Slavná americká pilotka patřila mezi největší celebrity třicátých let minulého století. Média ji doslova milovala, téměř každý v Americe znal její tvář. Její zmizení v roce 1937 patří dodnes k záhadám, které nebyly spolehlivě objasněny…

AmeliaTato emancipovaná průkopnice světového letectví byla tak trochu rozmazlenou dceruškou z dobré rodiny. Ne že by musela mít všechno, co si zamanula, ale špatně se rozhodně neměla. Narodila se v roce 1897 a své dětství prožila v domě svých bohatých prarodičů v Kansasu. Dědeček byl totiž vysoce postavený právník, Ameliin otec jeho věhlasu nedosáhl. Za první světové války Amelia obětavě ošetřovala raněné vojáky vracející se z Evropy. Inklinovala totiž k medicíně, uvažovala o jejím studiu. Jenže pak se nadchla pro tehdy módní letectví a byla ztracená! Obdržela pilotní licenci od Mezinárodní letecké asociace jako šestnáctá žena na světě. Ve čtyřiadvaceti letech si koupila první stroj. Současně začala propagovat létání, obzvláště létání žen.

Pak jednou zazvonil telefon s nabídkou, která se neodmítá. Nechtěla by jako první žena přeletět Atlantik? Chtěla! Akci vymyslel zkušený newyorský publicista a vydavatel George Putnam, financoval ji a patřičně taky medializoval. Byl to ovšem takový malinký podfuk. Amelia totiž neměla potřebné zkušenosti, a tak dostala povolení pilotovat jen za ideálních povětrnostních podmínek. Ty však nenastaly, takže byla vlastně jen pasažérkou, kterou vezli dva piloti - Wilmer Stultz a Louis Gordon. Nicméně měla oficiálně titul velitele letu, a tak po přistání byla středem pozornosti právě ona. Pilotů si nikdo nevšímal. Amelii dokonce gratuloval sám americký prezident! A hlavně - Ameliino jméno se stalo tahákem pro Putnamovy noviny. Zajistilo jim vysoký prodej.

Amelia se postupně s rozvedeným Georgem Putnamem více sbližuje, až se za něj v roce 1931 provdá. Díky jeho všestranné podpoře následující roku, tedy pět let po Charlesi Lindbergovi, legendárním letci, už překoná Atlantický oceán opravdu sama! Její sláva roste. Právě jako protipól Lindberga, kterému familiárně přezdívají „Lucky Lindy“, ji v Americe nazývají „Lady Lindy“. Také se hovoří o tom, jak až neskutečně byla na Lindberga podobná.

Amelia

O necelé tři roky později pak přeletěla dokonce Pacifik z Havajských ostrovů do Kalifornie. Na této trase přišlo o život už deset pilotů. A takových rekordů držela víc.

V roce 1936 se rozhodla obletět svět. Na osudový poslední let ve dvoumotorovém Lockheedu Electra s přídavnými palivovými nádržemi odstartovala Earhartová spolu s navigátorem a mechanikem Fredem  Noonanem v květnu 1937 z Miami. Trasa měřila 47 000 km.  Letěli směrem na jihovýchod přes Karibik, Jižní Ameriku, Atlantik a Afriku. A pak dále východním směrem až do Austrálie. V červnu po přistání na Nové Guineji už měli před sebou poslední etapu přes Tichý oceán, která měřila pouhých 11 000 km.

V plánu bylo poslední mezipřistání na tichomořském ostrově Howland, kde měli dočerpat palivo. Situaci jistilo americké námořnictvo, které zde postavilo přistávací dráhu a do oblasti vyslalo tři lodě. První – Itasca – měla Amelii navigovat, až se dostane do blízkosti ostrova. Další dvě měly čekat v pohotovosti.

Amelia s Fredem odstartovali 2. července o půlnoci a na Howland měli dorazit po osmnácti hodinách. Poslední zprávu vysílá pilotka po dvaceti hodinách a sděluje, že má palivo jen na třicet minut letu a že bloudí v mlze. Pak už se odmlčí. Co se stalo? Okamžitě se rozbíhají pátrací akce. Prezident Roosevelt na ně uvolňuje čtyři miliony dolarů. Pátrají čtyři tisíce lidí. Marně. Po šestnácti dnech je pátrání odvoláno. Oficiální verze zní, že se Amelia s letounem zřítila do moře.

Její manžel však pátrá dál na vlastní pěst. Aby získal peníze, dokončí Ameliinu rozepsanou knihu a napíše také její životopis. Bohužel knihy se špatně prodávají, George Putnam je obchodník, ne spisovatel.  Finančně zruinován ztrácí veškeré naděje a Amelii v roce 1939 nechá oficiálně prohlásit za mrtvou …

Po téměř pětasedmdesáti letech byl ustaven nový speciální pátrací tým, který prý v létě 2012 objevil na mořském dně trosky letadla blízko ostrova Nikumarora. Hledání pravdy tedy není u konce …

V seriálu Jany Ládyové  o zajímavých ženách si můžete také přečíst:

Reklama