Alkohol je dávný společník člověka. Jeho účinky má většina z nás poměrně probádané :-), ale přesto o něm přežívá mnoho mýtů, které nemají s realitou mnoho společného...
Když se před večírkem najím, snesu podstatně více alkoholu, než kdybych se nenajedl. "To není pravda, takto dosáhnete pouze toho, že promile alkoholu v krvi vám budou stoupat pomaleji", uvádí primář Reinhard Haller z rakouského Vorarlbergu v rozhovoru pro agenturu APA.
Odbourávání alkoholu urychluje svižný pohyb. Ani to není pravda: podle Hallera se alkohol rozhodně vypotit nedá. 95% alkoholu dostanou na starosti vaše játra; zbývajících 5% se skutečně může z těla dostat i kůží, ale v celkovém objemu vypitého lihu to nemá žádnou váhu. Obdobně nefunkční jsou i metody typu "dýchej s otevřenými ústy studený vzduch".
(soutěž 1 - do)
Káva a energy drinky snižují účinky alkoholu a zahánějí kocovinu. To je rovněž nesmysl - energy drinky naopak účinek alkoholu znásobují. A pokud jde o kocovinu, kofein obsažený v kávě vás jistě osvěží a povzbudí, ale alkohol zůstane tam, kde je.
Stačí se trošku prospat a budu střízlivý, jako bych ani nepil. Kdepak. Po pár hodinách spánku máte v těle mnoho zbytkového alkoholu, který je stejně nebezpečný jako alkohol čerstvě vypitý. Nevyplatí se tedy sedat do auta: rizika jsou stejná, jako byste byli opilí, nemluvě o tom, že i zbytkový alkohol u policistů nadýcháte. "Trvá až deset hodin, než se tělo zbaví jednoho promile," upozorňuje doktor Haller.
Alkohol mě zahřeje. Alkohol skutečně vyvolává pocit zahřátí. Je to způsobeno tím, že rozšiřuje cévy, a tak vám tělem proudí hotové "vlny" příjemného tepla.. Zároveň se ale velmi zvětšují tepelné ztráty. To je nebezpečné zejména v zimě, kdy si přesto, že je vám subjektivně krásně teplíčko, můžete uhnat pěkné omrzliny či nastuzení.
Dám si panáka a krásně se mi spí. Naopak. Vaše tělo je alkoholem unaveno, a proto se vám oči zavřou brzy po dopadu do peřin. Usnete snadno. Avšak: odbourávání alkoholu vaše tělo zaměstná po celou noc, a tak budete ráno podstatně méně odpočatí, než byste byli bez panáka. Navíc, jak upozorňuje psychiatr Haller, takový zvyk vede rychle k návyku, a to může špatně dopadnout.
(soutěž 12 - po)
Znáte nějaké další zvěsti a domněnky a zaručené recepty, které se špiritusu týkají? Podělte se o ně! Zajímavé mýty, které se objeví v diskuzi pod článkem, uveřejníme i s jejich "dokumentátorem". :-)
Jak upozorňuje Lilithheta (a dotvrzují jistě nejen moje zkušenosti), pomáhá se před usnutím "naředit" nejméně půl litrem vody (džusu, šťávy...) bez bublinek. Alkohol dehydruje, a právě dehydrace je jedna z ošklivostí kocoviny. :-)
Nový komentář
Komentáře
Alkoholu se bojím
arjev: Si myslíš, že se do hospody z bruslí vyzouváme?
Ale mohla bych vyzkoušet jezdit po hospodě tam, kde nejsou na bruslaře zvyklí.
Amálie: pak z toho vyplývá jediné,bruslit v hospodě
Tobbi: (9)
ještěrka.ehp (1): to by mě též zajímalo. Imho je to v podstatě totéž. Když je žaludek prázdný, tak se alkohol vstřebá prakticky okamžitě, takže člověk hned cítí, že "ji má". Zatímco když je v žaludku papu, alkohol se vstřebává pomaleji (a současně se vstřebáváním pochopitelně hned začne probíhat odbourávání), takže člověk může vypít víc.
Zdá se mi, že Reinhard moc přemejšlí a málo chlastá
Káva (hlavně u lidí, kteří nejsou její pravidelní konzumenti) ve správné koncentraci nastartuje jaterní enzymy. Totéž platí pro svižný pohyb (průtok krve játry), atd. ...
pajda: Taky si myslim, když si dáme panáka při bruslení nebo v zimě na lyžích, vůbec to nezaznamenam. Ovšem sednout si v hospodě a dát ho na lačno, motá se mi za chvilku hlava.
Možná si to dotyčný představuje tak, že vypije pět piv a pak si dá kolečko kolem stadionu nebo hoďku v posilovně a bude bez alkoholu - a ještě při tom zvládne dýchat otevřenými ústy...já tedy nevím, ale pokud někdo dělá fyzicky a venku, zpravidla alkohlo odbourává skutečně rychleji.
Zajímavé.
Tady stojí léta praxe chastacího národa proti jednomu teoretikovi. Kdo pije na lačno, ten se namete prostě dřív.
lilithheta: Naprostý souhlas, u mně a mého
je to stejné.
Takže bod 1 - je mi jedno jak to nějaký Helmut nebo Reinhard nazve, ale když se najím, tak prostě vydržím víc, nehledě nato, že nejlepší je průběžně něco ujídat.
brzy spát a "nezlobíme"
předtím, tak jsem většinou ráno pěkně napružená a nechce se mi vstávat. Ovšem, když se večer stavíme na 2 - 3
, tak se mi ráno zpravidla vstává veseleji.
2 - zajímavé, že těch zanedbatelných 5% má na mě 90% účinky
3 - to je pravda, mám to vyzkoušené. Navíc káva podráždí už tak dost podrážděný žaludek a ještě dehydruje. Co se mi osvědčilo a pravidelně dělám, když to přeženu, tak povině vypiju před spaním aspoň 3/4 litru vody (nejlépe bez bublinek).
6 - Asi jsem divná, ale když jdeme s
Malenka: tak přesně tohle by bylo z rychlýho pití bez jídla
Myslela jsem jako že třeba sedíš a popíjíš furt dobrý a pak se zvedneš k odchodu a dostaneš ránu silnicí,víš?
ještěrka.ehp: Neznamená to něco jako že ten člověk má pocit, že zas tak dopitý není a ani toho moc nevypil, ale ve skutečnosti tam ty promile prostě jsou a třeba po usednutí za volant by mohl být překvapen.
Jsem přesvědčena o tom, že při pití alkoholu se musí tzv. zajídat. V každém vinném sklípku je přece na stole prkénko s klobáskou nebo uzeným + chleba. Kdo pije nalačno, namaže se mnohem dřív.
v čem se v zásadě liší "snesu více alkoholu" a "promile v krvi stoupá pomaleji" ???