Výstava světoznámého malíře Amedea Modiglianiho v Obecním domě je unikátní. Přináší nejen vzrušující pohled na jeho život, dílo a dobu, kdy se v Paříži rodila umělecká avantgarda, ale je vůbec první jeho ucelenou výstavou v Čechách.

modigliani

modiglianiKdyž jsem se dozvěděla o výstavě Amedea Modiglianiho, řekla jsem si, že si ji nemohu nechat ujít. Jednak je to první výstava jeho díla, která je u nás k vidění, a „druhak“ mám k tomuto umělci zvláštní osobní vztah. Na scénografii jsme dostali za úkol namalovat kopii obrazu nějakého slavného malíře. Vybrala jsem si právě Modiglianiho v domnění, že to bude hračka. Pochopitelně, zdání klame, zachytit pohyb, výraz a hlavně náladu jeho obrazu bylo neskutečně těžké. Nicméně dostala jsem výbornou a obrázek mi dlouho visel na zdi. Než ho odnesla voda.

modigliani

modiglianiTo jen tak úvod. Amedeo Modligliani je mi svou zvláštní melancholií, která čiší ze všech jeho děl, velmi blízký. Chtěla jsem je vidět na vlastní oči, dozvědět se víc o jeho životě i počátcích pařížské avantgardy, což výstava slibuje. A do jisté míry plní. Proč do jisté míry? Zřejmě jsem naivní a čekala jsem sály nabité jeho nejznámějšími díly. Ale teprve na výstavě jsem pochopila, že i to množství, které je vystaveno, je unikátní a muselo stát organizátory obrovské úsilí, neboť většina obrazů a kreseb pochází ze soukromých sbírek a je nesmírně cenná.  Věděla jste, že zatímco jeho vrstevník a přítel Pablo Picasso po sobě zanechal 20 000 děl, Modligliani pouze 350?

modiglianiŽil poměrně krátce, zato bouřlivě a naplno, jak se na bohéma sluší. Jeho životu je věnována první sekce výstavy dokumentovaná dobovými fotografiemi, které vás uvedou do obrazu a vtáhnou do uměleckého světa Paříže v období první čtvrtiny dvacátého století.

Pokud máte čas a vydržíte chlad, který ve výstavní síni panuje, můžete se podívat na hraný životopisný film, promítaný během výstavy.

Až načerpáte informace a vstřebáte do sebe génia umělce i doby, je nejlepší čas prohlédnout si jeho olejomalby, kresby a studie, které jsou vystaveny v samostatném sále.

Jeho nezaměnitelný rukopis na vás promlouvá doslova z každé linky v jeho náčrtníku. Uchvacující vznik první myšlenky, která ho napadala v každém okamžiku, jako tóny hudby ve skladatelově mysli. Příznačné skici na notových papírech jsou toho svědectvím. Olejomalby - portréty mužů a zvláště žen vás nenechají na pochybách o jeho smyslu vcítit se do nitra člověka.

modigliani

Ve tvářích dívek s mandlovýma očima, dlouhým úzkým nosem a drobnými ústy se zračí ona zvláštní nostalgie, která vás přitahuje. Nevidíte jen portrét, vidíte duši, náladu, rozpoložení, vnitřní svět. Vše je zdánlivě v klidu, ale vy cítíte chvění, neboť každá, byť sebenepatrnější linka zastavená ve správný okamžik dává výrazům pohyb a život.

A to je tak fascinující na Modiglianiho portrétech, od nichž nedokážete odtrhnout oči.

 

Výstavu Amedeo Modigliani pořádá Galerie Vernon

Koná se ve výstavních sálech Obecního domu, Náměstí Republiky 5, Praha 1

do 28. 2. 2011

Otevřeno je denně, 10–19 hodin

Vstupné 220 Kč

 

Reklama