Alena i Otta se nechali očkovat hned, jak to bylo možné. Považovali to za samozřejmost a částečně i za svou občanskou povinnosti. Oba mají dokonce i třetí posilovací dávku. Nemohou se ovšem shodnout na očkování své desetileté dcery. Zatímco Alena ji chce nechat očkovat, Otta to razantně odmítá.

kid.jpg
Foto: Shutterstock

„Strávili jsme dlouhé hodiny dohadováním. Manžel argumentuje tím, že na rozdíl od nás má Sabina celý život ještě před sebou, a kdyby jí prý očkování náhodou něco v budoucnu způsobilo, nikdy bychom si to neodpustili. Jenže já se o ni bojím. Ve škole mají jednu karanténu za druhou a bohužel mám mezi známými i rodiče, jejichž děti skončily v nemocnici s postcovidovým syndromem. A nebojím se jen o Sabinu, ale i o mě a manžela. Očkování sice snižuje pravděpodobnost vážného průběhu, ale nic negarantuje,“ popisuje Alena.

Ta vzala manžela dokonce k dětské lékařce a doufala, že u ní najde zastání. Jenže to se nestalo. Sabinina doktorka totiž mezi příznivce očkování dětí proti covid-19 nepatří.

„To mě teda zklamalo. Řekla nám, že děti většinou nemají těžký průběh, a že bude pro Sabinu lepší, když covid případně prodělá a získá imunitu tímhle způsobem. Jenže mně se to nelíbí, takže jsem se rozhodla, že nechám dceru naočkovat tajně. Teď jen doufám, že nebude mít po očkování žádné krátkodobé vedlejší účinky, aby to na mě neprasklo, a že dokáže udržet jazyk za zuby. No, budu ji muset uplatit nějakou hračkou,“ plánuje Alena.

Podle informací Ministerstva zdravotnictví České republiky je možné očkovat proti onemocnění covid-19 děti starší pěti let. S nezletilým musí ovšem na očkování přijít zákonný zástupce a poskytnout informovaný souhlas. Stačí ovšem jeden.

Zdroje: Koronavirus MZCR, respondentka Alena

Čtěte také: