p.jpg

Co je alergie a jak si s ní poradit u našich mazlíčků?
Alergie je přehnaná reakce imunitního systému při setkání s alergenem. U psa je nejčastější alergie na bleší kousnutí, potravní alergie a atopie. U koček se nejčastěji jedná právě o potravní alergii.

Potravní alergii vyvolávají alergeny, které jsou přítomné v potravě psa a kočky. Příznaky jsou ve většině případů kožní, ale mohou se objevit také vracející se trávicí obtíže. Nejeden majitel zná situaci, kdy se pejsek nebo kočička začne víc, než je obvyklé, drbat, vykousávat si srst, začne mít zarudlou kůži okolo očí nebo je zarudlá jejich kůže. V tom případě může být zaděláno na pořádný problém.

Co může být příčinou potravních alergií u psů a koček a jak jí najít?
Někteří chovatelé přisuzují alergie kuřecímu masu, přičemž nejčastějším alergenem u psů i koček je hovězí maso a na druhém místě mléčné výrobky. „Alergie na potravu je jedna z mála alergií, kterou je možné vyloučením problematických složek u konkrétního pacienta skutečně vyřešit. Po dobu minimálně osmi týdnů podáváme psovi potravu, která má odlišné složení od té potenciálně alergenní. Jedná se o potravu založenou na novém složení krmné dávky. Začneme podávat krmivo obsahující např. pro psa nové bílkoviny – například kozí, kachní maso nebo zvěřinu. Vždy ovšem zkoušejte jen jeden druh nové bílkoviny, abyste mohli do budoucna vyloučit, jaká konkrétně Vašemu psovi nebo kočce vadí nebo vyhovuje. Ideální je v tomto případě tzv. monoproteinová potrava, např. Yoggies Krůtí granule lisované za studena s probiotiky, které obsahují pouze jeden druh bílkoviny – krůtí maso. Stejně tak je možné přejít na vařenou nebo syrovou potravu založenou na odlišném složení. I tady si snadno vyberete jen jeden druh masa, abyste měli pod kontrolou, co Váš mazlíček jí. Můžete zvolit např. Yoggies B.A.R.F. pro psy a B.A.R.F. pro kočky. Pokud je zvolený postup správný, během několika týdnů začnou příznaky ustupovat. Je ovšem důležité vydržet na zvolené dietě opravdu minimálně oněch osm týdnů, aby došlo k úplnému vyloučení alergenů z těla psa. Pokud dieta zabrala, může pes zůstat na nové potravě dlouhodobě.“ vysvětluje veterinární lékařka MVDr. Michaela Riedlová.

Jak vybírat potravu pro psa a kočku:

  • Čtěte složení krmiva na zadní straně obalu.
  • Nekupujte krmivo, kde ve „Složení“ figurují obilí, sója, glycerin, konzervanty nebo je nejasný původ krmiva. Např. pokud uvidíte ve složení „mix mas“ nebo „vedlejší produkty živočišného původu“, nemáte jistotu, co se v daném mixu skrývá.
  • Nekupujte nápadně levná, supermarketová krmiva.
  • Vybírejte krmivo, kde je na prvním místě ve složení jasně deklarované, kvalitní maso.

Co by při krmení psa a kočky nemělo chybět a co pomůže předcházet alergiím a různým nemocem:

Hlavní složkou kvalitního krmiva by mělo být kvalitní maso.

Krmivo psa by nemělo obsahovat obilí s vysokým obsahem lepku (jako např. pšenici a žito), ale dobře stravitelné, kvalitní bezlepkové obiloviny, jako např. rýžové vločky, v přiměřené míře nevadí. Fungují jako zdroj energie.

Naopak krmivo kočky by nemělo obsahovat obilí vůbec.

Krmivo by mělo obsahovat dostatek přírodních vitamínů (pozor na uměle doplňované vitamíny, dodávané typicky do granulí a pamlsků až dodatečně po dokončení procesu výroby), minerálů a vlákniny (tzv. prebiotik). Tyto složky pomáhají správně trávit potravu a udržují trávicí trakt zdravý a v kondici.

Probiotika (laktobacily) v krmivu, nebo jako doplněk potravy jsou jedním z nejdůležitějších benefitů, které mohou omezit vznik, nebo potlačovat alergie psa a kočky.

TIP: Kvalitní zdroj živých probiotik vhodných pro psy a kočky je Yoggies jogurt pro psy a kočky ze speciální směsi mlék z české farmy.

624ab5b09cf6cobrazek.jpg

Pokud již doma máte alergického mazlíčka
je dobré podpořit jeho imunitní systém, vyčistit zažívací trakt od škodlivin a tím výrazným způsobem omezit „spouštěče“ alergických reakcí. 
 
Pokud chcete předcházet vzniku alergií u svého psa nebo kočky
Je důležité průběžně posilovat jejich imunitní systém jogurtem pro psy a kočky, který spolehlivě umí také zastavovat průjmy a větry.

Krmte svého mazlíčka pestře. Jednotvárné krmivo podávané dlouhodobě po celý život není pro Vašeho psa či kočku ideální. Střídejte různé druhy kvalitních krmiv a doplňků dle aktuálního stavu a kondice Vašeho psa či kočky.

Vyzkoušejte česká krmiva Yoggies až s 87% masa, která jsou 100% bez chemie, zachovávají přírodní živiny a jsou vyrobena z nejkvalitnějších surovin a s přidáním živých probiotik i prebiotik. Takové krmivo zajistí Vašemu mazlíčkovi vyváženou a zdravou potravu, bezproblémové trávení, posílí imunitu a zdraví, díky kterému budete moci se svým chlupatým parťákem strávit mnoho spokojených let.

Naše články

624ab5c812609obrazek.jpg