Ze studie PhDr. Ladislava Csémyho a prim. MUDr. Karla Nešpora, Csc. se dozvídáme alarmující skutečnost: Necelých 40 % dospívajících ve věku 15 a 16 let mělo první zkušenost s alkoholem před 12. rokem...
Když se kouknete na základní škole třeba do čtvrté třídy, vězte, že asi 40 % zde sedících dětí už ochutnalo alkohol. To je asi dvě z pěti! Ponechme stranou zákonnost celé problematiky. Proč je ale pití alkoholu v dětství tak škodlivé? „Mozek dospívajících je ve vztahu k alkoholu mnohem zranitelnější než v pozdějších letech. Během dospívaní dochází k rychlému vývoji šedé hmoty těch částí mozku, které souvisejí s exekutivními funkcemi, jako jsou řešení problémů, plánování, pracovní paměť nebo zvládání emocí. Pití alkoholu, zejména nárazové pití vysokých dávek (pití v tazích, binge drinking), představuje velké riziko po mozek dospívajících, jejich vzdělání a uplatnění ve společnosti,“ varují Csémy a Nešpor. „Naprostá většina dospívajících pije pravidelně alkohol, ačkoliv je to v rozporu se zákonem,“ upozorňují dále a opírají se o výzkum z roku 2011 provedený mezi lidmi narozenými v letech 1994 a 1995.
Negativní vliv alkoholu na mozek mladistvých
- zhoršená pozornost
- verbální poruchy
- zhoršení prostorové a pracovní paměti
- zpomalení psychomotorického tempa
- horší schopnost sebeovládání
- horší schopnost rozhodování
- zhoršení kognitivních funkcí
- vyšší riziko antisociálního a impulzivního chování
- vyšší riziko úrazů (hlavy)
Jak často dospívající pijí?
Již zmíněné „tahy“ jsou největším a nejrizikovějším strašákem. Odborníci na základě reprezentativních dat zjistili, že „nejméně 22,8 % dospívajících pilo v tazích třikrát nebo častěji během posledního měsíce.“
Více pijí kluci než holky
Za vysoce rizikového můžeme považovat dospívající, kteří splňují všechna tato kritéria: začali pít alkohol v dětském věku, pili alkohol často a také často pili v tazích. „Takto vysoce rizikových jedinců jsme identifikovali 5,6 % ve sledovaném vzorku, výrazně více mezi chlapci (8,5 % oproti 2,7 % u děvčat),“ uvádí Csémy a Nešpor, naopak ve výzkumu byla „trvalá abstinence od alkoholu vzácná, uvedlo ji méně než 4 % dotázaných. Z hlediska poškození mozku alkoholem v mladém věku tak můžeme za rizikovou pokládat téměř čtvrtinu dospívajících.“
Výzkum probíhal na vzorku 8223 dospívajících. Následující tabulka jsou odhadovaná data, která vzešla z výzkumu vztažená ne celou populaci...
Celkem | Chlapci | Dívky | |
Abstinence od alkoholu | 8100 | 3558 | 4542 |
Zkušenost s alkoholem před 12. rokem | 85379 | 49146 | 36233 |
Časté pití v posledním roce (40x a více) | 39562 | 28576 | 10986 |
Pití 1x týdně nebo častěji | 60694 | 39250 | 21444 |
Pití v tazích za posledních 30 dnů | 49870 | 31912 | 17958 |
Index vysoce rizikového pití (odpověděli na předchozí čtyři otázky ano) | 12303 | 9451 | 2852 |
Z tabulky vyplývá, že v naší společnosti vyrůstá co dva roky přes 12000 potenciálně na alkoholu závislých lidí!
Kam to může vést?
„Uvedená zjištění mají dalekosáhlé důsledky ve zdravotní, ekonomické i sociální oblasti.“ Důsledky přitom nepociťují jen jednotlivci, ale i jejich rodiny a celá společnost. Kromě již zmíněných neblahých vlivů na mozek může konzumace alkoholu podle Csémyho a Nešpora v dospívání vést i k agresivnímu chování, horšímu pracovnímu uplatnění a možnému budoucímu bezdomovectví. Z hlediska rodiny pak k domácímu násilí, krádežím v domácnosti, poškozování majetku a zhoršenému zdraví se všemi negativními důsledky s tím souvisejícími. Z hlediska společnosti dochází u konzumentů alkoholu k častějšímu šikanování, horší schopnosti vzdělávání, vyššímu riziku pracovního selhání, násilné a majetkové kriminalitě.
Víte, jak jsou na tom s alkoholem vaše děti? Kdy jste poprvé ochutnala alkoholický nápoj?
Nový komentář
Komentáře
Eva_Fl — #26 aha už chápu. Tchýně už nežije a v práci byla naposledy před drahnou dobou, takže je možné, že toto škatulkování se už nepoužívá. Každopádně díky moc za vysvětlení a ujasnění pojmů. Člověk, který nemá konkrétní zkušenost, to vnímá poněkud povrchněji a možná je někdy i nespravedlivě kritický k ojedinělým úletům svých blízkých. Protože kdo dneska může říct, že nikdy neuletěl, že... Taky se mi několikrát zadařilo. Ale ta závislost o které píšeš... to musí být peklo.
Přeji Ti hodně síly a štěstí do dalšího důstojného žití.
bonda — #25 jak kde. Tady nikdo nikomu, kdo je mladsi 21 let, nenaleje. Jasne, ze je tady spodina, ktera si chlast a jine fety dokaze vzdycky sehnat, ale alkohol ti tady nikdo neproda, nepoda atd. Protoze tady se dodrzuje zakon a protoze postihy jsou silene! Neprodali mi tuhle pivo v obchode. Nemela jsem ID. Je mi 56 let.
phoebe24 — #24 to alkoholiky skatulkujes, takhle se skatulkovalo driv, nevim, jestli se uz od toho neupustilo, ale to porad nejde k jadru pudla. Pokud se nekdo kvartalne ozere a vsichni okolo vc. jeho jsou v pohode a nepusobi mu to zadny problem, da se sice zaradit do supliku ,,kvartalni pijan", ale nemusi byt nutne zavisly. A kazdy zavisly ma schopnost abstinovat. Jakkoliv dlouho. Do pristiho ozrani se, do pristiho pruseru, do casu, kdy zacne ublizovat sobe ( pruser v praci, nebo kdekoliv ) ci svemu okoli. Jinak neznam nikoho, kdo by byl zavisly a umel pod vlivem resit problemy. Ty problemy se samozrejme naopak prihlubuji. Pak je tady ta silena potreba, nutkani, se napit ( sjet, cokoliv ), to bazeni, jak jsme to pocestili. To je silene, protoze clovek nejedna sam za sebe, ale za tu drogu. Ja jsem VEDELA, ze kdyz pujdu na jedno, nezustane u jednoho a ozeru se a udelam silenej pruser a necham doma deti samotny a druhy den nepujdu do prace, protoze to proste nezvladnu a manzel mi da do drzky, protoze uz vseho ma plne zuby, ale ja jsem proste sla a ......... a bylo to naprosto podle stejneho scenare. Jenze jsem tenkrat proste neumela NEJIT tam a neudelat to. Takze tva tchyne ma v tech skatulich pravdu, lec zavislost se neprojevuje tak, ze jsi zarazena do nejakyho supliku. Ja jsem jim do zadnyho supliku nepasovala presto VIM, ze jsem zavisla a mam to do konce zivota a ze bud budu dustojne zit = abstinovat, nebo chcipnu, protoze v zavislosti uz bych vazne jet nechtela.
Dnes se mladí neumí bavit jinak, než že se opijí. I když co si vzpomínám, mí spolužáci na gymplu byli uplně stejní, a jsou z nich promovaní inženýři...
Eva_Fl — #21 já myslela, že alkoholik je člověk, který prostě alkohol z nějakých příčin potřebuje a nedokáže si ho odříct. Nedokáže třeba bez něj relaxovat nebo řešit problémy. Nemusí se nutně opít a udělat průšvih. Tuším, že se alkoholici i rozlišují na různé typy: třeba alkoholik kvartální (tj. kvartálně průser) a alkoholik hladinkář (žádný průser, ale hladina několik desetin promile skoro denně).
Aspoň takhle mi to kdysi vysvětlovala moje tchýně. Dělala skoro celý život na záchytce.
Eva_Fl — #21 Takhle je to jasné
MaVy — #20 Já taky
Mně dávala teta po tučnějším obědě trošku piva už snad od šesti let. Brala jsem to jako lék a nechutnalo mi to. Taky mi nechutnalo víno na Štědrý den, které mi naši vždy nalili do skleničky a "musela" jsem to vypít, aby se neurazili. Jinak doma žádný alkohol nebyl, můj táta nepil nikdy ani pivo po obědě. Nepila jsem ani v pubertě, ani po osmnáctém roce. Poprvé jsem se opila až po třicítce, a to z blbosti. Te´d si v létě dám i dvě piva na žízeň, v zimě zase svařáček nebo i pár skleniček vína. Tvrdý alkohol s výjimkou becherovky mi nechutná, takže ho nepiji.
Svým dětem jsem alkohol nedávala nikdy, a oni ho moc nemusí ani v dospělosti. Syn občas přišel trošku pod parou, když chodil na střední s klukama hrát kulec, ale co má auto, tak nepije. Dcera se neopila nikdy a vždy, když spolu jdeme "na pivo", tak si dá limonádu.
MaVy — #20 proc bys mela vypadat jako alkoholik?
Alkoholik je clovek, ktery se diky pozivani dostava do pruseru. Tedy nezvlada. A je jedno, jestli se ozere jednou za pul roku, nebo pije denne, proste nezvlada, obcas nejde do prace, nebo ubali manzelce ( manzelovi ) facku, nebo se to proste odrazi na necem jinem. Je jedno, v jake oblasti ma problem, ale proste ma problem.
Suzanne — #17 já piju skoro každý den,sklenku i dvě vína,večer s manželem,někdy místo toho zajdem na pivo,taky bych v anketě vypadala jako alkoholik,ale nijak mě to netrápí
pajda — #18
Suzanne — #17 před pár lety se mi na výletě do Vídně kluk ožral tak, že ho museli spolužáci vodit pod paží. Dobře jim tak - věděli, že kluk je abstinent, navíc měl zrovna trucovací období a držel hladovku a když mu podali láhev s nějakým blbým komentářem, tak si cvakl nalačno a poprvní v životě skoro půl flašky červeného - a dobrého. Do večera vystřízlivěl, ale matince to stihli zavolat "hodní" sousedi. Já ho netrestala nijak, problitý výlet, na který se měsíc těšil, se mi zdálo až moc, ale vysvětlovat matce, že dítě se obvykle poprvé neožere v sedmnácti a že to není nic nezvyklého, že po první příležitosti je následkem parádní opička, to byl parádní oříšek...výchovný efekt úžasný - na dalším výletě už bylo všem klukům jasné, že když udělají průšvih, tak si ho taky vyžerou a byli střízliví - až trapně. V hospodě cucali minerálku.
pajda — #14 Jako se vším, je potřeba naučit potomky s alkoholem šetrně zacházet, protože abstinovat asi všichni nebudou. Moji rodiče jsou téměř abstinenti, já kupříkladu popiju ráda a často, věřím, že by se jistě našel odborník, který by mě považoval za alkoholičku
Tak my sme doma na silvestra připíjeli šampáněm.Ale co si pamatuju,tak nám moc nechutnalo.Ale vaječňák,ten sme cucali,to joTen byl na Vánoce dovolenej.V 16ti sem se pěkně namazala pivem .A alkoholik nejsem ,je mě 60sát,tak už snad ani nebudu Já si myslím,že to člověk zákazama,nebo povolováním nijak neovlivní.
pajda — #14 Přesně.. naši si mysleli, že jsem do 18 neměla ani hlt alkoholu.. nebyla to pravda. Zhruba od 16 let jsem pila pivo, víno, vodku... prostě k čemu jsme se dostali. Jedinkrát jsem (už po 18. roce) přišla domů připitá. .táta pak rozhlašoval, že si dám 2 deci a jsem popitá.. No, já měla kolu s rumem a určo ne jen 2dc
Tady na jihu Moravy se s alkohlem setká každé děcko. A podle měřítek našich psychiatrů je tady každý závislák. Jinak by asi nebylo koho léčit...vždycky rodičům říkám: "Nenamlouvejte si, že ten váš nepije. Naučte ho s alkoholem zacházet, aby věděl, co může a co ne a uměl odmítnout, když nechce. Nic lepšího se pro něj stejně udělat nedá." Ti, kteří nevíc křičí, že oni mají dítě vychované, se pak taky nejvíc diví...
je mi přes 50 a alkoholu jsem nikdy neholdovala ani s ním nemám v úmyslu začít
Mnoho dětí dostává k nedělní kachně hlt piva. To je asi něco jiného než když se někdo zlíská pod obraz na tajňačku, když rodiče odjedou na víkend. Ovšem pro potřeby ankety je to nastejno. Moje děti se tedy setkaly a alkoholem ještě ve školkovém věku, protože jsem jim dala ochutnat na špičce prstu pivní pěnu...pořád nechápaly, co nám na tom chutná. A nechápou to dodnes, je to fuj a hořké a tohle, já tedy nikdy pít nechci, mami.
to není žádná novinka. I dříve se děti dostaly v pohodě k alkoholu. Byla jsem jedno z mála děcek, které na základce nepřipíjelo s rodiči na Silvestra a při jiných příležitostech něčím alkoholickým. Nikdo z nich není alkoholik, jen se prostě naučili vychutnat si ho...
Občas si dám skleničku vína
Alkoholu jsem se vždy stranila, opilce doslova nenávidím, v rodině žádný alkohol nemáme, akorát manžel si občas dá po obědě pivo. Dcera taky alkohol nepije, nikdy nepřišla z diskotéky nebo z "pařby" opilá.Doufám, že nám to tak i zůstane.