Divadelní inscenace Viktora Tauše Amerikánka bude mít premiéru v pražských Jatkách78 ve čtvrtek 13. září 2018. Do hlavní role Emy Černé obsadil Terezu Voříškovou a Elišku Křenkovou. Vstupenky lze koupit od dnešního dne v předprodejní síti GoOut nebo prostřednictvím webových stránek Jatek78.
5b4899a3c7d99obrazek.png

Amerikánka, Jatka78
Termíny představení:   

  • předpremiéry 11. září a 12. září 2018
  • slavnostní premiéra 13. září 2018
  • dále 14. září 2018, 27. a 28. listopadu 2018, 25. – 28. února 2019

Tvůrci a obsazení
režisér a producent     Viktor Tauš
hrají                                 Tereza Voříšková a Eliška Křenková
autoři hry                       Evita Naušová a David Jařab
scénograf                       Jan Kadlec
kostýmní výtvarnice   Michaela Horáčková – Hořejší
hudba/živá hudba       Petr Ostrouchov
producentka                 Bára Kamarytová
produkce                       Jeník Tyl
 
Nová hra Amerikánka, kterou režíruje i produkuje Viktor Tauš, sleduje osud Emy Černé, dívky stojící proti celému světu. Na své cestě překonává dětský domov, pěstounskou péči i pasťák. Věří totiž, že někde daleko, možná v Americe, čeká někdo, komu na ní záleží. Amerikánka je dramatem o svobodě, vydělenosti a touze žít.
5b4899eb2557cobrazek.png

„Amerikánka je moji druhou činoherní režií a produkcí. Je inspirována skutečným osudem dívky, kterou jsem potkal v čase, kdy jsem žil na ulici. Evita Naušová zaznamenala naše rozhovory a přepsala je do formy monologu, který se stal základem pro práci na filmovém scénáři, s nímž jsme jako první čeští autoři v historii vyhráli v Cannes Krzysztof Kieslowski ScriptEast Award pro nejlepší nerealizovaný východoevropský scénář. Později jsem se k výchozímu monologu vrátil a oslovil Davida Jařaba. Ten text upravil do podoby jevištního dialogu,“ popisuje vznik divadelní hry Amerikánka Viktor Tauš a doplňuje: „V září 2018 na Jatkách78 uvedeme divadelní hru, tu o rok později zaznamenáme ve 3D formátu a uvedeme v kinech. Na podzim roku 2019 začneme připravovat film a minisérii. Paralelně s filmem bude vznikat kniha.“
Co řekla Tereza Voříšková o Amerikánce, se můžete podívat ZDE.

Nebo si přečtěte rozhovoz s Terezou Voříškovou níže

Rozhovor s Terezou Voříškovou
5b4899d91ee9eobrazek.png

Proč jste se rozhodla ke spolupráci na divadelním představení Amerikánka?
Moc se mi líbil autentický text Viktora Tauše, který David Jařab a Evita Naušová zpracovali do divadelní formy. Také se zde poprvé od filmu Raftáci, tedy asi po dvanácti letech, pracovně opět potkávám s Eliškou Křenkovou, mojí přítelkyní, a to jsem si nemohla nechat ujít.

Už jste někdy spolupracovala s Viktorem Taušem? 
Točila jsem s Viktorem televizní seriál Modré Stíny a byla to naprosto úžasná spolupráce.

Jak byste popsala svoji roli?
Emma Černá je velmi osobitá, statečná, pozitivní žena. Nezničitelná. Pere se s životem a každý neúspěch jí udělá ještě silnější. Mám se od tohoto charakteru co učit.

S Eliškou jste kamarádky - je to pro vás lepší než kdybyste se vůbec neznaly?
Eliška byla velký důvod, proč jsem tuto roli vzala. Je skvělá herečka a úžasný člověk. Jsme na sebe napojené a prožily jsme spoustu věcí, pozitivních i negativních, a doufám, že tohle všechno bude
na jevišti vidět.

Scéna by měla být velmi netradiční, jak se vypořádáváte s jejími nástrahami?
Myslím, že tohle všechno na mě dopadne, až ten obrovský kolos uvidím.

Během představení čeká na diváky i jedinečné velkoformátové projekce, nakolik je náročné se s nimi sladit a vnímáte je vůbec?
Myslím, že projekce nám můžou hodně pomoci. Jatka jsou obrovský prostor a my s Eliškou jsme malinký. A navíc hraní na kameru je nám blízké. Mě určitě bližší než jeviště, i když to taky miluju.

Jak probíhalo zkoušení? A bylo náročné? 
Pořád probíhá a je náročné. Pro mě velmi.

Co pro vás příběh Emy Černé znamená osobně? Má nějaké poselství?
Asi ta síla. Emma má sílu, která posiluje mne.

Jak moc se liší váš svět filmu a svět divadla a preferujete jeden z nich? Pokud ano, proč?
Mám moc ráda oba světy a ráda je střídám. Preferuju v každém životním období jiný. Divadlo jsem dlouho nedělala, když nepočítám Letní Shakespearovské slavnosti, které jsou velmi specifické.
Na „živého“ diváka se moc těším.

Na Jatkách budete hrát poprvé, byla už jste tady na nějaké jiné hře, případně co pro vás Jatka78 znamenají, symbolizují?
Ano, měla jsem moc ráda Zapětdvanáct, kteří se přesunuli do NoDu a Loosers Cirk Company. Je to úžasný prostor, Lukáš Musa ho nádherně vytvořil.

Kromě role Julie v rámci Letních shakespearovských slavností ve hře Romeo a Julie máte ještě nějaké jiné divadelní role?
Ne. Nebylo by to časově možné skloubit s filmováním a cestováním. LSS i Amerikánka se hrají v blocích, proto se můžu vždy výhradně věnovat jim.

Jak relaxujete, trávíte volný čas?
Vařím, cestuju a píšu, čtu, tancuju, sportuju a trávím čas s rodinou.

Na co se těšíte?
Na chaty k babičkám.

Reklama