albea.jpg
Foto: Profimedia

Ani královna se čas od času nevyhnula nepříjemným situacím, a právě na ty tady byla její kabelka, kterou například podle britského magazínu Metro dávala signály svému služebnictvu. Pokud si ji přendala z jedné ruky do druhé, znamenalo to, že chce s dotyčným ukončit rozhovor. Služebnictvo si tohoto signálu všimlo a hosta slušně vyprovodilo. Podobně tomu bylo i v případě, že se královna během rozhovoru nudila či jí nebyl příjemný, a měl by být co nejrychleji ukončen. V takovém případě postavila kabelku na zem. 

Podobný signál dávala dle londýnského tisku, když chtěla předčasně ukončit například slavnostní večeři. Kabelku položila na stůl a všichni členové služebnictva už věděli, co mají dělat. Za pět minut by měla večeře skončit. Během následujících chvil byla sešlost slušně a diskrétně ukončena, aniž by si hosté všimli, že dala královna nějaký signál.

kabelka.jpg
Foto: Profimedia

Podle odborníků na královskou rodinu nosila Alžběta II. v kabelce vždy zrcátko, rtěnku a pětilibrovou bankovku, kterou věnovala církvi. Také uvnitř kabelky mívala schované brýle na čtení, mátové pastilky a plnicí pero. Někdy dokonce náhradní rukavičky. Podle Phila Dampiera, který již 26 let píše o královské rodině, mělo Její Veličenstvo v kabelce často i hračky a pamlsky pro psy či koně a rodinné fotografie, včetně snímku syna prince Andrewa, když se vrátil v roce 1982 z války na Falklandech.

5e60dd69d70bdprofimedia-0488967861.jpg

Foto: Profimedia

Oblíbenými kabelkami královny byly černé kožené kousky značky Launer. „V posledních letech si nejvíce oblíbila kabelku Traviata, která má jednoduchý tvar, krátké úchyty a sponu se slavným launerským krouceným logem lana na přední straně,“ řekl generální ředitel firmy Launer Gerald Bodmer pro magazín Hello!. O Alžbětě II. bylo také známo, že měla ráda kabelky s lesklým povrchem. Důležité bylo i delší držadlo, které panovnici usnadňovalo například potřesení rukou. 

Od roku 1968 královně firma pravidelně dodávala nové kousky. Podle Bodmera koupila vladařka za svůj život více jak 200 kabelek této značky. Návrhář Sam Launer založil firmu Launer London v roce 1940, poté co během německé okupace na začátku druhé světové války s rodinou uprchl z tehdejšího Československa do Velké Británie.

profimedia-0353415736.jpg
Foto: Profimedia

Zdroje: Phil Dampier, Wikipedia/Launer LondonBBC, Hello!, Town & Country Magazine, New Idea, Metro, Live Mint, SCMP