Velmi často se kritizují tzv. ambiciózní rodiče – ti, kteří si své nesplněné ambice vybíjejí na dětech a bezohledně je nutí dělat to, co dítě nechce a nemá k tomu vlohy.

Přesto, a především v dnešní době, je potřeba pomoci dětem „najít sebe“ a mnohdy je opravdu zapotřebí např. i pokusem – omylem jim nabízet  nejrůznější formy zábavy, sportu, umění. Jistě není správné „lámat věci přes koleno“, ale jak dítě ve 14 letech před svými vrstevníky ocení, když umí základy hraní na kytaru nebo aspoň na flétničku, když se dívka umí graciézně pohybovat, neboť navštěvovala balet nebo pohybovou výchovu a když má spoustu kamarádů a známých z nejrůznějších kroužků.

To jsem hovořila o „nucených“ koníčcích nebo o aktivitách, u nichž dítě nevydrželo. Že je potřeba podporovat děti v jejich tužbách, je dnes snad každému rodiči jasné.

Děti jsou však mnohdy postaveny na piedestal a zdá se mi, že jsou nesprávně na 1. místě.

Rodiče by měli také myslet sami na sebe, vždyť i oni mají dnes velkou možnost naplnit své dávné dětské tužby, ať je to krasobruslení nebo malířství (viz jak velká spousta dnešních umělců maluje) či jakékoli jiné umění – např. nejrůznější drobné ruční práce a techniky, které mají za cíl zútulnit vlastní byt nebo potěšit přátele.

Mohou začít také studovat vysokou školu, kterou v mládí nestihli, nebo cestovat.

Pak se zabrání variantě, že budou nutit děti k tomu, co by raději dělali oni, a dokonce možná jim pak, když budou svá přání mít naplněna, budou moci být dětem opravdovými průvodci (a rádci) v životě, možná si zvýšením vlastního sebevědomí zaslouží oprávněnou úctu svých, postupně dospívajících, dětí.

Není to reálná úvaha k zamyšlení?
ynets

 


Milá čtenářko,
děkujeme za příspěvek hodný zamyšlení (já už jsem se nad sebou zamyslela - uvídíme, s jakým dopadem). Malovat bych chtěla, ale nějak mi to nejde a krasobruslení je na mě moc ostrý sport. (Já vím, mám ještě spoustu jiných možností - pletení, háčkování, břišní tance...).
A cestování? Tak to ráda. Ale jak to realizují maminky s malými dětmi?

Jak se vám, rodičům malých dětí, daří plnit si své sny a třeba cestovat?
Pište k nám do redakce!

Zajímavé příspěvky odměníme!

redakce@zena-in.cz

Vám posíláme za ranní příspěvek zpevňující gel od firmy Dove.