Pokud jste alergičtí na spory plísní, pak máme pro Vás několik tipů, jak jejich vliv omezit, jak se jim co nejlépe vyhnout a cítit se lépe. K alergii na plísně mají často sklony alergici, kteří jsou citliví na pyl, roztoče a zvířecí alergeny. Proto buďte na pozoru, zda se k Vašim potížím ještě nepřidá působení plísní. Nezapomínejte na fakt, že i když aktuálně alergii nemáte, může Vás postihnout téměř kdykoliv. Tvrdí se, že alergikem se může stát kdokoliv v jakémkoliv věku.
Co je to alergie na plísně?
Vdechování spor plísní, které vznikají při jejich množení, nesených větrem ve venkovním prostředí nebo vzduchem v interiéru může u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Příznaky mohou zahrnovat ucpaný nos, kýchání, rýmu, svědění v nose a svědící a slzící oči. Klasické příznaky respiračních alergií.
Kdy se plísně množí a co potřebují k životu?
Plísně jsou opravdu všude kolem nás. Pokud mají dobré podmínky, rychle se množí. To, co je může zastavit je sucho. Pro rozmnožování plísní je nejdůležitější vlhkost. Nejsou závislé na teplotě, známe to z příkladu lednice, kde občas najdeme plísně na potravinách. To znamená, že i při teplotě dva až osm stupňů Celsia se některé v pohodě rozmnožují. Živiny čerpají v lednici z potravin, na zdech využívají jako živiny různé organické nečistoty z ovzduší.
Jak se bránit plísním?
Plísně se bohužel vyskytují všude, ale můžete učinit opatření, kterými omezíte svůj kontakt s nimi jak doma, tak i venku.
- Omezte venkovní aktivity během období opylování, kdy je množství plísní vysoké. Tím se sníží množství, které vdechujete.
- Pravidelně a kvalitně větrejte
- Pokud máte plíseň doma, odstraňte ji speciálními přípravky na plíseň. Tato místa pravidelně kontrolujte.
- Pravidelně vyčistěte umyvadla a vany, spáry dlaždiček.
- Abyste udrželi domácnost suchou, používejte odvlhčovač vzduchu.
- Odstraňte veškeré úniky vody, původců vlhkosti, aby se zamezilo růstu plísní.
- Nesušte prádlo v uzavřených místnostech, pokud můžete, sušte prádlo v sušičce.
- Často čistěte odpadkové koše, vymývejte je protiplísňovými přípravky.
- Kontrolujte výskyt plísní v on-line zprávách o počasí, v aplikacích, které se plísněmi zabývají.
- Čistěte těsnění dveří chladničky.
Pokud jste alergičtí na plísně nebo máte takového alergika ve svém okolí nebo v domácnosti, jací pomocníci by se Vám mohli hodit?
Trápí Vás alergická reakce? Vyzkoušejte přípravek FLIXONASE, který pomáhá blokovat 6 klíčových spouštěčů alergické reakce, ne pouze 1.*
Jak FLIXONASE funguje? Podívejte se na video:
Šest klíčových látek, které přípravek FLIXONASE pomáhá blokovat
- Histamin
- Cytokiny
- Leukotrieny
- Prostaglandiny
- Tryptáza
- PAF
Více najdete na www.flixonase.cz/o-flixonase
Výhody FLIXONASE, který je k dispozici bez lékařského předpisu:
- Poskytuje 24-hodinovou úlevu od nosních příznaků, včetně ucpaného nosu, svědění v nose, tekoucí rýmy a kýchání.
- Lék na léčbu příznaků alergické rýmy bez následné malátnosti.
- Působí přímo u zdroje, kde to potřebujete nejvíce.
- Zároveň poskytuje 24-hodinovou úlevu od svědění a slzení očí.
- Pomáhá blokovat šest klíčových spouštěčů alergické reakce, ne pouze jednu.*
* Většina běžných volněprodejných léků proti alergii (takzvaných antihistaminik, tedy nejpoužívanějších léčivých přípravků na alergii na základě dat IMS Health Czech Republic 2016-2017) bojuje primárně pouze s 1 látkou spouštející příznaky alergie, histaminem. FLIXONASE jich zvládne 6 = působí proti několika klíčovým zánětlivým mediátorům (histamin, prostaglandiny, leukotrieny, cytokiny, tryptáza a PAF). Přesný počet zánětlivých mediátorů a působení nejsou známy.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci. O správném použití se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. FLIXONASE 50 mikrogramů/dávka nosní sprej, suspenze je volně prodejný lék k nosnímu použití. Obsahuje flutikason-propionát.
V případě dotazů kontaktujte: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, email: cz.info@gsk.com. Případné nežádoucí účinky hlaste na: ch.safety@gsk.com. Datum vypracování materiálu: 3/2018. CHCSK/CHFLX/0021/18
KOMERČNÍ SDĚLENÍ