ONTARIO – Pití alkoholu nemusí být jen zdraví škodlivé a pomalu ubíjející, tvrdí kanadští psychologové. Naopak, může prý z člověka učinit obezřetnější osobu, která se snáze a především správně rozhoduje.

Alkoholici a vůbec pijani se mohou podle všeho lépe koncentrovat a snáze rozhodovat.

Tohle závratné zjištění potvrdila psycholožka Catherine Ortnerová slovy: „Odporuje to sice dosavadním zjištěním a předpokladům, protože většina lidí si myslí, že alkohol z nás činí spíše impulzivní osoby, ale je to tak.“
Výzkumníci rozdělili skupinu několika dobrovolníků, tvořenou mužskými absolventy vysokoškolského studia, na tři celky.
První skupina zůstala střízlivá, druhá se pod dohledem odborníků opila a třetí byla srovnávací. Poslední referenční skupina dostala sice nápoje s alkoholem, ale nestačilo jí to k tomu, aby se její členové stačili opít.

„Pak jsme u všech tří skupin provedli naprosto triviální test, který by zvládlo i malé dítě. Všem dobrovolníkům jsme na konci sezení nabídli sedm liber na ruku a nebo jen tak, bez jakýchkoliv podmínek, dvakrát tolik o týden později.
Věřte nebo nevěřte, skupina studentů, kteří se neposilnili alkoholem, jednoznačně sáhla po sedmi librách. Jen malá část z nich zauvažovala nad tím, že může mít o týden později bez jakéhokoliv přičinění dvojnásobek,“ uvedla Ortnerová s tím, že jí výsledek skutečně překvapil.

Podle psycholožky se tak potvrdilo, že opilí lidé mají lepší rozhodovací schopnosti. Většina studentů, kteří byli pod vlivem alkoholu, totiž sedm dolarů odmítlo a bez jakéhokoliv dlouhého rozhodování jednoduše řeklo, že si týden počkají na dvojnásobek.  

      
Reklama