Alergické projevy jsou daní za pokrok a civilizaci. Jednou z nejrozšířenějších alergií je pylová rýma. A my víme, jak si s ní poradit.

Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které je součástí „alergického syndromu dýchacích cest“.
Je nejen jedním z rizikových faktorů pro rozvoj bronchiálního astmatu, ale také jeho průběh negativně ovlivňuje.
Typickými příznaky je vodnatá sekrece, svědění nosní sliznice, kýchání a neprůchodnost nosu. Často se přidává slzení očí a otoky víček. Alergická rýma se dělí na sezónní a celoroční. Podle vlivu na kvalitu našeho života ji dělíme na lehkou, střední a těžkou formu.
Sezónní rýma - polinóza, je přecitlivělost na alergeny přítomné v pylových zrnech. U nás probíhá od konce února do října, kdy kvetou jarní dřeviny, trávy a plevel.
Celoroční rýma je přecitlivělost na domácí roztoče, zvířata a plísně.

pyl

Léčba

Vhodná je spolupráce praktického lékaře s alergologem. V první řadě je třeba eliminovat alergeny. V domácnosti je to zvýšená hygiena, úklid, změna textilních materiálů, likvidace vlhkosti a plísní, zabránění kontaktu se srstí zvířat. Při pylových alergiích je třeba sledovat Pylovou informační službu, dbát dodržování pokynů.

Léky

V zásadě se používají tři druhy medikamentů. Profylaktické - ochranné, symptomatické - úlevové a antihistaminika - protialergické s protizánětlivým účinkem.
Dobře osvědčeným lékem poslední skupiny je Allergodil ve formě nosního spraye a očních kapek. Účinnou látkou je azelastin, který působí během několika minut po aplikaci. Vhodný je pro děti dospělé a děti od 6 let. Oční kapky jsou doporučené pro děti od 4 let a aktivním sportovcům. Vynikající výsledky tohoto medikamentu potvrzují výsledky lékařských studií. Novinkou je, že od letošního roku je přípravek volně prodejný v lékárnách.

pyl

Upozornění

Léky typu Nasivin a Sanorin sice přinášejí úlevu, ale aplikovány mohou být maximálně 7 dní. Pak jejich účinek pylrapidně klesá.

  • Allergodil - kapky do očí

Dávkování - jedna kapka do každého oka dvakrát denně

  • Allergodil - nosní spray

Dávkování - jedno stříknutí do každé dírky dvakrát denně.

Reklama