wwqew.jpg
Foto: Profimedia

Oficiální oznámení u příležitosti jejího úmrtí znělo: „Královna dnes odpoledne pokojně zemřela v Balmoralu. Král a královna choť zůstanou dnes večer v Balmoralu a zítra se vrátí do Londýna.“ Je velmi dojemné, že Její Veličenstvo strávilo své poslední dny právě v Balmoralu, protože o panství o rozloze 50 000 akrů bylo dobře známo jako její oblíbené místo. Kdysi ho dokonce popsala jako „ráj na Vysočině“.

Balmoral je velký zámek nacházející se v oblasti skotského Aberdeenshire, známý také jako Royal Deeside. V dokumentu ITV Our Queen at Ninety princezna Eugenie, nejmladší dcera prince Andrewa říká, že je její babička nejšťastnější na Vysočině, a odhalila, jak tam královská rodina ráda tráví společný čas. „Procházky, pikniky, psi – spousta psů, vždy se najdou nějací psi – a lidé neustále přicházející a odcházející. Pro babičku a dědu je to skvělá základna, kam je chodíme navštěvovat. Na Vysočině je spousta místa k dýchání a běhu.“ Velkolepý dům a jeho okolní panství jsou plné krásných vzpomínek pro celou rodinu. Každé léto se tady královská rodina připojila ke královně a princi Philipovi.

profimedia-0719975810.jpg
Foto: Profimedia

Alžběta II. letos před smrtí odcestovala do soukromého skotského domova Balmoral na začátek své tradiční letní přestávky 21. července. Dne 6. září se tady s ní pak odděleně setkali Boris Johnson a Liz Truss. Tehdy fanoušky královské rodiny znepokojila velká modřina, kterou měla královna na snímcích s novou premiérkou na ruce.

Dům zesnulé monarchy byl předáván z generace na generaci. V roce 1852 jej koupil pro královnu Viktorii princ Albert. Tehdy bylo rozhodnuto, že je pro královskou rodinu příliš malý, a tak princ, královna Viktorie a jejich děti žili na hradě, zatímco se stavěl nový. Po dokončení projektu v roce 1856 byl původní zámek zbořen. Náhradu postavili skotští architekti otec a syn John a William Smithovi. Byl postaven z místní žuly a uspořádán do dvou sekcí. Věž s hodinami zůstává dodnes jeho poutavým prvkem.

profimedia-0147339446.jpg
Foto: Profimedia

V době, kdy abdikoval král Eduard VIII., patřil zámek do jeho soukromého majetku. Jeho následovník a bratr král Jiří VI., otec Alžběty, byl donucen ho zpětně odkoupit.

Poté, co se princ Philip a Alžběta v roce 1947 vzali, strávili část svých líbánek právě na panství Balmoral – ubytovali se v Birkhall, což je velký lovecký zámeček nacházející se na pozemku. Během svatební cesty se tady zastavil i nový král Charles a tehdejší manželkou Dianou.

O několik let později byla královna Alžběta II. v Balmoralu na prázdninách, když byla informována o smrti princezny Diany. Je to také místo, kde se král Charles III. a královna choť Camilla izolovali před začátkem pandemie COVID-19.

profimedia-0209993125.jpg
Foto: Profimedia

Alžběta zde během své vlády pořádala četné královské zahradní slavnosti a ráda s dalšími členy královské rodiny sledovala dění kolem Braemar Highland Games. S princem Philipem tady strávili většinu posledních společných let. V listopadu 2020 zde dokonce prožili 73. výročí svatby.

V roce 2021 na panství královna Alžběta II. a její syn Charles společně zasadili strom u příležitosti zahájení sezóny výsadby. Doprovodily je děti z nedaleké školy Crathie Primary School.

Zámek Balmoral slouží také jako neoficiální válečný úkryt pro britskou královskou rodinu. Důvodem je i to, že se Windsor nachází poblíž mezinárodního letiště Londýn Heathrow. Také se spekuluje o tom, že je zde protiatomový kryt.

profimedia-0635736198.jpg

Foto: Profimedia

Zdroje: Our Queen at Ninety, Architectural Digest, Wikipedia/Balmoral Castle, BBC, Hello

Reklama