Sezónní pylová alergie je nejrozšířenější alergické onemocnění. Jen v Česku postihuje tento nepříjemný problém každého pátého člověka…

Vzhledem ke stále  teplejšímu počasí a mírné zimě začala jarní pylová sezona v letošním roce dříve.


Pro pylové alergiky každé jaro přináší dýchací potíže, podrážděné horní cesty dýchací a zánět spojivek.  A tak jsou minimálně kapesník a kapky hlavní výbavou každého alergika.

„Menší pylová zrna jsou roznášena větrem, jiné roznáší hmyz. Pyly větroprašných rostlin jsou často příčinou alergie a přenášejí se i na velké vzdálenosti. To je také důvod, proč někteří lidé reagují alergicky na pyly rostlin, které v jejich bezprostřední blízkosti vůbec nerostou,“ vysvětluje MUDr. Ivana Štaindlerová. Asi 90 % všech pylových alergenů představují pyly břízovitých stromů, travin a plevelů pelyňku a ambrózie.


Při pohledu na alergologické oddělení se člověku tají dech- dveře se nezastaví a doktoři mají plné ruce práce. Paní Jana k tomu říká: „ Na pyl jsem alergická prakticky odjakživa. Jako dítě jsem z toho bývala dost špatná- stále oteklé oči a plný nos není pro prcka nic příjemného, ale dneska už jsem si v podstatě zvykla. Jaro je pro mě prostě prostonaných pár měsíců“ .

 

Jak se alergici mohou chránit?

Vyloučit úplně kontakt člověka s pyly není samozřejmě možné. Je pouze možné pylovou expozici omezovat, a to i dost podstatným způsobem.

„V pylové sezoně nejezděte v autě s otevřenými okny, zavírejte okna a ven vycházejte s rozmyslem," radí alergikům MUDr. Štaindlerová. 

 
„Nejlépe je chodit ven brzy ráno nebo navečer, ideálně po dešti. Nezapomeňte si chránit oči slunečními brýlemi. Po pobytu venku si omyjte obličej studenou vodou, častěji si myjte vlasy, převlékejte se po příchodu domů. Pozor na ovoce a zeleninu zkříženě reagující s pyly a na med. Venku nejezte a nepijte, nechoďte bosí. Sledujte pylové informace v tisku, televizi, eventuálně na webu. A hlavně - příznaky alergických onemocnění nepodceňujte. Alergická rýma je velmi často komplikována dalšími obtížemi. Pokud kdokoli pocítí obtíže, které by mohly být způsobené pylovou alergií, je samozřejmě vhodné navštívit odborného lékaře,"
doplnila lékařka.

Trpíte alergií? A na co? Co vám na ní pomáhá?

Reklama