roz.jpg
Foto: Shutterstock

Kde se můžeme s roztoči setkat?
Roztoči jsou mikroorganismy, které nelze běžným okem vidět. Pro nás alergology jsou důležití roztoči bytového prachu. Jejich cyklus závisí na okolní teplotě a vlhkosti vzduchu, ideální je pro ně teplota nad 25 °C a 50% vzdušná vlhkost. Vyskytují se hlavně v matracích, peřinách, povlečení, čalouněném nábytku, plyšových hračkách…

Jak lze s roztoči bojovat?
Takzvaná protiroztočová opatření jsou jednoduchá. Nemít celoplošné koberce v ložnici, nespat v peří a prát povlečení pravidelně při teplotě nad 60 °C. Péči musíme věnovat i plyšovým hračkám, které je možno např. dlouhodobě zmrazit.

Jak se alergie na roztoče projevuje?
Mezi nejčastější klinické projevy alergie patří kýchání, rýma, ucpaný nos, svědění sliznic, atopický ekzém.  Někdy, především při změně prostředí, kde spíme, mohou být i oční potíže – zarudlé spojivky, otoky víček. V závažnějších případech může jít i o alergické astma.

Vadí roztoči všem lidem?
Alergie je přecitlivělost na alergeny, které běžně lidem nemusí vadit. Pokud pacient není alergický na roztoče, nemá při kontaktu s nimi žádné potíže.

Projevuje se alergie v určitých rodinách, tedy dědí se?
K senzibilizaci dochází často u pacientů, kteří mají „alergii v rodině“.  Pokud je jeden z rodičů alergik, má 30% pravděpodobnost, že i jeho dítě bude mít projevy alergie. Pokud jsou oba rodiče alergičtí, a navíc mají i stejný typ alergie, je pravděpodobnost, že jejich dítě bude alergické, až 70%. 

Jde o celoroční problém, nebo se alergie v některých částech roku zhoršuje?
Alergie na roztoče má celoroční projevy. Ale ke zhoršení potíží dochází především na podzim a v zimě, kdy se více topí a méně větrá. Zhoršení potíží může být i při změně prostředí – např. o dovolených, kdy spíme v jiném prostředí, kde mohou být staré matrace, peřiny, koberce

K jakému lékaři jít a co nás u něj čeká?
Alergii na roztoče, či jiné alergeny stanovuje alergolog.  Vyšetření začíná podrobnou anamnézou, popisem vašich potíží, tedy kdy a jaké projevy alergie máte. Samozřejmostí je i rodinná anamnéza, to znamená, zda mají podobné potíže sourozenci, rodiče, děti.
Alergolog také provede vyšetření alergenů pomocí prick testů, eventuálně i odběry krve a na základě výsledků stanoví diagnózu. Dnes se doporučuje u alergiků i preventivně vyšetřit spirometrii.

Jak dochází k rozvoji alergie?
Při opakovaném kontaktu s alergenem, zde roztočem, dochází k takzvané senzibilizaci. Tělo pacienta začne produkovat alergen specifické protilátky typu IgE. Tomuto jevu říkáme atopie – přítomnost alergen sp.IgE v těle. Tyto protilátky vyšetřujeme v ambulanci testy na kůži, tzv. prick testy, nebo odběrem krve.  Aby to nebylo jednoduché, pacient může mít pozitivitu těchto alergen sp.IgE a nemusí mít žádné klinické příznaky alergie. Pak o něm mluvíme jako o asymptomatickém atopikovi.

Jak se alergie na roztoče léčí?
Základem jsou protialergická opatření. Při větších potížích dostává pacient léky na utlumení projevů alergie. Jedná se o antihistaminika, která může pacient užívat celkově - v tabletové formě, nebo je možno podávat je lokálně ve formě nosních či očních kapek. Pokud jsou výrazné nosní potíže, může lékař doporučit i dlouhodobé užívání lokálních nazálních kortikoidů, které tlumí nosní obstrukci a mohou se, na rozdíl od běžných nosních kapek z lékárny, užívat dlouhodobě.

U vhodných pacientů, může lékař navrhnout i alergenovou imunoterapii - AIT, jejíž cílem je navození tolerance k danému alergenu. Dochází pak ke zmírnění klinických projevů alergie, a díky tomu i ke snížení nutnosti pravidelné léčby (antihistaminika). Díky AIT také dochází dle klinických studií k zamezení rozšíření alergie nejen co do klinických projevů – např. aby nepřerostlo v astma, ale aby nedošlo k rozšíření alergie i na jiné alergeny.

Pro alergii na roztoče je nyní k dispozici AIT ve formě kapek, tablet nebo injekcí. Formu lékař vybere vzhledem k věku pacienta.

Co když se pacient neléčí?
Neléčené potíže zhoršují kvalitu života. Dnes víme, že v Evropě má alergii na roztoče kolem 22 % populace. Při potížích s alergickou rýmou, ucpaným nosem, může mít pacient i bolesti hlavy, poruchy spánku. U některých pacientů může bez léčby dojit k projevům astmatu.

Tip redakce

Chytrým řešením, jak vyhnat roztoče domácího prachu z matrací, lůžkovin, koberců, čalounění a dalších míst je přípravek ExAller®. Obsahuje přírodní, netoxické rostlinné extrakty, které napodobují feromony, jejichž prostřednictvím roztoči komunikují. Roztoči jsou vylákáni z hloubky matrace nebo čalounění do látky, na niž byl přípravek nastříkán, a kterou je ošetřovaný povrch zakryt. Roztočů se pak jednoduše zbavíte jeho vypráním v pračce.

Zdroj informací: MUDr. Martina Grimmová

Čtěte také:

Inzerce

EX-banner-zenain-380x200-anim-C.gif