Pobyt v přírodě, v jiném prostředí, na které dítě není zvyklé, přináší pro alergiky určitá rizika. Chybou by ale bylo potomkovi táborové radovánky odepřít. Takže pokud to jeho zdravotní stav dovolí, učiňte bezpečnostní opatření a hurá do přírody!
V létě je pylová sezona v plném proudu. Pobyt venku tedy znamená i intenzivnější kontakt s pylovými alergeny. Jak se nejlépe připravit před letním táborem?
Informujte táborového zdravotníka
Před odjezdem je vhodné navštívit alergologa a vybavit se dostatečným množstvím potřebných léků, zkontrolovat techniku jejich podávání a znovu si zopakovat plán pro krizové situace. Táboroví zdravotníci by měli mít plnou písemnou informaci o projevech alergie dítěte, o jeho pravidelné léčbě a o tom, co vyvolává náhlá zhoršení. Také by měli být dobře poučení o léčbě akutního stavu.
Bezpečné pamlsky
Pokud dítě trpí potravinovou alergií, je nutné o tom také důkladně dopředu informovat a vybavit ho vhodnými a bezpečnými pamlsky z domova. Táborová kuchyně by s dietou měla předem počítat.
S adrenalinem do přírody
Při vážných reakcích po pobodání hmyzem je nutné mít pohotovostní léky – zejména adrenalin v autoinjektoru – stále při sobě. V zacházení s ním musí být také řádně poučeni nejen sami pacienti, ale také doprovázející zdravotníci. Doporučuje se nenosit pestré oděvy a nepoužívat silné vůně. To vše totiž hmyz přitahuje. Také konzumace potravy venku není doporučována.
Obtěžující kouř
Při posezení u táborového ohně mohou mít obtíže hlavně astmatici. Je proto bezpečnější se držet od ohně dál a hlavně se vyhýbat kouři, který by mohl spustit astmatický záchvat. Při pobytu v suchých oblastech může vyvolávat obtíže zvýšená prašnost. Je lépe orientovat východ ze stanu na travnatou plochu nebo směrem k lesu.
Ve vlhkých oblastech mohou být problémem naopak plísně. Ty se mohou držet i v nepoužívaném, předem nevyčištěném stanu. Je proto před cestou vhodné ho zkontrolovat a důkladně vyčistit a vyvětrat. V neposečené trávě nebo pod stromy mohou nejvíce trpět pyloví alergici.
I přes uvedená nebezpečí se dětem snažte pobyt v přírodě dopřát co nejvíce. Přináší jim totiž radost a zvyšuje jejich psychickou i fyzickou odolnost.
Připravil server www.bez-alergie.cz
Máte alergické dítě? Jak řešíte podobné situace?
Nový komentář
Komentáře
Ona je taky otázka, jakou tu alergii dítě má, jestli "jen" rýmu a denně si bere pilulku. Nebo má alergii třeba na potraviny, kde se musí přizpůsobit jídelníček.
ano mám alergické díte /dnes již dospělé/ a jezdilo na tábory léky sebou
Alergické dítě naštěstí nemám, ale dokážu se vžít do kůže těch rodičů.
děti mám už velké
Marisa — #3 Tak to ti teda nezávidím.Radši vědět a připravit se,než nevědět a pak být překvapený.Nechápu takové rodiče.
Jezdím na tábory s dětmi každoročně, alergici i dětí s jinými zdravotními omezeními se tam vždy najdou, pokud mají pobyt dovolený od lékaře a od rodičů máme potřebné instrukce k jejich zdravotnímu stavu, není problém. Problém ale nastává, když někteří "zodpovědní" rodiče nám o zdravotním problému neřeknou, dítě se nám nedejbože začne na táboře třeba dusit a my nevíme proč. Omluvy typu že se mu to stalo doma jen jednou, či že už je dost velké a léky si bere samo, a podobně, proto nám to neřekli, jsou pak opravdu dost mimo
.
nemám alergické dítě, ale chápu jak je rodičům alergických dětí
chodila som do taborov cele detstvo,a pritom som silna astmaticka aj alergicka na pel. So spravnymi liekmi som mohla robit vsetko, nic som si nemusela odopierat...Alergia nie je obmedzujuca, pokial je na nu dohlad spravnymi liekmi.