Občasná konzumace alkoholu a léků proti bolesti či na spaní je přijatelná pro většinu Čechů. Méně tolerantní jsou už ale vůči tabáku. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění.

alkohol

  • Za občasnou konzumaci alkoholu se postavily tři čtvrtiny Čechů. Dalších 13 procent dotázaných nemá problém ani s jeho pravidelným pitím. Zcela nepřijatelné jsou lihoviny pro pouhých sedm procent respondentů.
  • Občasná výpomoc léků na bolest nebo na spaní připadá v pořádku 70 procentům Čechů. Patnácti procentům dotázaných nevadí ani jejich pravidelná konzumace. Jako zcela nepřijatelné je vidí pět procent účastníků průzkumu.
  • Holdování tabáku, ale jen příležitostné, nevadí 42 procentům Čechů. Skoro třetina dotázaných však nemá nic ani proti pravidelnému kouření. Zcela proti je jen 14 procent lidí.
  • Pravidelnou konzumaci konopných drog schvalují tři procenta Čechů. S občasným zapálením si nemá morální problém 22 procent respondentů. O čtyři procenta více dotázaných (26) schvaluje drogu pouze vyzkoušet. Skoro polovina účastníků průzkumu (47 %) však považuje konopné drogy za zcela nepřijatelné.
  • Jakékoliv užívání drog typu extáze, heroin nebo pervitin odmítá 85 procent Čechů. Vyzkoušení těchto látek považuje za morálně přijatelné 11 procent lidí a tři procenta dotázaných by tolerovala jejich občasnou konzumaci.

Průzkum se uskutečnil od 11. do 18. května a zúčastnilo se ho 1043 lidí.

Reklama