Je to tak, čísla hovoří jasně. V naší republice každý rok stoupá spotřeba alkoholu, podle průzkumu z roku 2012 vypil každý člověk v ČR starší 15 let celkem 16, 45 litrů stoprocentního alkoholu. V Evropě zaujímáme druhé místo! Léčba závislosti na alkoholu je přitom drahá, navíc česká společnost je k alkoholu velmi tolerantní.

Největším problémem ale je, že si jen málo alkoholiků svou závislost připustí, jen někteří se sami rozhodnou, že se léčit chtějí. „Nejdůležitější je, když si člověk závislý na alkoholu sám řekne: ano, mám problém, potřebuju se léčit. Dokud se sám nerozhodne, nikdo ho nepřesvědčí,“ říká MUDr. Petr Hrubeš z psychiatrické kliniky FN v Hradci Králové. „Bohužel alkoholik je člověk bez vůle, disciplíny a nadhledu, takže racionální argumenty na něj nefungují,“ dodává. A jelikož léčba je dobrovolná věc, bez souhlasu nikdo nemůže alkoholika zavřít do léčebny. A platí to i o ženách - alkoholičkách.

alcohol

Jak jsou na tom vlastně s alkoholem ženy? Podle průzkumu pije v naší republice rizikové množství alkoholu zhruba 750 tisíc žen. A ženy jsou na tom ještě hůř než muži, co se týká vlivu alkoholu na jejich zdraví. Ženský organismus totiž snáší alkohol mnohem hůř než mužský, protože odbourává alkohol mnohem pomaleji. A také u žen rychleji vzniká závislost. A co víc - už při 10 g alkoholu denně (což odpovídá 1 dcl vína nebo malému pivu) se u žen čtyřikrát zvyšuje riziko rakoviny prsu!

Co se považuje za rizikové?

  • Rizikové (a škodlivé) množství alkoholu je u žen více než 40 g a u mužů více než 60 g čistého alkoholu denně
  • 20 g = 200 ml vína, 500 m piva nebo 50 cl destilátu

Nová Nadace ADICTA

V souvislosti s těmito průzkumy vznikla nedávno Nadace ADICTA, která se zaměřuje na pomoc závislým lidem (nejen na alkoholu) a na vzdělávání lékařů. Jejím cílem je také vybudování poraden a ambulantních léčebných provozů pro dospělé i děti.

  • Číslo konta Nadace ADICTA: 263024442/0300
  • Více najdete na www.adicta.cz

Další články v magazínu:

Reklama