V dnešní době má čím dál tím víc lidí problémy s pobytem na slunci. A stále víc jich také trpí sluneční (solární) alergií. A co vy – jak snášíte sluníčko? Opalujete se dobře, nebo na něj nemůžete vůbec vylézt?

Avene

Sluneční alergie (jinak také kopřivka) se projevuje tím, že se při pobytu na slunci na těle objeví červené skvrny, které pálí a svědí, později se vysype vyrážka, postižená místa mohou i otékat. K tomu se může přidat také bolest hlavy, únava a malátnost. Alergie se objevuje už pár minut po ozáření, nejčastěji v oblasti výstřihu, na krku a rukách. U nás tyto obtíže postihují asi 10 - 20 % populace, nejčastěji mladé ženy ve věku 20 - 30 let.

Doba, za jakou se objeví první příznaky, je u každého pacienta ovlivněna celou řadou faktorů, např. roční dobou, intenzitou záření, teplotou, denní dobou nebo zeměpisnou šířkou.

Jak dlouho známe kopřivku?

Nejstarší popis solární kopřivky v odborné literatuře je z roku 1904 od Merklina, který se domníval, že vyrážka je způsobována světlem. V roce 1905 dokázal Ward uměle vyvolat kopřivku tím, že pacienta vystavil slunečnímu záření. Pojem kopřivka byl pak poprvé použit v roce 1923 Dukem a v roce 1928 byly poprvé provedeny testy se stoupajícími intenzitami světla o různých vlnových délkách.

Co podporuje vznik?

Jsou to v první řadě látky, které zvyšují citlivost kůže na světlo, např. přísady některých přípravků k ošetření kůže jako dehty a  léky jako chlorpromazin a jiné. Choroba může být také projevem jiných nemocí, jako je například systémový lupus nebo některá kožní onemocnění. Podstatou reakce je nejspíše změna stavby bílkovin v kůži, která je způsobena pohlcením světelné energie. Takto změněné bílkoviny potom vyvolají alergickou reakci.

Jak se dá kopřivka léčit?

Léčba je poměrně svízelná a ne vždy úspěšná. Při probíhající reakci se podávají léky tlumící alergii – antihistaminika, nebo dokonce hormonální léky – kortikoidy. Obtížnější je ale předejít opakování reakce. Doporučují se krémy s vysokými ochrannými faktory, beta-karoten, kortikoidy a chlorochin, ale výsledky často nejsou příliš uspokojivé. Naštěstí se u řady pacientů nejčastěji vystavované oblasti kůže postupně jakoby otuží.

Na tom je také založena další léčebná metoda – opakované osvěcování světlem o určité vlnové délce (přivykání na světelné paprsky). Bohužel ani tato metoda není dokonalá, protože tolerance trvá jen poměrně krátce – většinou několik dní. Léčba proto musí být dlouhodobá, prakticky po celou dobu slunného období roku. Průběh onemocnění je většinou vleklý, za 15 let se uzdraví 36 % postižených a u 30 % pacientů se průběh do 15 let zmírní.

Jediným účinným opatřením při solární alergii tedy je: nevystavovat se slunečnímu záření. A je samozřejmě nutné používat při každém pobytu na slunci ochranné oděvy a krémy s vysokým ochranným faktorem proti UVA i UVB záření.

Zdroj: www.ulekare.cz

Zkušenost se sluneční alergií – hlavně se dobře namazat!

Solární kopřivkou trpím každé léto. Musím se důkladně mazat, zejména oblast dekoltu. Jakmile je nános ochranného přípravku nedbalý, opálená pokožka se celkem rychle pokryje drobnými svědivými pupínky, které jsou dost úmorné. Velmi svědí a trvá dlouho, než se ztratí. Tím myslím několik týdnů, ne dní. Postižené místo – nejčastěji musím důkladně mazat krémem s faktorem minimálně 50, protože kůže „pracuje“ a pupínky ještě více zrudnou a jsou schopné se slít do svědivých rudých „koláčů“. Moje doporučení je tedy – mazat se důkladně, nezapomínat na zahalení nebo na zrádné letmé setkání se sluncem. Opravdu stačí chvíle a špatně namazaná pokožka okamžitě reaguje výsevem pupínků.

Klára Křížová

Tip redakce:

Jak pokožku dostatečně chránit? Použitím kvalitních přípravků pro ochranu pokožky před sluncem. Jak ale správně nanášet tyto přípravky, jakou dávku a jak často? Naším tipem jsou rady od značky Avene, která má ve svém portfoliu mnoho přípravků pro každý typ pleti.

Pro zajištění označené úrovně ochrany aplikujte dostatečné množství přípravku sluneční ochrany podle následujících instrukcí:

tabulka

Produkty sluneční ochrany Avene poskytují ochranu v širokém spektru UV díky kombinaci výjimečných aktivních látek SunSitiveR protection vyvinuté při výzkumu Pierre Fabre:

• Fotoprotektivni komplex zahrnuje optimální formu a stabilní účinnou texturu. Nabízí nejlepší možnou ochranu proti UVB zářeni a UVA krátkým i dlouhým paprskům.

• Pre-tokoferyl – prekurzor vitaminu E (účinný antioxidant), pomáhá chránit buňky před volnými radikály.

• Termalni voda Avene se zklidňujícími a protizánětlivými účinky.

Nové textury pro příjemné použití

Nové textury kombinuji vysoké fotoprotektivní kvality a bezpečnost produktů sluneční ochrany Avene s příjemnými texturami, které jsou transparentní a nezanechávají bílé stopy.

Avene

Emulze – bez pocitu mastnoty

Speciálně vyvinutá lehká nemastná textura, která dodává

matný vzhled normální a smíšeně kůži.

Krémy, mléka a spreje

Nové textury, které se rychle vstřebávají a nezanechávají

bílé stopy.

Více na http://www.eau-thermale-avene.cz/

Reklama