Alberto Gola, majitel výborné vinárny a kavárny s vinotékou, přijel do Prahy v roce 1983 kvůli studiu. Přicestoval k nám z Angoly a cestou to vzal přes Portugalsko. Nejprve tu studoval střední zdravotnickou školu a pak byl přijat na vysokou, kde studoval psychologii. Jak se od psychologie dostal tento sympatický muž k prodeji vína, to se můžete dočíst v rozhovoru, který jsem s ním udělala.

Co Vás překvapilo po příjezdu do České republiky?
Tak především mě překvapila zima. Ta zima se vůbec nedá srovnat s tím klimatickým prostředím, odkud jsem přijel. Tak chladno tam nikdy nebylo a asi ani nebude. Pak mě v dobrém slova smyslu překvapila příroda. Je tu hrozně hezká scenérie. A pak jsem si začal zvykat na socialistický režim, protože jsem v tom nikdy nežil. Učil jsem se, jak to tu funguje a že tu není taková ta svoboda, jak jsme si mysleli. Ale to bych nerad rozebíral.

A co se Vám na Češích jako na národu líbí a naopak co se Vám na nich nelíbí?
Tak to je těžký. No, líbí se mi, že jsou hodně otevření a přímí. Čím dál tím víc než byli dřív. A co se mi nelíbí? No, to se nedá tak zobecnit. Potkám jednoho, na kterém se mi něco nelíbí, a druhý tuto vlastnost nemá. Jak se říká, že jsou Češi závistiví, je pravda, o tom jsem se i přesvědčil, ale to je vlastnost, která existuje i v jiných státech. Také mě dost překvapuje, jak si tu jdou lidi bezhlavě za svým cílem, ale to je asi taky společné pro takové ty státy, které se teprve tak nějak rozvíjejí a vzpamatovávají.

Co říkáte na české ženy?
České ženy jsou zajímavé, krásné...

Pozor, bude to číst hodně žen. :)
Tak to abych byl opatrný. :) České ženy se mi moc líbí. Jsou přirozené, mají přirozený šarm, jsou inteligentní a velmi pečlivě o sebe dbají. Nejen o zevnějšek, ale celkově.

Nyní jste si tu otevřel úspěšnou vinárnu a kavárnu v jednom. Byl to vždycky Váš sen?
Ne, sen se mi splnit stále nedaří. Ten nápad přišel s tím, jak jsem s vínem pracoval. Chtěl jsem prodej vína nějak zkvalitnit. Potřeboval jsem nějaký show room, který jsem si zařídil. Jenže tam přišel návrh od klientů, že by to chtělo něco většího, kde by si mohli nejen nakoupit vína, ale i posedět a pokochat se. Aby byla možnost vína i ochutnat. A pokud by někdo nechtěl víno, tak mít možnost si dát kafe nebo minerálku. No, a tak vznikl tento podnik.

Vy už tedy určitě máte velké zkušenosti s prodejem vín. Jaká vína raději nakupují muži a jaká ženy? Je v tom nějaký rozdíl?
Nějaký malý rozdíl tam určitě je, ale v poslední době už se ten rozdíl dost setřel. V dřívější době ženy inklinovaly spíše k sladším a lehčím vínům. Dnes už však přišly na to, o co přicházely, a tak už si kupují i ta vína těžší. Spíše vybírají vína podle příležitosti, kvůli které si víno chtějí koupit. Záleží na tom, v jakou denní dobu chtějí víno pít, zda ho chtějí pít dlouho či zda víno bude něco doprovázet, nějaká gastronomie.

A kdo víno kupuje častěji?
Častěji víno vybírají ženy. To je taky další důvod, proč už se ten rozdíl trochu srovnal.

A čím nejraději potěšíte svůj jazýček Vy?
To bude hodně těžké. Těch vín je hodně. Vlastně všechna vína, která tu ve vinotéce nabízím, jsou řekněme moje oblíbená. Já si vína spíše vybírám podle ročního období, pak podle příležitosti a někdy podle nálady.

Je vidět, že jste opravdu znalec, protože já, když jdu do obchodu, tak si vybírám víno jen podle barvy. :) Děkuji moc za rozhovor a za čas, který jste mi věnoval. Přeji Vám, aby Vaše vinotéka i nadále tak dobře fungovala.


Rozhovor byl s Albertem Golou opravdu příjemný. Neodolala jsem jeho obchodnickému úsměvu a domů jsem odešla s flaškou dobrého Portského. Holt takovýmhle dobrůtkám neumím říct ne. ;)

O vinotéce Casa Lusitana se dozvíte vše na stránkách http://www.casalusitana.eu/ a najdete ji na adrese Casa Lusitana, Křižíkova 488/115, Praha 8.

Reklama