Odhadem trpí bolestmi hlavy v průmyslových zemích více než 30 % obyvatelstva. Naše doba je poznamenána shonem, stresem a často také nepřirozenou prací, a málokdy zbude čas na uvolnění a relaxaci.

 

Používání uklidňujících léků je pak velmi častým řešením. Při potížích s bolestí hlavy je potřeba konzultovat léčbu se zkušeným specialistou, aby se předešlo co nejmenším vedlejším účinkům používaných medikamentů.

 

Při únavě nebo menší bolesti hlavy přitom často pomůže jen čerstvý vzduch. Nemusíte se spoléhat pouze na léky. Existují další, šetrnější metody, které vám mohou při bolestech hlavy pomoci. 

 

Uvolňující metody

 

Věřte nebo ne, proti bolestem hlavy pomůže i celkové uvolnění. Bolest hlavy může být totiž způsobena ztuhlým svalstvem, a ne pouze špatným psychickým stavem. Při této metodě se učí pacient lépe vnímat své tělo, lépe dýchat odpočívat a uvolnit postižené svalové partie.

 

Pomůže dlouhodobější autogenní trénink spíše než jednorázové svalové uvolnění. Potřebujeme ale hodně času a trpělivosti. Před tím, než se dostaví žádané výsledky, je potřeba cvičení často opakovat.

 

Zdravotní gymnastika nebo masáže pomohou především při bolestech hlavy způsobených zablokováním krční páteře. To je velice časté onemocnění především u lidí se sedavým zaměstnáním.

 

Akupunktura

 

Co je to migréna?

 

Rozšířená nemoc s různými, stále ještě většinou nejasnými příčinami. Nemoc je způsobena především stavem cév. Céva, většinou tepna, se stáhne, protékající krev tlačí na stěny cévy, ty se roztahují a vzniká bolest. Teče-li krev k mozku, cítíme pulzující bolest, která je pro migrénu charakteristická. Pozná se podle silné, stále se opakující bolesti hlavy. Bolest se většinou omezí na jednu polovinu hlavy a má různou sílu. Od tlumeného bušení po nesnesitelné řezání. Postižený pociťuje bolest především za okem, často také uvnitř hlavy, ale nikdy ne v kůži.  

Jde o starou metodu pocházející z dálného východu, při které se zapichují slaboučké jehly na určitá místa do kůže. Celá procedura je zcela bezbolestná.

 

Jakmile jehlu zapíchneme do kůže, začne energie z jehly přicházet do těla. Jehly zůstávají v kůži asi čtvrt hodiny, ale to se u jednotlivých lékařů může lišit.

 

Obvykle platí, čím déle jehly v kůži zůstanou, tím silnější je účinek. Po ošetření byste se neměli tělesně namáhat a měli byste se vyhýbat alkoholu. Je dobré dát si k jídlu něco lehčího. 

 

Akupresura

 

Při akupresuře nejsou body (jako při akupunktuře) napichovány, ale pouze masírovány špičkami prstů nebo koncem tužky. Tato metoda může pomoci při lehkých bolestech na čele nebo v týle. Akupresuru se můžete doma pokusit aplikovat sami, podle nějaké knížky, kterých je na trhu nebo v knihovně dostatek. 

 

EEG biofeedback

 

Je to metoda, která umožňuje zvládat mozkové vlny. Technika používá snímací elektrodu, přiloženou na temeno hlavy, a dvě elektrody připevněné na uši. EEG snímač zachycuje mozkové vlny a předává je počítači. Ten pak analyzuje signál a zjišťuje feedback - čili zpětnou vazbu.

 

Zpětná vazba je informace o tom, jak fungují mozkové vlny v konkrétním okamžiku. V některých případech může tato metoda pomoci od bolesti hlavy, zad a podobných bolestivých příznaků. Kromě toho pomáhá při poruchách soustředění, problémech s usínáním, při depresi, únavě a slabosti. Konkrétní informace najdete třeba na www.eegbiofeedback.cz

 

Změna životního stylu

 

Kdo se chce zbavit bolestí hlavy, měl by dodržovat pravidelný režim. K tomu patří například i chození pokud možno zhruba ve stejnou hodinu spát a ve stejnou dobu vstávat. Vyvarujte se kofeinu, nikotinu, choďte na delší procházky nebo pravidelně sportujte. K odreagování se nejlépe hodí vytrvalostní sporty jako třeba běh, jízda na kole, plavání nebo běh na lyžích.

 

Psychoterapie

 

Pokud vás bolí hlava z běžných situací vyskytujících se během všedního dne, může pomoci bolest jednoduše předržet. Faktem je, že sousta pacientů s migrénou má na sebe velké pracovní nároky, často spojené se stresem, ale také strach z odepření nebo kritiky.

 

Při zadržovací terapii se učí pacienti se v určitých situacích uvolnit. Pokud jsou důvodem bolestí hlavy nepřekonatelné vnitřní konflikty, je dobré nechat se důkladně psychologicky vyšetřit. U smluvních lékařů jsou základní psychiatrická a psychologická vyšetření hrazena zdravotní pojišťovnou.

 

Bylinky

 

Jsou neškodné a všude je jich dostatek. Stejně jako se bylinky dají použít na spoustu jiných problémů, mohou nám pomoci i při bolestech hlavy.

 

+ Prvosenka jarní (petrklíč) - čaj z květů petrklíče rychle zmírní bolest při silných záchvatech migrény.

 

+ Řebříček - při pravidelném užívání řebříčkového čaje, můžeme záchvaty migrény potlačit úplně.

 

+ Při únavě pomůže kopřivový nebo mátový čaj. Při hučení v uších je dobrý odvar ze jmelí, nebo esence z kakosu či hlohu.

 

+ Při pocitu závratě je dobrý česnek medvědí, případně odvar z rozrazilu, jmelí, řebříčku či hlohu.

Reklama