Oblíbená herečka Aňa Geislerová se svým manželem a známý umělec a jeho kolegyně petici uvedli na slavnostním večírku na podporu knihovny, který se konal v Anině cukrárně Snídejte šampaňské. Stylově byl k této příležitosti zhotoven i dort ve tvaru Kaplického „chobotnice“. 

Podpořit hnutí může každý zájemce svým podpisem petičních archů občanského hnutí Demokracie staví (www.demokraciestavi.cz), které jsou vystaveny právě i v cukrárně Snídejte šampaňské v Xaveriově ulici na Smíchově nebo v Divadle Na zábradlí na Anenském náměstí v Praze.

Důvody podpory této aktivity vysvětlil Zdeněk Janáček: „Druhého března 2007 proběhla tiskem zpráva: Národní knihovnu na Letné postaví Jan Kaplický. Byla to krása. Cítili jsme se hrdí, že bydlíme v Praze a že to město má odvahu vykročit do budoucnosti. Pak ale přišla hanba a poznání, že jsme zase jen telata v srdci Evropy. Proto podporujeme petiční akci hnutí Demokracie staví. Petici, která volá po objasnění okolností vykonstruovaného procesu s vítězným návrhem Národní knihovny na Letné, považujeme za nezbytný hlas v boji proti aroganci naší politické reprezentace. Jako voliči ODS nesouhlasíme s jejím postupem v celé kauze, který je v rozporu s jejím volebním programem „Vize pro Prahu 2010 / Praha město pro život“. Uvědomujeme si, že svými hlasy neseme díl zodpovědnosti na celé situaci, a proto vyzýváme své zastupitele, aby se k nám a ke knihovně postavili čelem. Chceme, aby si jednoznačně uvědomili, že zklamali své voliče a nedodrželi deklarovaný program. Proto také apelujeme na ostatní podvedené občany, aby na celou kauzu nezapomněli, až budou opět zvažovat svůj volební hlas. Praha volá Future Systems!“

Zdroj: Naďa Machková, 2media

Protesty přitom mohou být zbytečné, protože včera (2.3.) vypršela lhůta, do níž měla být stavba nové knihovny zahájena. Kaplického studiu Future System tak vznikl nárok na vyplacení odměny za první místo v mezinárodní architektonické soutěži - čtyři a půl milionu korun za nerealizovanou stavbu. Do rukou studia se vrátila také autorská práva. Na základě pravidel soutěže tak mohou záměr realizovat jinde.

Jak to máte s Kaplického knihovnou vy? Podpořili byste její stavbu?

Reklama