Pokud budete mít to štěstí a potkáte se s Mgr. Josefem Svobodou (držitelem světového rekordu v přejezdu Austrálie na kole), vězte, že se nebudete nudit ani chviličku. Je to po čertech vtipný a chytrý chlapík. Sportovec tělem i duší, táta dvou malých kluků, podle vyjádření své ženy Kateřiny  milovaný manžel (po kterém se jí i po 14 letech stýská, když je na cestách). Jeho aktivity by vydaly na pět životů, inu, posuďte samy.

Ty ses nedávno vrátil z dalšího světového závodu Iron man, můžeš nám povědět, kde to bylo tentokrát a kolikátý uskutečněný Iron man to byl?
Tentokráte jsem navštívil Mexiko a zúčastnil se závodu v letovisku Los Cabos, nacházejícím se na Mexickém poloostrově, kopírujícím Kalifornskou zátoku. A byl to můj 55. zářez do statistiky ironmanských závodů.

nakole

Jak se ti závodilo? Kolik bylo letos přihlášených nadšenců (v závodě startují muži i ženy!)?
Jelikož tato oblast je známá kopcovitou krajinou, bylo jasné, že ve spojení s větrem, který vždy silně fouká od moře, bude závod patřit mezi náročné, a dle toho i vypadalo. Jinak tohoto závodu na tradičních distancích čítajících 3,8 km plavání, 180 km cyklistiky a 42,2 km běhu se zúčastnilo celkem 2.132 závodníků ze 46 zemí světa a myslím, že si to všichni stejně jako já řádně užili... :-)

Byl tento závod něčím výjimečný v celé tvé sérii? A vzpomeneš si, který byl pro tebe ten nejdůležitější?
Tento závod byl výjimečný nejen místem, ale také specifickými klimatickými podmínkami. Při závodě bylo 37´C ve stínu (který jsem tam ovšem hledal marně) s již zmíněným silným větrem. Jinak při plavání bylo možné pozorovat velké ryby a krásné útesy a na kole nekončící kopce poseté kaktusy a na straně druhé moře, běh už byl jen poslední kapkou fyzického i duševního očistce všech závodníků. Pro většinu účastníků se stal právě „běh“ bojem o přežití, jelikož slunce bylo neúprosné a vytvořilo na mém těle pár pěkných puchýřů ze spálené kůže. Prostě spousta zážitků. :-) Na jedné z občerstvovacích stanic se dokonce podávalo tradiční fazolové buritos, které mělo účastníky zřejmě zrychlit. Ovšem asi největším zážitkem bylo setkání s velrybami (a tím nemyslím pozorování obézních Američanů na plážích krmících se burgery). A pro mě nejdůležitější závod? Byl to asi ten úplně první před řadou let. Jednalo se o to ho přežít, což se povedlo. To ve mně zřejmě zažehlo touhu umírat na trati pravidelně a já tomu sportu propadl.

běžící

Přeješ si ještě stále tento specifický závod vyhrát, nebo  ho už dáváš spíš tak pro legraci?
Po pravdě na vyhrávání při mojí treningové morálce myslet nemohu, ale poznávání nových krajů a zvyklostí je pro mě vždy silným motorem k tomu, abych se odjel potrápit někam hodně daleko. Takže v mém podání je to již spíš o sbírání zážitků a dnem stráveným sportem. 

Ty nejsi ale „jen“ celoživotní pokušitel závodu Iron man , ty jsi ještě ke všemu držitelem světového rekordu v...
Ano, ano. To je také informace z doby kamenné. :-) Ale je fakt, že v minulém století jsem objel Austrálii jako kontinent na kole, a to za 65 dní. Jednalo se o 15 tisíc kilometrů a následný zápis mezi světové rekordmany (jinak tento rekord ještě nebyl překonán). Jednalo se také o jednu z výzev, kterou jsem jako mladík toužil pokořit, a náhodou se to povedlo. 

Máš kromě sportování ještě čas na nějaké další koníčky či aktivity? Vím o tobě, že  jsi i nadšený motorkář...
Na další koníčky čas mám. Rád vyšívám, pletu a háčkuju. Zejména člunkový steh ve spojení s paličkováním jsou bezva. Na motocyklu se občas také projedu, ale již to není, co to bývalo. Jinak s rodinkou jezdíme na koně, jelikož koňských sil není nikdy dost... :-) Ale mezi hlavní koníčky jistě patří dělání vylomenin se syny a následné opravy věcí, které těmito činnostmi devastujeme... :-)

bezici2

Kromě řádění s Patrikem (10) a Tobiáškem (4) jsi ještě bravurní kuchař(např. Pepova svíčková - nemá chybu!) fenomenální moderátor, bývalý bubeník a příležitostný zpěvák písní Tří sester - spíš Ty vůbec někdy?
Spánek je samosebou luxus, který si občas musím dopřát i já. A jak vidno, spím zřejmě tvrdě, jelikož se mi za poslední 4 dny z domu ztratil okap, a to hned ve dvou kusech, když celá rodina spala. Jinak vaření vzhledem k tomu, co vše sním, se stalo z části povinností, jinak bych moji úžasnou manželku přikoval na stálo k plotně, což bych nechtěl... :-) Hudba a básně jsou již spíš jen relaxem k tomu, co dělám, a v moderování si léčím mindráky z dětství, kdy jsem byl nucen recitovat při taškařicích jako Puškinůn památník či Bezručův týden. :-) Dnes můžu žvanit, co mě napadne, což je fajn! 

Čtěte také:

Reklama