Kromě toho, že se ucházíte o místo zastupitelky a případně radní na magistrátu velké Prahy, jste i kandidátkou ODS na starostku Prahy 2. Jak se pro Vás osobně dají tyto dvě funkce skloubit, a kdybyste si měla vybrat, která je Vašemu srdci bližší? 

Politika pro mě není zaměstnání od do, ale poslání a služba lidem, která mě skutečně naplňuje. Proto pro mě není problém věnovat veškerý čas práci pro Prahu a Pražany. Beru to jako samozřejmost. Myslím, že když si to takto nastavíte, skloubit se to dá. Nejblíže je mi pochopitelně moje milovaná Praha 2. Tam mám svůj domov, rodinu, přátele, vychovávám zde své dcery. Práce pro Prahu 2 je pro mě splněný sen. Jediné, co mohu říct je, že rozhodnu i po diskusi s kolegy tak, abych se práci pro Pražany mohla věnovat naplno.

obrazek.jpg

Takový pracovní zápřah musí být navíc obzvláště komplikované sladit s rodinným životem. Nebojíte se, že budete mít na svoji rodinu stále méně času? 

Nebojím. Moje rodina ví, že svou prací žiji a maximálně mě v ní podporuje. To díky jejich velkorysosti mohu dělat to, co dělám a jsem jim za to vděčná. Ostatně naše holky už jsou obě téměř dospělé, mají své zájmy a nepotřebují mít maminku každou minutu vedle sebe. Čas si na sebe ostatně vždy najdeme. Milujeme společné večery, kdy se doma všichni potkáme a povídáme si.

Jak Vaši nejbližší zvládají toto bezpochyby náročné předvolební období? Obzvláště za současné společenské nálady, která je z mnohých důvodů velmi vyhrocená... 

Pochopitelně se doma o politice bavíme, vlastně jí tak trochu žije celá rodina. Mám dospívající dcery, takže i jejich pohled je pro mě inspirací. Je fakt, že obzvlášť doba předvolebních kampaní je náročná. Pro všechny. Ale jak jsem řekla, moje rodina mě maximálně podporuje a jsou tak celé toto náročné období se mnou, a hlavně pro mě. 

V minulém volebním období jste se na pražském magistrátu často vymezovala proti tzv. zelenému fanatismu současné pražské koalice. Co si pod tím má volič přesně představit a jaká nabízíte řešení, jak to dělat lépe? 

Můžete si pod tím představit třeba Klimatickou koncepci hlavního města Prahy, která nabízí naprosto nereálná řešení a vzdušné zámky a o co nereálnější jsou, o to jsou dražší. Nebo tu nesmyslnou šikanu pražských řidičů. Já od začátku tvrdím, že péče o životní prostředí, o naše okolí, je pro nás jasnou prioritou. Ale narozdíl od současné pražské koalice my chceme a děláme ekologii bez ideologie. Chceme své okolí skutečně zlepšit a na Praze 2, která je nejzelenější centrální částí města tak i leta děláme. Pro mě jsou důležitější výsledky, než plané sliby a vzdušné zámky.

632ac194e9c9fobrazek.jpg

V podmínkách současné energetické krize mají obavy především rodiny, že zkrátka nevyjdou s penězi. Můžete jim jako představitelka města i konkrétní městské části dát nějaké ujištění, že je nenecháte v nouzi?

Ano, mohu všechny uklidnit, že opravdu nehrozí, že bychom na Praze 2 nechali někoho na holičkách. Máme celou řadu sociálních programů, nezvyšujeme nájemné, máme skvěle fungující nadační fond Dvojka srdcem a myslím, že už se u nás mohl každý přesvědčit, že mu v nouzi pomůžeme. A jak je vidět, tak stejně se chová i vláda a premiér Fiala. Jsou připraveny skutečně masivní sociální programy, které pomohou lidem v nouzi. Navíc došlo i k zastropování cen energií na úroveň, kterou skutečně většina lidí zvládne. Takže bych chtěla lidem jasně říci, že není důvod k obavám. Platí, že nenecháme nikoho padnout! 

V rámci svého politického působení kladete celkově na instituci rodiny velký důraz. Co konkrétně se pro ně snažíte dělat jak na velkém magistrátu, tak na radnici městské části? 

Na Praze 2 máme celou řadu podpůrných programů pro děti a mládež. Věnujeme velkou pozornost tomu, aby měly prostor pro bohaté sportovní i kulturní vyžití. Rekonstruujeme a modernizujeme školy a školky. Prostě se snažíme o to, aby se u nás na dvojce žilo rodinám dobře. 

Na Magistrátu je to trochu obtížnější, protože jsme v opozici. Ale snažíme se i z opozičních lavic prosazovat náš program, například podporu sportovních klubů pro děti, atd. V roli předsedkyně Kontrolního výboru se také dost často setkávám s příběhy neuvěřitelné arogance současné koalice třeba vůči matkám samoživitelkám, kterým ze dne na den zvedne radnice neúnosně nájem, nebo další náklady na živobytí. Všem se snažím vždy maximálně pomoci a zmírnit necitlivost současného vedení. 

Na Praze 2 kladete velký důraz na téma pomoci seniorům a péči o ně. Cítíte, že kvalita paliativní péče je něco, co se v Česku celkově moc neřeší? V čem považujete Prahu 2 za příklad dobré praxe? 

Ano, je to téma, na které se tak trochu zapomíná. Přitom naši senioři si kvalitní a citlivou péči opravdu zaslouží. Vždyť všichni jednou zestárneme. Celý život tvrdě pracovali a zanechali za sebou hmatatelné hodnoty. Považuji za naši povinnost jim podzim života zpříjemnit. To, jak se staráme o naše seniory je především naše vizitka. Na Praze 2 se o naše seniory skutečně zajímáme a řešíme jejich problémy. Máme celou řadu sociálních programů, které pomáhají seniorům, kteří se dostali do tíživé finanční a životní situace. Máme náš klub Dvojka pro seniory, kde se snažíme zajistit jim bohatý kulturní a společenský program. Rozvíjíme naše služby paliativní péče a v neposlední řadě finišujeme přípravu výstavby Domova pro seniory a lidi trpící Alzheimerovou chorobou i jinými druhy demencí. Což je druh zařízení, který nejen Praze, ale i celé České republice zoufale chybí. 

632ac18b51194obrazek.jpg

Věčným tématem nejen v Praze je navíc rostoucí poptávka a nedostatečná kapacita jeslí. Vám se v minulém volebním období podařilo najít určité řešení. Můžete se podělit, co bylo klíčem k úspěchu a jak na něj chcete navazovat?

Praha 2 má dokonce dvoje jesličky. Což opravdu není běžné nikde jinde po Praze. Uvědomujeme si, že v této době se některé maminky musí vrátit brzy do práce a jesle jsou pro ně jediným řešením, kde je o jejich děti dobře postaráno. Před pár týdny jsme dokončili rozsáhlou rekonstrukci jesliček v Londýnské, kde jsme dbali i na nejpřísnější bezpečnostní a hygienické podmínky, aby dětem opravdu nic nechybělo. Snažíme se, aby Praha 2 byla místem, kde prožijete celý svůj život a každý vždy našel to, co ve svém životním období potřebuje.

Alexandra Udženija vystudovala Obchodní akademii Heroldovy sady v Praze, poté i marketing a management na Anglo-American College a studium dokončila na Vysoké škole ekonomické v Praze. Má dvě dcery s manželem, který pochází z Chorvatska. Česká politička je nejen místostarostkou Prahy 2, zastupitelkou hlavního města Prahy a dlouholetou členkou ODS, ale především stylovou maminkou dvou dětí, úspěšnou podnikatelkou a ženou, která má ráda módu. Téměř celý svůj život žije v Praze.