Ti z nás, kdo se niterně hlásí ke svému keltskému základu, mohli  v minulých dnech oslavit  příchod nového roku podle našich předků. Samhain. Součástí takových oslav byly a doufám, že navždy budou, různé významné artefakty. Na výjimečné oslavy se vždy užívaly např.  speciální poháry, ze kterých se pilo jen při nějaké slavnostní příležitosti.

ame

Poháry mají významné zastoupení v historii, nemalý význam mívají v náboženství. Nejznámější jsou pravděpodobně „kališníci“ - kteří se podle nich (kalichů) jmenují. Asi nejznámější z nich je Sangreal - Svatý Grál. Pohár, který byl dle starých  legend použit k zachycení krve Ježíše, když umíral na kříži. Dle různých autorů legend někdy nosí Grál krásná panna, někdy se vznáší sám o sobě vzduchem nebo na paprsku světla, a někdy se s ním objevuje Josef Arimatejský. Často jej doprovází procesí mladých mužů, žen nebo andělů nesoucích svíce, kopí či nějaké další rituální předměty. Většina příběhů o svatém grálu byla sepsána v letech 1190 až 1290, a abychom byli schopni legendu o svatém Grálu pochopit, je potřeba znát celou historii této temné doby. Lidský život tehdy neměl větší ceny, vznikaly rytířské zákony, které pomáhaly vystavět morální hranice... Tolik k době, která svatý Grál popisuje a uchovává v podvědomí lidí dodnes. Nutno ještě podotknout, že v této době také započalo nekonečné hledání svatého Grálu, které trvá dodnes...

Čtěte také:

Poháry či kalichy bývaly ozdobou každé církevní či pohanské slavnosti. Ne každý měl však možnost se jich vůbec dotýkat. Na jejich výrobu lze použít všelijaké cenné materiály.

Podle dochovaných památek se  slavnostní kalichy vyráběly i z polodrahokamů, jedním z těch oblíbených je ametyst.

ame1

Ametyst je jeden z nejoblíbenějších drahých kamenů

Je to odrůda křemene a nejvíce se cení jeho krásně fialová až purpurově červená barva. Často vykazuje mírnou změnu barvy pod různým osvětlením. Při intenzivnějším zahřátí se ametyst mění na žlutý citrín. Na slunečním světle pak ametyst postupně bledne a ztrácí svou barvu.
Oproti jiným drahým kamenům (diamant, rubín, safír, smaragd) je cenově dostupnější.
Ametyst je oblíbeným šperkovým kamenem. V poslední době bývá stále více vyhledáván i ve své přírodní podobě. Obzvláště potom ve formě ametystových geod, krystalů a drúz.

Název ametyst má původ v řeckém „methy“, což znamená medovina, která byla tehdy oblíbeným opojným nápojem. Pojmenování amethy můžete tedy přeložit jako neopojný. Jinak řecky „amethustos“ – střízlivý.

Řekové věřili, že je účinný při boji s opilostí. Movitější Řekové a později i Římané vyráběli číše na víno z ametystu, aby je chránily před nadměrnými účinky vína. Legenda praví, že překrásná dívka Amethysta přitahovala nevítanou pozornost boha vína Bakha. Bohyně lovu Diana zachránila Ametystu tak, že ji proměnila v zářivý drahokam. Filozof Aristoteles doporučoval ametyst jako zaručeně účinný prostředek proti opilosti, a proto byl často nošen jako amulet proti následkům nadměrného pití.

Objevuje se už ve starověku – korále z ametystu jsou známy z civilizace Mohendžo-dara, Egypta, Sumeru a Baktrie v Afghánistánu a Tadžikistanu.

Ametyst je kámen, který znamená integritu. Egyptští vojáci jej nosili do bitvy, aby neztratili odvahu v nebezpečných situacích.Mojžíš ho považoval za symbol Ducha Božího.

V severní Africe je kamenem, který přivolává déšť, šamani jej tam vhazují do vody.

V křesťanské církvi znamenal ametyst drahokam čistoty.  Byl vsazován například do královských insignií či do biskupských prstenů obzvláště v římskokatolické církvi. Byly jím zdobeny církevní relikvie či oděvy. Známým šperkem z ametystu je tzv. papežský ametystový prsten, který je součástí vatikánského pokladu.

V České republice je nejproslulejší výzdoba ametysty v kapli Svatého Kříže na Karlštejně. Dodnes se neví, nakolik chtěl Karel IV. napodobit polodrahokamovou výzdobou kaple nebeský Jeruzalém. Další teorie směřují k meditačnímu účinku ametystu na mysl císaře za jeho pobytu na Karlštejně.

Ametyst je často nazýván všeléčícím kamenem. Je jedním z nejúčinnějších  krystalů, který se hodí pro všechny druhy léčení.

Je vhodný pro děti proti nočním můrám - kousek pod polštář jako talisman.

Je to kámen meditační - působí při stresových situacích, přepracovanosti, posiluje organizmus, bystří rozum - harmonizuje vztahy mezi mužem a ženou - je symbolem upřímnosti - navozuje klidný spánek, posiluje ducha a otevírá léčivé energie.     

Ochranný kámen: proti zemskému a vodnímu záření, brání v převzetí podvědomých vzorců a energií ostatních lidí.

ame1

 

Ametyst - všeobecně

Tělesné účinky: čistí pleť při akné, kopřivce, vyrážkách, při lupénce a bradavicích, pomáhá při onemocnění dýchacích cest a plic zejména v počátečních stádiích nachlazeni, tiší bolesti, předchází bolestem hlavy, podporuje činnost střev a pomáhá při poruchách činnosti střevní flóry

Duševní účinky: podporuje poctivost, střízlivost, věcnost, trochu kritiky, bdělost a vnímavost, usnadňuje rozhodování, posiluje koncentraci a přináší chuť učit se, podporuje disciplínu, zpracováni zkušenosti a touhu po poznání, osvobozuje od nerozvažných postojů, brání v převzetí podvědomých vzorců a energií ostatních lidí, v podobě drúzy čistí atmosféru v místnosti

Ametyst světlý

Tělesné účinky: zlepšuje uslzené oči, reguluje střevní flóru, pomáhá při žaludečních a střevních neurózách, je vhodný při bolestech hlavy, podráždění pokožky a nervových bolestech

Duševní účinky: podporuje klidný spánek, napomáhá prožívání snu a dopřeje člověku jasnozřivé sny, posiluje analytický rozum, zlepšuje poruchy soustředění a učení

Ametyst tmavý

Tělesné účinky: brání zánětům lokte a ramene, čistí pleť při akné, kopřivce a lupénce, pomáhá při onemocnění dýchacích cest a plic, zejména v počátečních fázích nachlazení, umírňuje menstruační potíže a návaly horka, snižuje krvácivost, umírňuje boule a pohmožděniny a bolestivé škubáni, indikován při potížích s vyslovováním po záchvatu mrtvice.

Duševní účinky: pomáhá překonávat smutek a žal, uklidňuje a uvolňuje nervy, umírňuje stavy obav a strachu ze zkoušky, po kritickém přezkoumání problému člověku umožňuje pustit se naplno do jeho řešení

Reklama