První příspěvek poslala do redakce čtenářka AlenaK. Rodila sice už dávno, ale na první pohled na svého synka nezapomene, něco se jí totiž pořád nezdálo.

Milá redakce

Děkuji za dnešní pěkné téma, protože není nic hezčího než první pohled na právě narozené miminko.

Já jsem o ten „úplně první“ pohled na miminko těsně po narození bohužel přišla, protože jsem rodila císařským řezem, při celkové narkóze. Miminko mi přinesli ukázat, až když už jsem se probrala, takže by se dalo říct, že to byl druhý pohled. Ležela jsem na ipce a nemohla se dočkat až ho uvidím, byl to chlapeček. Sestra si dávala na čas a já už jsem byla nervózní, jestli je všechno v pořádku, jestli se něco nestalo. Konečně se otevřely dveře: „Tak maminko, nesu vám ukázat toho vašeho drobečka.“ Drobeček už byl zabalený v peřince a trčela mu jen hlavička, „ten má nějak velkou hlavu,“ napadlo mě hned při prvním pohledu. Sestra si toho všimla: „má pěkně kulatou hlavičku, to děti narozené císařským řezem mívají“. „A není nějak velká?“ Sestra se zasmála, „ale není, to se vám jen zdá, má v ní velký mozeček a bude chytrý,“ zasmála se ještě a pak mě ukázala jak mám kojit a že si pro něj zase přijde. Miminka se tehdy po císaři odnášela, aby si rodička odpočinula.

Pořád jsem si ho prohlížela a pořád mi připadalo, že má velkou hlavičku, proboha, aby tak byl mongoloidní, ale na to by snad už přišli, ne? Pak otevřel očička a roztomile se zatvářil, vlastně ani ne roztomile, spíš hodně důležitě, jako nějaký pan profesor, připadal mi hrozně srandovní. Dala jsem mu pusinku, „ty moje zlatíčko, ty tam máš rozumku, viď?“

Druhý den přišli návštěvy, manžel, rodiče, tchán, tchýně, nikomu se hlavička velká nezdála: „co prosimtě máš? Má pěknou kulaťoučkou hlavičku,“ uklidňovala mě moje mamka.

Chlapeček mongoloidní nebyl, byl zdravý jako řípa, jak rostlo tělíčko, hlavička byla v poměru normální. Dnes je mu 26 let a je inženýrem, v jednom se sestřička opravdu nemýlila, v hlavičce má opravdu moc rozumu.

Hodně štěstí všem maminkám, i těm nastávajícím

AlenaK

pozn. red.: text nebyl redakčně upraven

_________

Paní Aleno, děkuji za první ranní vlaštovku k dnešnímu tématu, a i když je to už více než čtvrt století, blahopřeji k chytrému synovi, s hlavičkou plnou rozumu. :)

Saša

Téma dnešního (prvního letního dne) 21. června: Na ten první pohled nikdy nezapomenu

Dnešní téma je o prvním pohledu na naše děti.  Ať už na ty nedávno narozené, na odrostlejší, nebo na ty, které už rodičovské příbytky opustily. Pohled na ně však zůstává, hlavně ten první, pro mnohé nezapomenutelný.  

 • Ty čtenářky, které na ten první pohled už zapomněly, jistě svou paměť rády oživí
 • Ty, které to zažily nedávno, určitě si první pohled na jejich miminko rády připomenou
 • A ty, které to teprve čeká, těm tento nezapomenutelný první pohled ze srdce přeju

Ať už se výchova dětí podaří nebo nepodaří, ať už je dítě slušné, nebo je to malý lump, a v neposlední řadě, ať už se narodí miminko zdravé, či nemocné, první pohled - těsně po narození, ten je nezapomenutelný. Co všechno nám v tu chvíli proběhne hlavou?

 • Ty jsi ale krásné miminko
 • Ty jsi ale ošklivé
 • Ty jsi celý tatínek
 • Co tě asi v životě čeká, ty můj drobečku
 • Ty jsi mi ale dal(a) zabrat
 • Budu tě milovat a chránit po celý život
 • Konečně jsi tady
 • A nebo také nic...

Spoustu jiných dalších otázek a také odpovědí. Ty už jsou na vás, milé čtenářky. Co vás napadlo při prvním pohledu na vaše děťátko?

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek tentokrát odměníme i dětským dárkem: hrou FERDA: Hodiny a čísla

ferda

Pokud máte děti, které už hodiny znají, můžete počkat s hrou na vnoučátka, případně jí obdarovat nějaké jiné, vám blízké malé dítě v okolí.