Žena osud – zpěvačka, textařka, překladatelka a lingvistka se mi v rozhovoru svěřila kromě jiného i se svým přáním. Chtěla by dosáhnout takového stavu mysli, kdy bude moci díky naprosté uvolněnosti a soustředěnosti mysli zazpívat za jakýchkoliv okolností úplně všechno.

Alice Bauer, jak se říká v Limonádovém Joeovi o Tornádo Lou – žena lvice.
Tato charismatická žena vystudovala konzervatoř Jaroslava Ježka a věnovala se i studiu klavíru u Zděnka Páleníčka. S Okamžitým filmových orchestrem jejího bratra, skladatele a dirigenta, démonického Varhana Orchestroviče Bauera, spolupracovala při nahrávání scénické hudby k českým filmům. V roce 2006 nazpívala Kvasibarokní koloraturní árii do filmu Miloše Formana Goyovy přízraky, natočené ve spolupráci s London Symphony Orchestra. V současné době kromě různých jiných projektů vystupuje s Originálním pražským synkopickým orchestrem OPSO, zpívá se skupinou Skety a ještě stará se o dva malé chlapečky, které má s partnerem Lukášem Prchalem, který je stejně jako Alicin bratr skladatel a dirigent, v současné době na turné s Janou Kirchner.

alice
fotil Karel Šuster - www.fotografuje.cz

Kdy jsi porvé zatoužila stát se zpěvačkou? Jaká byla tvoje hudební cesta?
Tušila jsem už jako malá, že bych mohla být zpěvačkou, ale vůbec jsem to nechtěla. Připadalo mi to strašně povrchní, někde se producírovat s mikrofonem. Na gymnáziu jsem se zajímala o esoteriku a filosofii. A angličtina byla mojí vstupenkou do autonomního světa, který do té doby tvořila hlavně hra na klavír. Během prvního roku studia na Pedagogické fakultě, obor AJ-HV, mi začínalo docházet, že tudy asi cesta nevede. Přihlásili jsme se s pěti kolegy z kruhu na KJJ na populární zpěv, jen tak z hecu. S mojí nejlepší kamarádkou jsme se tam dostaly. Zároveň jsem se přihlásila na FFUK, protože jsem si chtěla dát zabrat, naučit se opravdu dokonale anglicky a dozvědět se toho co nejvíce o tom, jak fungují jazyky. Vzápětí mi došlo, že zpívat musím, protože to je nejlepší cesta k sebepoznání, sebereflexi a vlastně i určité formě terapie. A jazzová a bluesová hudba mě chytily nadobro. 

Měla jsi od začátku žánrově jasno, nebo se to s věkem měnilo?
Začínala jsem u standardů a postupně objevovala blues, swing a další styly. Velkým předělem bylo moje setkání s Pavlem Klikarem, kapelníkem Originálního pražského synkopického orchestru, který mi dal prostor vyřádit se a najít se hlavně v blues. Za naše setkání mohla „náhoda“. Jednoho dne jsem jen tak pro legraci s kytarou doma nahrála na kazetu St. Louis Blues, půjčila to bůhvíproč bubeníkovi Radku Němejcovi, který mě druhý den vyhledal a řekl mi, že Pavel se mnou musí okamžitě mluvit. Hned nato jsem začala pravidelně zpívat s OPSO v Malostranské besedě.

alice2

Kromě jiných muzikantských úspěchů, dovol mi znímit Tvojí spolupráci na filmu Goyovy přízraky, můžeš nám povědět, jak to bylo?
Prožívala jsem osamělé období a říkala si, že by se něco mělo stát. Zavolala jsem bratrovi, jak se má, a jen tak mimochodem jsem se zeptala, jestli by pro mě něco neměl. Řekl mi, že zrovna napsal quasibarokní árii, a že bych ji měla nazpívat já. A že to za chvilku bude zkoušet s orchestrem v kostele, ať si přijdu pro noty a druhý den to natočíme. A skutečně, další den v noci jsem to nazpívala a režisér Forman si skladbu vybral do svého filmu. 

A nedá mi to, abych se nezeptala. Tvůj bratr byl od dětství taková drakonická osoba :-)?
Bratr je o dost starší než já. Myslím, že se taky dlouho hledal. Řekla bych, že s léty je čím dál démoničtější. (smích) Exot byl od dětství. Vždycky měl něco, do čeho byl zažraný až po uši, a propracoval to do posledního detailu. Ať už to byly vláčky nebo vymyšlená země, pro kterou sám vymyslel variantu esperanta. Na Křemencárně (střední chemické škole v Praze Křemencově ulici) už sypal jednu písničku za druhou a hrál na klávesy. Měl kapelu FoPa (nebo Faux Pas, spelling už si nepamatuju), pak Worchester Scandall, ze kterého se postupem času stal Okamžitý filmový orchestr.

alice3Máš dva malé chlapečky, pozoruješ na nich pěvecký talent, nebo dirigentský po tatínkovi?
Jeden má spíš dirigentskou povahu a druhý spíš pěveckou. A hrozně se mu líbí hra na housle. Ale kdoví, jak se vyvinou. Skutečný talent se prý podle paní profesorky Staškové, jejíž rukama prošly tisíce dětí (a i dospělých), pozná až tak v osmi letech, kdy se začne rychle rozvíjet intelekt. Na děti netlačím, spíš pozoruju a podněcuju různými druhy hudebních aktivit.

A jak to zvládáš? Dvoukarierové partnerství, malé děti, a do toho vypadat, jak vypadáš…. To musí být náročné.
Díky. (smích) Myslím, že co se týče vzhledu, jsou v tom hodně geny - můj otec celoživotně vypadá o dost mladší a hlavně se tak chová. S Lukášem se u dětí střídáme, pokud to jde, a když máme koncert oba, zaskočí pražské babičky. Zatím mi nezbývá tolik času na opravdu kreativní věci, které mám v šuplíku, ale cítím, že už brzy se k nim zase dostanu.

Máš nějaký hudební sen? Zazpívat si s někým nebo na nějakém speciálním místě?
Chtěla bych dosáhnout takového stavu mysli, kdy budu moci díky naprosté uvolněnosti a soustředěnosti zazpívat za jakýchkoliv okolností úplně všecko, co uslyším v sobě - hudebně i emotivně, otevřeně a pravdivě. A konkrétněji: momentálně toužím zazpívat si s nějakým výborným, nekompromisně swingujícím bigbandem. 

fotil Karel Šuster - www.fotografuje.cz

Reklama