Aloe pravá neboli aloe vera – suchomilná sukulentní léčivka charakteristická trnitě zubatými listy – je známá už od nepaměti.

Její domovinou pouště a polopouště jižní Afriky – mys Dobré naděje, Madagaskar, proto se jí nejvíc daří v tropických a velmi teplých oblastech.

Dodnes se běžně využívá v „domácí lékárně“ k hojení drobných ranek, odřenin a na spáleniny, pozitivně působí i při vnitřním užívání.

Ale to je jen stručná charakteristika rostliny, které už Egypťané pro její úžasné léčivé schopnosti připsali přívlastek „rostlina nesmrtelnosti“.

Léčivých účinků Aloe vera je totiž spousta. Výtažky z aloe pomáhají například s kožními a alergickými problémy, různými záněty, zažívacími potížemi, bolestmi svalů, dokáží usnadnit dýchání astmatikům, udržují celkové zdraví a imunitu.

Díky svým příznivým účinkům na kožní systém jsou její výtažky využívány také v kosmetice. I v tomto oboru je Aloe vera nesmírně cennou rostlinou.

☺ Vyhlazuje drobné vrásky

Šťáva z rostliny má na kůži velmi silný zvlhčující účinek a přitom stahuje rozšířené póry. Díky tomu se pleť vypne a zjemní.

Tip: „Vypínací“ maska. Do pokožky obličeje vetřete lžičku jojobového oleje. Poté naneste trochu gelu aloe vera (k dostání běžně v lékárnách) a nechte asi 20 minut působit. Místo gelu můžete také použít čerstvou rozmačkanou dužninu z odřezaného listu rostliny.

Nakonec přebytečné zbytky masky setřete z kůže papírovým či zvlhčujícím pleťovým ubrouskem.

Olej urychlí pronikání účinných látek z aloe vera hluboko do buněk pokožky a navíc působením mastných kyselin udržuje pleť dlouho hebkou a vláčnou.

 

Pěstí rty

Suché drsné nebo rozpraskané rty změní směs z aloe vera na sametově hebké a vláčné.


Tip: Na rty naneste trochu gelu aloe vera a na něj ještě tenkou vrstvičku medu. Počkejte, až se směs do rtů vstřebá.

Kombinace výživných látek aloe vera a speciálních medových enzymů působí jako kvalitní zjemňující prostředek a zároveň pomáhá předcházet nepříjemným zánětům (oparům, „koutkům“ ap.). Buňky pokožky rtů zásobuje potřebnou dávkou vláhy (hydratuje).

 

☼ Posiluje vlasy

Váš účes snadno zplihne anebo vás trápí roztřepané konečky? Potom si dvakrát nebo třikrát týdně dopřejte masáž hlavy se šťávou z aloe vera. Ta totiž obsahuje minerální látky, vitaminy a bílkovinné substance, které zvyšují prokrvení pokožky hlavy a tímto způsobem zlepšují zásobování vlasových kořínků výživnými látkami.

 

To posiluje vlasy, dodává jim hebkost a hedvábný lesk.

 

Tip: Budete potřebovat pouze dvě lžíce šťávy z aloe vera, které jednoduše důkladně vetřete do umytých, ještě vlhkých vlasů a necháte zhruba 5 minut působit. Nakonec vlasy důkladně propláchnete.

 

Vyčistí obličej

 

Není obecně příliš známe, že účinná látka z tablet proti bolení hlavy – kyselina salicylová se v přírodě nachází právě v rostlině aloe vera. Protože má tato substance navíc i protibakteriální účinky a tudíž také léčí nepříjemné akné a jiné kožní pupínky – tlumí totiž činnost mazových žláz, čímž vysušuje přemaštěný povrch kůže a podporuje také jeho hojení.

 

Tip: Mléko na mastnou pleť. Smíchejte 200 ml gelu aloe vera s 80 ml oleje z pšeničných klíčků a 1 kapkou éterického citrónového oleje. Trochu směsi lehce vetřete do pokožky, nechte chvíli působit a potom obličej opláchněte vodou.

☺ Poráží celulitidu

Aloe vera posiluje tkáně. Obsahuje totiž velké množství vzácného prolinu. Jedná se o bílkovinnou látku, která urychluje tvorbu podpůrných  kolagenových vláken a tímto způsobem mírní viditelné projevy celulitidy.

 

Tip: „Smirek“ na pomerančovou kůži. Smíchejte po jedné lžíci gelu z aloe vera, mléka a soli a směs důkladně rozetřete na celá stehna. Kůži pořádně promasírujte, a pak osprchujte. jako zábal můžete použít i gel se skořicí.


Zkrášluje oči

Za pomoci aloe vera se rychle zbavíte oteklých očních víček.

Tip: Dvě lžičky šťávy aloe vera smíchejte s ¼ l vlažné vody. V roztoku namočte dva vatové tampony, mírně je vyždímejte a potom je přiložte na zavřená víčka. Asi deset minut v klidu odpočívejte, potom opláchněte studenou vodou a zlehka osušte.

 

Biolátky aloe vera se postarají o odvodnění – odvedení přebytečné vody  z tkání a výsledkem tak bude svěží pohled bez známek otoků. Stejný postup můžete aplikovat v případě unavených a ospalých očí. 

 

Skvěle uvolňuje

Všemocná pouštní rostlina poskytuje 18 z 22 aminokyselin, které tělo potřebuje pro optimální fungování a její šťáva obsahuje také řadu vitamínů a vzácných minerálů, které dokážou organizmus zbavit nepříjemného stresu.

Například hořčík se podílí na uvolňování křečovitě stažených svalů těla a napomáhá také předcházet psychickému napětí. Navíc „masité“ listy aloe vera obsahují spoustu vitamínů skupiny B, které účinně posilují nervovou soustavu a zlepšují celkovou koncentraci.

 

Tip: Ozdravná energetická svačinka. Smíchejte dvě lžíce šťávy z aloe vera s přírodním jogurtem. Krom látek z aloe vera získá tělo bílkoviny, ze kterých se v těle tvoří hormon serotonin navozující dobrou náladu. 

Reklama