Alergie je v podstatě porucha řízení imunitního systému. Ten zareaguje na vnější podněty, i když pro tělo nepředstavují nebezpečí, a tím ho vlastně ohrožuje. Dosud nejsou specifikované přesné příčiny, proč k tomu dochází, proto se ještě nepodařilo vyvinout antialergikum, které by obranyschopnost vyladilo.
Stačí jen nepatrné množství alergenu, například pylu, které imunitní systém vyhodnotí jako vážné riziko, a alergie je tady. Buňky totiž v tomto okamžiku začnou vylučovat protilátky, které v důsledku vyvolají obtíže.
K typickým příznakům alergické reakce patří vodnatá rýma, svědění nosu, kýchání, slzení, červené oči, zánět spojivek apod. Nepřiměřená „obrana proti domnělému narušiteli“ oslabuje celý organizmus, hlavně dýchací cesty, včetně průdušek, což často vede ke vzniku a rozvoji astmatu. Současně také postihuje imunitní systém, jenž nedokáže plnit svoji skutečnou úlohu. Virová onemocnění pak mají mnohem bouřlivější průběh a jejich léčba se prodlužuje.
Alergii proto nelze brát na lehkou váhu
Velmi nadějnou se jeví tzv. alergenová imunoterapie. Jedná se o vakcíny s mikroskopickým množstvím alergenů, které potíže způsobují. Tedy částečky pylu, prachu, roztočů, zvířecí srsti, potravin atd. Jejich působením se přecitlivělost pacienta postupně snižuje, příznaky alergie nejsou tak dramatické a mohou i vymizet. Tedy podobný princip jako při očkování proti chřipce, ale s tím rozdílem, že se vakcíny musejí aplikovat po řadu let.
Vývoj antialergik, tedy léků zmírňujících projevy alergie, pokročil vpřed. Léčivé přípravky II. generace nezpůsobují ospalost, organizmus je bez nesnází vstřebává a vylučuje, tudíž ho nezatěžují, navíc ovlivňují jen místo postižené projevy alergie. Pacienti je vesměs dobře snášejí, bez obav, ale pro jistotu až po poradě s lékařem, je mohou užívat i děti mladší 6 let, těhotné a kojící ženy. Účinkují téměř okamžitě a přinášejí dlouhodobou úlevu.
Alergie postihuje v prvním sledu nosní sliznici a oči, optimální formou jsou proto oční kapky, nosní spreje, případně léky proti astma podávané inhalačně, aby působily přímo v průduškách.
Vhodným lékem proti projevům alergie je Livostin.
Livostin je místně působící, velmi účinné antihistamikum.
Oční kapky Livostin Vám uleví od svědění, zarudnutí a slzení očí způsobených alergií a nosní sprej Livostin okamžitě uleví při alergické rýmě.
Oba přípravky jsou dostupné bez lékařského předpisu a jsou částečně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Díky těmto vymoženostem medicíny lze dostat alergii pod kontrolu.
Ve jménu zkvalitnění života alergika je nezbytné omezit kontakt s alergeny a zajistit příhodné podmínky prostředí, v němž se pohybuje. Pomáhají čističky vzduchu, okenní sítě proti pylu, sprchové filtry, aby nedocházelo k podráždění pokožky, filtrační obličejové masky užitečné třeba při úklidu nebo pobytu v přírodě.
Léčivé přípravky Livostin® obsahují levokabastin-hydrochlorid.
Livostin®, nosní sprej, suspenze. Nosní podání. Livostin®, oční kapky, suspenze. Oční podání.
Před použitím pročtěte pečlivě příbalovou informaci.
McNeil Products Limited, Maidenhead, Velká Británie.
Místní zástupce: Johnson & Johnson s.r.o., Karla Engliše 3201/6, 150 00 Praha 5, tel. 227 012 111
EL_201103006
Více informací najdete na stránkách www.detskaalergie.cz, www.oalergii.cz, www.zivotsalergii.cz, www.zivotbezalergie.cz.
Nový komentář
Komentáře
Možná nejde alergie vyléčit, ale určitě jde potlačit. Kdysi jsem byla alergická na kyselé jídlo, léčila jsem se a teď už mi nevadí.
Mám alergii,ale na jod a rajčata
Máme u domu louku, brzy bude celá žlutá od pampelišek...to si zase užijeme

Můj syn jezdí autem a když se dostane do míst, kde kvetou stromy nebo něco, tak kýchá jak blázen.
naštěstí žádnou alegii nemám
mám alergií na přehnanou vůní..nesmí být sladká..
U nás doma nikdo nemá žadnou alergii. určité je to menší omezení v životě.
gaba23 — #7 Mně autovakcína nezabrala,možná částečně,protože jsem se nějakých alergií zbavila a nové přibyly,asi je to tím,že ji mám už 40 let....
Syn má alergii na čerstvou hlínu a kvetoucí vinnou révu
U nás taky celá rodina
Na pyl byl alergický syn,ale vždy to na jaře překonal bez prášků a při sušení sena ho pálily oči,paní doktorka navrhovala prášky,ale zvládli jsme to bez nich a je pokoj.
Chce to čas.
Doma jsme alergigi všichni kromě muže,máme i astma.Takže vakciny moc nezabraly,proto aerius,ten zabírá,ale jakmile kvete všechno,musí se dávky zvyšovat,případně podat hormony...žádná sláva.Spreje do nosu,na astma,prostě apatyka
Trefa.alergii,jsem nikdy nemela ani nikdo u nas v rodine.
Jo alergie, o tom mi vyprávějte. Kočku jenom vidím a už brečím. Pejsci mi vůbec nevadí.
Mám alergického pejska. Když má silná ataka, je to neštěstíčko samo. Veterinář nám doporučil lidská antialergika.
Starší dospělý syn je taky alergik na časné jarní pylyuž od malinka. 8let bral vakcíny. Teď bere už hystaminika. Právě nyní trpí, chudák, přidává se i astma. Dostal i spreje na dýchání.Jsou to boje. Alergiky lituji.
Alergie postihla mladšího syna cca ve věku 10 let, ale s léky to zvládá bez problémů - aspoň zatím
lidicka — #1 tak to gratuluji. Já jsem veliký alergik a bez prášků bych se asi zbláznila.
Alergii mám asi od 21 let , v roce kdy se mi narodil syn.Beru na ni léky a kapky do očí. Mají ji také oba synové, jeden chodí dokonce na vakcíny, ale žádný úspěch.
S alergií bojují obě moje děti.