Je docela běžné, že osoby působící na uměleckém poli používají pseudonymy. K inspiraci jim poslouží často různé ikony doby, slavné literární postavy, ale i reálné osoby z dějin. Například herečka Jane Seymour se nejspíš zhlédla v osobě manželky anglického krále Jindřicha VIII. Již méně časté však je, že si někdo zvolí svůj pseudonym podle názvu města.

A takové osoby zde máme hned dvě. Česká zpěvačka Alice Springs vyrůstala jako holčička se jménem Alice Taťounová. Nevíme, zda by jí toto jméno nějak bránilo v kariéře. Faktem ale je, že si na jejím počátku zvolila umělecký pseudonym podle malého městečka uprostřed australského vnitrozemí v Mcdonnellově pohoří, Alice Springs. Co má společného s tímto, nám tak vzdáleným koutem světa, jsme se ani po delším pátrání nedozvěděli.

Druhá osoba, která si zvolila totéž umělecké jméno, už s tím něco společného má. Ne sice přímo s městem Alice Springs, ale alespoň se v Austrálii narodila. Pak ji ale s manželem opustila a usadila se v Evropě. Později, když si chtěla zvolit pseudonym, prý si vzala mapu Austrálie a se zavřenýma očima zapíchla špendlík do jednoho místa – do místa, kde leží městečko Alice Springs. Nakolik je historka pravdivá, ponechme stranou.

Ale popořádku…

June Newton-Alice SpringsNarodila se v Melbourne, kde také vyrůstala a zvolila si kariéru herečky. Jmenovala se June Browne, ale na jevišti jí říkali June Brunell. Jako vycházející divadelní hvězda si občas přilepšovala k živobytí modelingem. Jednoho krásného dne roku 1947 vešla do malého fotoateliéru na Flinder Lane. Očekávala, že jako obvykle za plentou fotoaparátu najde nerudného a zarostlého starého fotografa. Místo toho na ni ale čekal mladý, pohledný Evropan. Jmenoval se Helmut Newton. June si prohlédla jeho fotografie na zdi a velice se jí zalíbily. Helmut si prohlédl June a velice se mu zalíbila.

Za rok se vzali. „Fotografování je mojí první láskou, ale ty budeš ta druhá,“ řekl jí tehdy. June bylo 25 let, jemu o 3 roky víc. Zůstali spolu 56 let.

Helmut se narodil v Berlíně jako Helmut Neustädter. Okolnosti ho donutily Německo v roce 1938 opustit a po dlouhých peripetiích se přes Singapour dostal do Austrálie. Brzy se stal vyhledávaným fotografem, dostával velice lukrativní zakázky od módních časopisů. Ale June se také dařilo, získávala za svoje herecké kvality jedno ocenění za druhým. Později ale také pomáhala manželovi v kanceláři.

Brzy se však Helmutovi otevřela cesta zpět do Evropy. Odstěhovali se do Londýna, kde dostal nabídku od časopisu Vogue. June se i tady věnovala herectví. Po čase se sice vrátili do Austrálie, ale Helmut tady nebyl spokojený. Své šance viděl v Evropě. Proto brzy přijal nabídku od pařížského Vogue, a tak se sem přestěhovali. June to stálo kariéru, neboť kvůli jazykové bariéře musela s herectvím skončit. Nikdy toho však nelitovala, stála vždy po boku Helmuta a byla mu velkou oporou. Ten totiž ve druhé polovině šedesátých let dokonce pracoval pro americké vydání Vogue v New Yorku.

V důsledku velkého pracovního nasazení však měl brzy zdravotní potíže. Když byl v roce 1972 uvězněn v posteli v důsledku nemoci, nechtěl si nechat ujít zakázky, a tak přesvědčil June, aby za něj zaskočila. Přece ho tolikrát viděla pracovat, doprovázela ho často na focení, starala se o jeho obchody…

A June souhlasila. Úspěch se dostavil. Tím začala její kariéra fotografky. Brzy dostala nabídku od časopisu Elle.

Tehdy si řekla, že změna profese a začátek nové kariéry vyžaduje nové umělecké jméno. A odehrála se historka s mapou a špendlíkem. Zrodila se Alice Springs.

Brzy se stala vyhledávanou fotografkou a získávala zakázky na reklamní fotografie pro Jean-Louis Davida, dále pro magazíny jako Dépêche Mode, Elle, Marie-Claire, Vogue, Nova, Mode Internationale a Fashion Magazine. Později se dala na portrétovou fotografii. Častými jejími klienty se stali Catherine Deneuve, Dennis Hopper, Terence Stamp, Charlotte Rampling, Graham Green, Yves Saint Laurent, Nicole Kidman a další. Publikovala své fotografie též v časopisech Egoïste, Vanity Fair, Interview, Stern, Photo and Passion. Také ráda fotografovala svého muže při práci. Díky tomu dnes máme mnoho zajímavých momentek z jeho profesního života. Navíc ještě stačila být uměleckým manažerem svého manžela, starala se o vydávání jeho publikací, katalogy jeho výstav a podobně. Zanedlouho nejenže spoluvystavovala s manželem, ale dočkala se i samostatné výstavy v roce 1978 v Amsterodamu – první z bezpočtu následujících po celém světě.

Po téměř třiceti letech života v Paříži opustili manželé Francii a usadili se v Monaku. Zimy obvykle trávili v Kalifornii, kde June nadále fotografovala slavné hollywoodské celebrity.

V roce 2004 Helmut Newton tragicky zahynul. Naboural, když ztratil kontrolu nad svým silným vozem na Sunset Boulevardu v Los Angeles.

Po jeho smrti June převzala veškerou správu nad jeho celoživotním dílem, také se postarala o otevření Nadace Helmuta Newtona v Berlíně (o tom v zítřejším článku). Žije v Monaku.

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama