Jak poznat, že dítěti dělají potíže právě roztoči? Jaké jsou nejčastější příznaky? 
Alergie na roztoče se u dětí nejčastěji skrývá za příznaky respiračních onemocnění. Mnutí nosu, kýchání, kopce posmrkaných kapesníků bez konce, permanentně přiotevřená ústa kvůli plnému nosu – to jsou běžné projevy. Děti bývají unavené, podrážděné a nekoncentrované. Časem se přidává netolerance fyzické zátěže, kašel a klidové dušnosti.

al.jpg
Foto: Shutterstock

K jakému lékaři a na jaké vyšetření v případě podezření jít? 
Na začátku je určitě vhodné se poradit se svým pediatrem. Ten zná dítě nejlépe a má i představu o rodinné dispozici k alergii. Další možností je přímo navštívit alergologa. K němu obvykle také vede cesta od pediatra, pokud je podezření na alergii silné.

Které děti k alergii na roztoče inklinují? Pokud to lze takto sumarizovat.
Alergie dnes v rozvinutých zemích postihuje téměř polovinu dětské populace. Riziko roste s počtem alergiků v rodině, je vyšší u prvorozených a u chlapců. Pasivní kouření je další vážný rizikový faktor. Diskutuje se i množství roztočů, kterému jsou děti vystaveny.

Čím přesně roztoči škodí?
Sami roztoči škodliví nejsou. Naopak, pomáhají naše domovy zbavovat zbytků opotřebené kůže, kterými se živí. Problémem jsou však některé bílkoviny jejich těl či výkalů, které u disponovaných jedinců způsobují alergickou reakci.

Kde se mohou roztoči množit? Je to jen postel? 
Roztoči se vyskytují všude, kde mají příhodné podmínky pro život. Stačí jim teplo, vlhko a něco k snědku. To vše naše domácnosti dokážou poskytnout. Vlhkost nejlépe udržují textilní vlákna. Proto bývají nejčastěji citovanými rezervoáry roztočů lůžkoviny, koberce, čalounění, ale také například oblečení.

Jak děti před roztoči ochránit?  
Roztoči jsou nedílnou součástí lidského života. Optimální ochrana před alergeny roztočů spočívá v neporušených bariérách dětského organizmu. Základem je zdravá kůže, neporušené a dostatečně hydratované sliznice. Doporučuji maximálně omezit veškeré následující faktory: používání kožních detergentů, znečištění ovzduší, četnost bakteriálních a virových infekcí a konzumaci nekvalitních potravin.

Když už dítě alergií na roztoče trpí, jak mu ulevit? Co v domácnosti změnit? 
V první řadě je nezbytné objektivně zhodnotit, jak vážně roztočová alergie dětské tělo poškozuje. V Canadian Medical k tomu využíváme unikátní přístroje založené na akustické technologii. Díky akustické rinometrii dokážeme zobrazit nosní dutinu a změřit podíl alergického postižení. Akustický oscilometr pak umí citlivě zachytit vliv alergie na průdušky a plíce. Vyšetření oběma přístroji je bezpečné, jednoduché a děti dokonce baví. Následné návrhy na zvládnutí alergie se odvíjí od zjištěných výsledků.  

ales.jpg
Foto: Shutterstock

Je pak už léčba doživotní, nebo je možné eliminací roztočů v domácnosti dítě vyléčit? 
Způsobů, jak roztočovou alergii zvládat, je mnoho. Vždy je však vhodné v určitých intervalech zdravotní stav dětského pacienta přehodnocovat, aby bylo dosaženo očekávaných úspěchů.

Může si dítě, kterému dělají roztoči potíže, na svůj alergen časem zvyknout, pokud mu zůstane vystaveno? 
Možné to skutečně je. Pouze ale za pomoci alergického tréninku, což je jedna z metod zvládání roztočové alergie.

Kam až se může alergie na roztoče vystupňovat a jak může dítěti ublížit, pokud nebude řešena?
Neřešení významné roztočové alergie si u dítěte ve zdejších podmínkách nelze ani dobře představit. Je to tak závažný zásah do zdraví, kvality života a sociálních vazeb, že žádný rodič k takovému hazardu nepřikročí.

Zdroj informací: MUDr. Martin Hospodka, vedoucí lékař alergologie Canadian Medical 

Zajímá vás, jak s nevítanými obyvateli každé domácnosti zatočit, jak zmírnit zdravotní obtíže a další užitečné informace o alergii na roztoče domácího prachu? Pak si přečtěte rozhovor s alergoložkou MUDr. Martinou Grimmovou.

Tip redakce

Chytrým řešením, jak vyhnat roztoče domácího prachu z matrací, lůžkovin, koberců, čalounění a dalších míst je přípravek ExAller®. Obsahuje přírodní, netoxické rostlinné extrakty, které napodobují feromony, jejichž prostřednictvím roztoči komunikují. Roztoči jsou vylákáni z hloubky matrace nebo čalounění do látky, na niž byl přípravek nastříkán, a kterou je ošetřovaný povrch zakryt. Roztočů se pak jednoduše zbavíte jeho vypráním v pračce.

Reklama