U hranice Brazílie a Peru se odehrálo výjimečné setkání. Doposud izolovaný kmen nečekaně vyšel z pralesa a kontaktoval okolní svět. Snaží se najít spojence proti těžařům či pašerákům drog, kteří ho napadli.

Skupina indiánů, jejichž kmen byl doposud zcela izolovaný od okolního světa, se snaží najít spojence, kteří by mu pomohli proti boji s těžaři a pašeráky drog, kteří se v Amazonii vyskytují. Několikrát navštívili ves, kde byli při jejich druhém setkání přítomni zástupci Brazilské národní nadace pro indiány a tlumočník, který ovládá mluvu ze stejné jazykové rodiny. Díky tomu vyšlo najevo, jaký je záměr návštěv. Hovořili o masakrech a vypalování příbytků od nelegálních těžařů mahagonu a pašeráků drog, kteří se v jejich lokalitě vyskytují. Prosili předně o zbraně a spojence, kteří by jim proti nim pomohli.

dv

O izolovaných kmenech v Amazonii se toho ví přitom velmi málo. Odhadem jich je v oblasti asi stovka, z toho nejvíce v Brazílii. Žijí i v Peru, Ekvádoru, Kolumbii. Tvoří malé komunity, jeden kmen se obvykle skládá z deseti až stovky lidí.

Jsou to vesměs potomci původního obyvatelstva, kteří přežili genocidy páchané těžaři gumovníku na přelomu 20. století. I proto se tyto kmeny vyhýbají kontaktu se světem, jejich generace si předávají toto historické trauma,“ vysvětluje  pro MF DNES Alice Bayerová  z organizace Survival International, jež se snaží ohrožené kmeny chránit.

Reklama