Pokud se u tohoto filmu dlouhého 170 min nezačnete nudit a poposedávat a vydržíte všechny nekonečné bojové scény a z kina neodejdete, zbude vám v mysli obraz Alexandra Velikého v podobě především homosexuálního a titěrného mladíka. Nevhodně vybraný Colin Farell se na tuto postavu posedlého dobyvatele zkrátka nehodí..

 

Vše začíná v Persii 325 př. n. l. a divák s nadějí pozorně sleduje scénu, která je velmi věrohodná s pečlivě upravenými interiéry. Najdeme zde dobové zajímavosti, mezi které například patří i způsob vyučování mladíků. Škola se odehrává venku, studenti posedávají po kamenech a v žáru horkého slunce jsou moudře poučováni a povzbuzováni. Uvědomění si sama sebe a dostatek sebevědomí byl mladíkům vštěpován již od útlého věku.

 

Alexandr Veliký v dobách před naším letopočtem srdnatě dobýval obrovská území a fakt, že to byl homosexuál s Oidipovským komplexem, je jistě také podložen. Škoda, že ve velkofilmu režiséra Olivera Stonea, tyto jeho vlastnosti převládají. Občas máme jako diváci dojem, že zde snad ani o nic jiného nejde. Jako diváci jsme snad až překvapeni momentem, kdy se Alexandr rozhodne oženit s divošskou manželkou Roxanou. V momentě jejich vášně se nám zkrátka ani nechce věřit, že se s ní zženštilý mladík vůbec chce milovat.

 

Angelina Jolieová, která hraje matku Alexandra, je skutečná mrcha. Totiž, sám režisér mluví o obsazení této role následovně: „Pokud v Americe řeknete mrcha, každému se vybaví Angelina Jolieová. Proto jsem dal tu roli právě jí.“

 

Angelina Jolieová, kterou můžete znát například jako Laru Croft, se výborně vcítila do role vypočítavé matky, která vede pomocí všech svých zbraní syna k postu vládce. Nezdráhá se mu klást do rukou jedovaté hady a učit ho s nimi zacházet. Pro útěchu používá svých půvabů...

I přesto, že nakonec zůstává sama, její plány a intriky se vyplňují.

 

Z Alexandra se stává bojovník a vůdce a jeho četné vojsko ho následuje.

Má k nim před velkou bitvou náležitý proslov. Po dvou minutách je nám jasné, že jeho cílem je každého osobně povzbudit a vzbudit v něm vášeň k boji. Po pěti minutách se začneme nudit a po deseti minutách jeho hlasitého monologu nám dojde, že zdlouhavost scén je největší slabinou tohoto snímku. Ale konečně si Alexandr nasazuje válečnou helmici s červeným střapcem a vyráží..

 

Uleví se nám ale jen na chvíli, jelikož následující scéna z boje je nejen dlouhá, ale také nepřehledná.

Možná se muži budou lépe orientovat, ale já chvílemi nevěděla, kdo je nepřítel a zda to snad není nějaký zrádce z řad Alexandrova vojska..

 

O faktech a pravdivosti tohoto filmu necháme spekulovat historiky.

Tvůrce měl jistě právo zobrazit děj dle svých představ. Co mu ale jistě divák nepromine, jsou promíchané scény, ve kterých se orientujeme jen podle častých titulků typu – o 4 roky později anebo o 8 let dříve. Mnohdy nás tyto časové přesuny překvapí, častěji nás dezorientují. Neměl by výpravný film více udržovat posloupnost?

 

Mnoho otázek se vám vybaví po tomto snímku.

Co se vám ale zřejmě nevybaví, budou přijemné pocity, které přichází po hezkém filmu, který ve vás zanechá silný dojem, ať již jakéhokoliv typu.

 

Budete mít jistě přesnější představu z dob před naším letopočtem a zřejmě si vzpomenete na tance barbarů v Indii, ale jinak vám přeji, abyste nebyli tak zklamaní jako já...

 

Alexandr Veliký (Alexander)

Scénář a režie :   Oliver Stone

Scénář :   Christopher Kyle

Kamera :   Rodrigo Prieto

Hudba :   Vangelis

Výprava :   Jan Roelfs

 

Hrají: Colin Farrell (Alexandr), Angelina Jolieová (Olympias), Val Kilmer (Philip), Rosario Dawsonová (Roxane), Anthony Hopkins (Ptolemy)

 

 

Kde hrají v kinech – klikněte ZDE

Reklama