Zatímco většina je štěstím bez sebe, že se na naší rovnoběžce už usídlilo jaro, alergici začínají trpět. Alergeny už totiž vesele poletují, květenství olše a lísky začíná právě v únoru.

Už kvetou i sedmikrásky a na březen se chystá do květu topol. Lékaři s jistotou tvrdí, že alergická onemocnění jsou současná novodobá neinfekční epidemie. Počet atopiků (tedy vrozeně citlivých jedinců) je odhadován na třicet až čtyřicet procent a počet jedinců s klinickými projevy alergie na dvacet až pětadvacet procent.

Kde se vzala alergie?

Pojem alergie se zrodil na začátku 20. století. Vídeňský pediatr von Pirquet jím chtěl vyjádřit změněnou reakci imunitního systému. Stejně tak počátkem minulého století bylo zařazeno do medicíny nové slovo anafylaxe, kterým označili dva francouzští badatelé Portier a Richet závažné, život ohrožující alergické stavy. Výraz odvodili od pojmu profylaxe, tedy ochrany, kdy anafylaxe vyjadřuje stav zcela opačný, tedy ochrana chybí. 

Alergická onemocnění

Alergické choroby nejsou pouze rýma, průduškové astma nebo atopický ekzém. Závažným způsobem se mohou projevovat těžké, až smrtící reakce po hmyzím bodnutí, přecitlivělost na potraviny, na léky, na vakcíny. Mezi alergické stavy se řadí i některé druhy kopřivek. Alergického původu mohou být opakované záněty spojivek. Senzibilizace se může nastartovat u budoucího alergika ještě před jeho příchodem na svět, už od 22. týdne těhotenství, a může k ní dojít kdykoliv později ve všech věkových obdobích včetně seniorského věku.  

Agresivní alergeny

Daří se jim samozřejmě nejvíce v průmyslových oblastech. Výrazně negativně se projevuje kouření matek, protože tabákový kouř obsahuje více než 4500 sloučenin. Je známo, že pasivní kouření je toxičtější vůči sliznici dýchacích cest než vlastní kouř vdechovaný kuřákem. V rozvoji alergií se uplatňuje řada dalších podpůrných vlivů jako převaha života v interiérech, virové infekce, chemické škodliviny, ale i nové druhy potravin.

Alergická rýma

Toto onemocnění horních cest dýchacích se pořádně rozmáhá, postihuje už patnáct až třicet procent dospělých, u dětí se udává téměř ve čtyřiceti procentech. Alergická rýma svými klinickými příznaky zasahuje do kvality života, protože je provázena řadou přidružených onemocnění. V dětském věku to bývá zánět středouší. Jak v dospělé, tak v dětské populaci je alergická rýma spojená se zánětem nosních dutin. Nejzávažnější sdruženou chorobou je průduškové astma.

Máme na to nos

Náš nos je ideální ochranou a vstupem do dolních cest dýchacích. Nos filtruje vdechovaný vzduch od znečišťujících látek a alergenů, je schopen vdechovaný vzduch zvlhčovat a ohřívat na stálou teplotu. Je to neuvěřitelné, ale nosem je profiltrováno za 24 hodin až 10 tisíc litrů vzduchu.

Alergeny jsou všude kolem nás

Pyly, plísně, zvířata, prach – to všechno známe, ale v posledních letech jsou to interiéry, které jsou přímo přeplněné alergeny. Roztoči se živí živočišnými lupy. Pro jejich růst je vyhovující teplota mezi 22 a 26 °C a relativní vlhkost větší než 55 procent. Opatření k omezení expozice roztočovým alergenům zahrnuje řadu režimových opatření. Základem je užívání nepropustných povlečení matrací, praní ložního prádla za teploty 55 až 60 °C jednou týdně, náhrada koberců stíratelnými povrchy, omezení čalouněného nábytku, používání vysavačů s HEPA filtrem.

Kde je chyba

Především v podceňování chronické rýmy a oddalování účinné protizánětlivé léčby. Vždyť si vzpomeňme: Nakupujeme různé kapky do nosu, abychom mohli volně dýchat nosem, a jejich dlouhodobou aplikací si poškozujeme nosní sliznici. A tak jsme schopni si navodit závislost na těchto lécích, která se jen obtížně odstraňuje. Další chybou často bývá nepravidelné užívání léků s protizánětlivým účinkem, bereme si je jen podle potřeby a nenecháme je rozvinout v jejich plném terapeutickém účinku. A také pozor na alternativní postupy, tak zvaná herbální medicína může někdy senzitivního pacienta i ohrozit. Je důležité si uvědomovat, že alergická rýma není pouze izolované onemocnění nosu, ale je projevem celkové poruchy imunitního systému a vrozené alergické dispozice s možným rozvojem dalších komplikací. 

Alergie je tak rozšířená nemoc, že bych se divila, kdyby jí netrpěl někdo z vaší rodiny. Jak se s ní vyrovnává on a jak vy, pokud jste na blízku? A vy sama, zažila jste někdy těžké alergické stavy?
 

Reklama