Alergická onemocnění jsou známá od pradávna. Pojem alergie vznikl až ve dvacátém století a vyjadřuje obrannou reakci organismu. Žijeme dnes totiž v prostředí, které je mnohem příznivější pro vznik alergií než kdy jindy.
Alergie je stav přecitlivělosti našeho organismu na podněty z okolního prostředí. Říkáme jim alergeny. Dostáváme-li se často do kontaktu s látkou, která vyvolává alergickou reakci, tělo si vytváří nadměrné množství protilátek, které pak reakci vyvolají.
Co je atopie?
Náklonnost ke vzniku alergie je vrozená a označujeme ji jako atopii. Atopik sice má zvýšené riziko ke vzniku alergie a tvoří si více protilátek, ale nemusí u něho vždy alergie propuknout.
Alergeny:
Nejčastějšími alergeny jsou roztoči v domácím prachu, pyly, vzdušné plísně, hmyzí jedy, hlavně včel a vos. Početnou skupinu tvoří potravinové alergeny a léky. Výjimkou dnes nejsou ani alergie na exotická zvířata chovaná v domácnostech – několik pacientů vykázalo alergii např. na leguána. Jako alergen může působit i slunce nebo kovy.
Alergický pochod:
Hlavním zdrojem velmi agresivních alergenů jsou zvířata. Proto bychom měli pořizování mazlíčků zvážit, zvláště máme-li doma malé děti. U nich je totiž riziko pro rozvoj alergií největší. Zvláště u dětí s kojeneckým ekzémem, alergickou rýmou a astmatem. Říkáme tomu "alergický pochod". U 50-60 % dětí s ekzémem je riziko vzniku astmatu, u 35 % dětí či dospělých s alergickou rýmou je riziko dalšího vývoje astmatu.
U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ "přeskočí" jednu generaci.
Alergické děti většinou trpí:
• astmatem
• alergií horních cest dýchacích (pylová rýma, celoroční alergická rýma)
• potravinovými alergiemi
• kožními alergiemi (např. ekzémy, kopřivkou a otoky obličeje, rtů a očních víček)
• alergií na hmyz (hlavně na vosy a včely)
• alergií na léky
Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku alergií?
-
Dědičnost
-
Vlivy prostředí
-
Zejména vysoká koncentrace kouře v uzavřených prostorách. V posledních 50 letech mnohonásobně stouplo znečištění ovzduší různými průmyslovými zplodinami, kouřovými i výfukovými plyny, dýcháme vzduch obsahující množství různých škodlivých látek včetně choroboplodných zárodků a alergenů. Zvláště v průmyslových oblastech. Bydlení ve vlhkých bytech, s výskytem plísní na stěnách, se špatnou možností větrání.
-
Výživa
-
Mateřské mléko zabezpečuje sice imunitu dítěte, ale to může od matky přijímat kojením také některé alergizující složky potravy – zejména potravinářské barvy, konzervanty apod.
-
Stres a fyzická zátěž
-
Porucha funkce nervového systému
Je možné alergiím předejít?
Preventivní protialergická opatření jsou účinná zejména ještě před narozením dítěte. Platí to zejména o rodinách, kde se alergie již vyskytla a lze počítat se zvýšeným rizikem vzniku alergie u narozeného dítěte. Zvlášť rizikovou situací je, když těhotná žena je sama alergička.
O zásadách pro těhotné a pro zacházení s novorozencem ve vztahu k imunitě a alergiím připravíme zvláštní článek.
Nový komentář
Komentáře
Nejhorší alergeny jsou prach a roztoči, těch se nezbavíte.
*Kotě*: To teda nenapsala. Doma se haranti válejí ve sterilním prostředí, pak vylezou ven a sestřelí je první pyl nebo bacil.
Meander:
tos napsala pěknou kravinu
Meander:
U me se alergie a alergicke astma vyvinuly az ve stari... Asi z plisni v dome, kdo vi. Ted se k tomu nabalilo vsechno mozny dalsi.
Já jsem pro změnu atopik i alergik, ale rodiče nic takového neměly..
na mě se teda příroda vyřádila
ja zatim deti nemam ale uz ted se desim co by mohli dostat. Trpim na atopicke exemy a navic se jim moc libi na ocich.... vypadam trosicku jako vlkodlak:-(
To je tím, že každý po vzoru sterilky Suralové zběsile desinfikuje pomalu i lustry.
Neřekla bych, že když je matka alergička, tak že dítě to automatikcy zdědí. Alergii mi zjistili někdy v šestnácti. První těhotenství super, alergie skoro zmizela a dcera ji nezdědila. Druhé těhotenství katastrofa od druhého měsíce, k alergie se přidalo astma a dcera je od třech měsíců atopik, ve třech letech jí zjistili alergii a ve čtyřech jsme zažili první astmatický záchvat. No, ale co naděláme, i s tím se dá normálně žít.
Zvlášť rizikovou situací je, když těhotná žena je sama alergička.
Tak to si nemám děti raději snad ani pořizovat?
Pozdě mám dvě a oba taky alergici, ať žije svět prskajících lidí
..http://www.novinky.cz/koktejl/70920-divka-dostala-smrtelny-polibek-s-prichuti-arasidoveho-masla.html