shutterstock-418427128.jpgFoto: Shutterstock

Přestěhovala jste se do USA, přepokládám, že širší rodina zůstala v Česku…
Ano, V Česku je celá naše rodina i přátelé. Mnozí nás už stihli navštívit, jiní se za námi do Ameriky teprve chystali. Ale současný stav naše plány změnil. Situaci s nimi denně porovnáváme, ačkoli se snažíme zachovat si chladnou hlavu a věřit, že vše bude brzy opět ve starých kolejích.

Jak se na základě výměny informací s příbuznými a přáteli podle vás liší situace v Česku a v New Yorku?
Pandemie se tady rozmohla přibližně s dvoutýdenním zpožděním oproti České republice. Federální vláda ani oblastní vedení nevydávají žádná striktní opatření. Vše je dodnes formulováno jako doporučení. V minulém týdnu byla zavedena povinnost nošení roušek a masek, respektive jakéhokoli krytí obličeje, na veřejnosti. Například do obchodů vás bez nich nepustí.

Jak se život v tak velkém městě změnil?
Oproti klasickému New Yorku je nyní v ulicích málo lidí, ale není liduprázdno. Lidé chodí i nadále běhat, jezdí na kolech, hodně se pohybují v parcích, zejména Central Park je lidí plný. Udržuje se sociální vzdálenost, kdy se k sobě lidé nemají přibližovat na méně než na dva metry, nošení roušek nyní respektuje téměř každý. Jindy životem pulzující centrum, jako je Times Square, Rockefeller Center, Battery Park, 9/11 Memorial, 5th Avenue a další, jsou vylidněné a zavítají sem jen ti, kdo si chtějí osiřelá místa zdokumentovat. Většina lidí pracuje z domova, kancelářští pracovníci dostali ihned pokyn a možnost volby práce z domova. Následně se kanceláře uzavřely úplně a homeoffice byl nařízen téměř všem. Před obchody s potravinami jsou zpravidla dlouhé fronty, ale samotné nakupování je příjemnější, protože v prodejně smí být současně jen určitý počet osob, potraviny jsou už velice dobře zásobeny a nakupování je plynulejší a rychlejší.

shutterstock-1688231611.jpgFoto: Shutterstock

Udělala podle vás vláda v USA všechno, co měla?
Nerada hodnotím politiku jiného místa, které neznám tak dobře jako ČR, respektive poměry zde znám ze zahraničních médií a z místních pouze posledního půl roku. Za sebe mohu říct, že jsem od počátku dodržovala jakási základní pravidla chování, mezi lidmi jsem nosila roušku (v době, kdy jsem z tohoto důvodu byla považována okolím za nemocnou nebo poblázněnou), důkladně jsem si myla ruce, kdykoli jsem přišla domů. Pakliže bych byla nemocná nebo se necítila dobře, mezi lidi bych se nevydávala vůbec. Po návratu z Prahy, kdy jsem přiletěla posledním povoleným letem sem do New Yorku, jsem dobrovolně zůstala dva týdny v domácí karanténě.
 
Dodržovali to i ostatní?
Ne všichni. Ještě nedávno byla rouška skutečně zbytečnost, lidé se shromažďovali v parku u pikniků a her a pojali nově vzniklou situaci jako osobní volno, čas pro setkávání se s přáteli a čas pro sebe. Guvernér státu New York měl od počátku zájem striktní opatření nařídit, ale neměl k tomu svolení od federální vlády, proto vydal alespoň několik základních doporučení.
 
Liší se podle vás přístup Čechů a Američanů k pandemii?
Jsou tam kulturní odlišnosti. Myslím, že v Americe je vše o vnímání lidí. Lidé jsou individualističtější než u nás, je velká míra osobní svobody, jejíž byť nepatrné omezení je velmi silně vnímáno a lidé si své svobody stráží. Proto předpokládám, že striktní opatření, která provedla ČR, by zde nebyla možná. Nepřiměřeně by omezovala osobní svobody obyvatelstva a myslím, že by to hned vedlo k velké vlně nevole.
 
V Česku se začínají opatření uvolňovat, myslíte, že jsou to dobré kroky?
Domnívám se, že striktní opatření, která byla v ČR nastolena, způsobila to, že ekonomicky bude značná část populace čelit velkým starostem. Postupné uvolňování opatření z mého pohledu je správné, nicméně například otevření farmářských trhů na pražské Náplavce mi jako postupné nepřipadá a myslím si, že podobné hromadné akce popírají smysluplnost předchozích silných restrikcí. Stejně tak prvotní zastrašování obyvatel z pohledu úplného zákazu cestování na mnoho následujících měsíců či let a následná prohlášení o povolení cestovat do Chorvatska a několika málo vybraných destinací považuju za nepřiměřené. Naše politické špičky asi z celé situace buďto těží ekonomicky, anebo osobně pro získávání preferencí pro příští volby.

Reklama