Nejoblibenější americkou zábavou je baseball.
Nejen jeho profesionální podoba baseball, ale i lidová varianta softball, která se hraje s měkčím míčkem.
Tak, jak naši malí kluci čutají někde na plácku fotbal, Američané se od malička ohání v parku pálkami.
Baseballová liga se táhne celé léto v televizi (než ji vystřídá na druhou polovinu roku americký football).
Soupeři se setkávají ne na jednu hru, ale hned na celou sérii zápasů, a v televizi přes weekend není nic jiného než baseball. A to nemyslím jeden kanál, ale hned deset.
Nedíval jsem se na tento sport, protože se mě zdá velmi pomalý, nudný, a i přes snahu mých přátel mi vysvětlit pravidla – jsem je jaksi nepochopil, což nepřikládám jejich neschopnosti vysvětlit, ale mé - pochopit.

Ale popularita baseballu roste po celém světě a konečně se z něj stal i olympijský sport.
Jak vlastně vznikl baseball?

Historie nás informuje, že se vznik baseballu datuje do roku 1839 a jeho autorství se připisuje generálmajorovi, který se jmenoval Abner Doubleday.
Až do teď platila verze, že si tuto hru generál vymyslel, když byl kadetem vojenské akademie ve West Point, a později ji propagoval a doporučoval svému mužstvu během Občanské války.
To vedlo k tomu, že baseballová Dvorana slávy je umístěna v Doubledayově rodném městě Cooperstown ve státě New York. Potud historie.
Pravdivá historie? Teď už ne.

Knihovník George Thompson z New Yorkské University se probíral starými novinami a objevil článeček z 25. dubna 1823 (tedy 16 let dříve, než generál vůbec vstoupil do slavné akademie), že organizovaný zápas hry zvané “base ball” se odehrál na Manhattanu v New Yorku, v oblasti dnešní Greenwich Village.
A že tedy hru nikdo přes noc nevymyslel, ale že se přirozeně vyvinula sama.
Autor článečku popisuje “pravidelná sobotní klání” a vyjadřuje “své potěšení spatřiti toliko mladých aktivních mužů angažujících se v této mužné a atletické hře. Je to nevinné pobavení, vyžadující minimální výdaje a nemající žádnou demoralizujíci tendenci jako hazardní hry”.

Knihovník Thompson poukazuje na zajímavý fakt, že autor článku nemá potřebu čtenářům vysvětlit, co to hra “base ball” je, což nabízí vysvětlení, že pojem “baseball” byl v té době již známý termín. To by posouvalo vznik hry ovšem ještě dál dopředu.

Takže ku dnešnímu dni si opravujeme rok vzniku baseballu na 1823.
Ale nepište si to perem, zatím jenom tužkou, protože knihovník Thompson ještě neskončil se čtením starých novin.   

     
Reklama