Alergie na bílkoviny kravského mléka má široké spektrum příznaků. Nebývá proto snadné ji rozpoznat a často zůstává nediagnostikovaná po dlouhé měsíce. Přestože diagnózu může stanovit jen lékař, důležitá je vnímavost rodičů k potížím miminka. Rodičům je nyní k dispozici jednoduchý skórovací nástroj s označením CoMiSS (Cow's Milk-related Symptom Score), který jim pomůže odhadnout pravděpodobnost této alergie u jejich dítěte a včas je přimět k návštěvě lékaře.

Až 25 % maminek se podle výsledků aktuálního průzkumu setkalo u svého miminka s nějakou formou alergie.Alergie na bílkoviny kravského mléka sice nepatří k nejběžnějším z nich, miminko ale dovede pořádně potrápit. „Mezi typické příznaky patří plačtivost, obtíže při vyprazdňování, ublinkávání, atopická dermatitida a respirační potíže. První projevy se mohou objevit už krátce po porodu a nevyhýbají se ani plně kojeným novorozencům,“ vysvětluje MUDr. Martin Fuchs z imunologické a alergologické ambulance IMMUNOFLOW.

dítěJiž z výčtu symptomů je patrné, že se nejedná o nějaký jednoduše diagnostikovatelný problém – u miminka se může projevit jeden příznak nebo kombinace více příznaků najednou a nejčastěji tato diagnóza zaskočí maminky plně kojených dětí, které se domnívají, že se jich tento problém týkat nemůže. Proto je důležité, aby maminky věnovaly pozornost všem potenciálním symptomům. K lepší orientaci je jim nyní k dispozici nástroj CoMiSS, významně zvyšující pravděpodobnost správného vyhodnocení projevů a včasné návštěvy lékaře, který jako jediný může stanovit diagnózu.

„CoMiSS test rozhodně nenahrazuje práci lékaře. Pokud ale přiměje rodiče včas se s podezřením na ABKM obrátit na odborníky, významně tím přispívá ke správné diagnostice. Díky tomu se děti mnohem rychleji zbaví obtíží, které jsou pro ně často skutečně velmi nepříjemné“ vysvětluje MUDr. Pavel Frühauf, CSc. z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN v Praze.

lek

Vzhledem k tomu, že na diagnózu alergie na bílkoviny kravského mléka může ukazovat široké spektrum potíží, není snadné příznaky alergie identifikovat. Toto potvrzuje i Monika, maminka desetiměsíčního syna: „Už od narození byl můj syn plačtivý a trpěl atopickým ekzémem. Myslela jsem, že je to normální, že se ekzém časem ztratí a až návštěva lékaře ukázala, že trpí alergií na bílkoviny kravského mléka. Problém jsme vyřešili i díky speciálnímu mléku Althéra, díky němuž problémy vymizely, a můj syn prospívá bez problémů.“

lek

 
CoMiSS je skórovací systém určený pro hodnocení symptomů souvisejících s konzumací kravského mléka. Je jednoduchým, rychlým a snadno použitelným nástrojem jak pomoci rozpoznat alergii na bílkovinu kravského mléka u kojenců a malých dětí. Podstatou testu je hodnocení jednotlivých příznaků na základě jejich intenzity, kdy v závěru testu výsledné skóre napoví, zda sledované příznaky mohou souviset s konzumací kravského mléka či nikoliv.
Reklama