočárkem? Napište nám ji do diskuze pod tímto článkem (můžete klidně přidat i fotografii). My vybereme nejzajímavější, nejvtipnější nebo nejkurióznější příspěvek, zveřejníme ho v novinkách a odměníme kosmetickým dárkem.