Zatímco někteří alergici vítají podzi s nadšením, protože mají od svých potíží přinejmenším do jara pokoj, jiní jsou na tom přesně naopak. Právě v těchto měsísích je jim možná hůře než v teplých částech roku.

"Kvůli začátku topné sezóny přibývá v interiérech roztočů – jednoho z velmi častých původců alergické reakce. Na chalupách zase číhají všudypřítomné plísně," vysvětluje pražská alergoložka Blanka Haindlová. Vyvrací tak velmi rozšířený omyl, že co alergik, to chudák, kterého sužuje senná rýma.

Roztoči jsou drobní členovci podobní klíšťatům, mikroskopické velikosti. Živí se částečkami odumřelé lidské kůže a lupy, proto jich bývá ponejvíce v matracích a lůžkovinách nebo v kobercích. "Čím vyšší je teplota a vlhkost, tím více se množí," doplňuje alergoložka. Sami roztoči ovšem alergizující nejsou, za vše mohou jejich výměšky, které se mísí s prachem. Tím se dostávají do dýchacího systému člověka.

Jak si s roztoči v domácnosti poradit? Často větrejte byt a lůžkoviny vynášejte na vzduch. Po patnácti dnech vyperte lůžkoviny a potahy ve vodě. Nezapomínejte aplikovat roztok proti roztočům a dávejte přednost lůžkovinám ze syntetických materiálů. Vyplatí se také používat čističky vzduchu, neboť tito asi třetinu milimetru velcí tvorečkové jsou součástí prachu - pokud možno, věnujte výběru čističky skutečně velkou pozornost, poraďte se s svým alergologem a s lidmi, kteří už nějakou doma mají. Zdaleka ne všechny totiž dokáží to, co se o nich píše v reklamních letácích.

Druhým podzimním nebezpečím, jsou staré domy a víkendové chalupy, oplývající plísněmi. Tyto malé houby rostou v tmavých a vlhkých místech. Najdete je kupříkladu v koupelně, kuchyni, v květináčích či za tapetami. Samozřejmě, jejich doménou bohužel nejsou jen víkendové příbytky, klidně se mohou objevit i v městských bytech - často třeba tehdy, když se osadí plastová a někdy až moc dobře těsnící okna, která brání přirozené cirkulaci vzduchu a vlhkost se tak sráží uvnitř.

S plísněmi se dá rovněž bojovat. Větrejte dostatečně koupelnu a uzavřené místnosti bytu či domu. Odstraňte vlhké tapety.

Pokud už se u vás alergie - v podobě dýchacích nebo kožnách problémů - objevila, pátrejte skutečně po každém původci plísně.  Ta se často usadí třeba na hlíně u pokojových květin, pozor také na plesnivé potraviny! Alergikům v tomto případě také podle lékařky není možné doporučit procházku v podzimním zamlženém lese.  

Máte pocit, že právě vás trápí podzimní alergie? Neváhejte a objednejte se k alergologovi, dost možná bude nyní mít kratší objednací doby než v klasické alergické sezoně. "V alergologické ordinaci na podzim vyšetřujeme jednak kožní prick testy, jednak specifické IgE protilátky z krve," přibližuje vyšetření lékařka Blanka Haindlová. Léčba se pak řídí podle naměřených hodnot a potíží pacienta, kromě moderních antihistaminik přicházejí v úvahu také vakcíny, ale používají se zatím zejména u pylových alergiků. Zmíněné léky působí i částečně proti nákaze respiračními viry a nemají zpravidla žádné vedlejší účinky.

Kolik je mezi námi alergiků?

 - alergií trpí 24,7 procent obyvatel jsou alergici

 - 5,1 procenta lidí patří mezi astmatiky

 - alergickou rýmu má 12,3 procenta lidí

 - ekzém trápí 7,1 procenta obyvatel

 -  na ostatní projevy alergie připadají zhruba čtyři procenta