„Letos jedu do Albánie!“ oznámila jsem před nedávnem své objevitelské choutky. S tímto plánem spousta mých blízkých osob nesouhlasila a nevěřícně kroutila hlavou. Dělali velikou chybu. Návštěva Albánie se stala jedním z vrcholných cestovatelských zážitků mého dosavadního života...
Albánská riviéra - pobřeží Jónského moře
Udělala jsem dobře, že jsem neuposlechla a opět si prosadila svou. Návštěva Albánie se totiž stala jedním z mých vrcholných cestovatelských zážitků, na který nikdy nezapomenu. Hledáte-li stále místo, kde strávit svou letošní dovolenou, neváhejte, čekají na vás ty nejkrásnější nedotčené přírodní scenérie, které je schopna Evropa nabídnout!
Národní park Theth
Vydáte-li se do Albánie za poznáváním přírodních krás, jistě nemůžete minou Národní park Theth, který se nachází poblíž hranic s Černou Horou asi 70 km severovýchodně od města Skadar. Národní park zde byl vyhlášen již v roce 1966 a zabírá plochu 26,3 km². V podhůří dvoutisícových štítů Albánských Alp, které patří mezi nejkrásnější v Evropě, leží obec Theth s nádhernými kamennými domky, pohostinnými místními obyvateli a tou nejúchvatnější přírodou, jakou vídáte ve svých snech. Garantuji vám, že tomuto místu propadnete! Mnohokrát jsem si přála, aby se právě ve chvílích, které jsem tam prožívala, zastavil čas a já nikdy nemusela odjet. Své ubytování si můžete zajistit přes web, a to například zde. Pokud holdujete většímu dobrodružství, vezměte si stan, tamní kemp má svou neopakovatelnou atmosféru!
NP Theth
Jezero Komani
Pokud se pro návštěvu Albánie rozhodnete, nenechte si ujít plavbu po umělém jezeře Komani. Ocitnete se uprostřed skal a z trajektu si budete moci prohlížet zasněžené vrcholky hor. Jezero Komani svými četnými zátokami připomíná norské fjordy. Poplatek za cestu trajektem je kolem 400 lek, tedy 4 € za osobu. Trajekt vyplouvá z vesnice Komani, kam se ze severní Albánie dostanete přes Skadar. Cesta autobusem vám zabere asi dvě hodiny. Více informací o trajektové přepravě získáte na facebookových stránkách společnosti Sahhilba, která přepravu zajišťuje. Podívejte se, co na vás čeká!
Městské skvosty Gjirokastër a Berat
Až se albánské přírody nabažíte, vydejte se na jih. A to hned do měst, která jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Berat a Gjirokastër se pyšní bohatou historií a jsou vynikajícími příklady dochovaných osmanských měst.
Noční Berat
Mnoho budov si zde uchovalo původní vzhled, pro který si například Gjirokastër vysloužilo název „kamenné město“. Původní domy nemají balkony, ale zato jsou vybaveny velkými okny a střechy budov jsou pokryty kameny. Ekonomický rozvoj za komunistického režimu Envera Hodži se bohudík těchto staveb nedotkl, takže si je i dnes můžeme prohlédnout v původní kráse, pravda, že za ta léta chátrající, ale pro jejich kouzlo jim to zajisté odpustíte.
Kamenné domy, Gjirokastër
Panenské pláže
Až zdoláte horské štíty a pokocháte se typickou atmosférou vnitrozemské Albánie, nasměrujte své kroky k moři. Albánská riviéra v oblasti Jónského moře je doslova rájem na zemi! Nádherné pláže, klid a křišťálové moře osloví každého. S rostoucím cestovním ruchem se přirozeně zvyšuje komfort tamních přímořských středisek, jejichž návštěvnost rok od roku stoupá. Největšími letovisky jsou Himara a Sarande, která se nacházejí blízko hranic s Řeckem. Nabízejí dostatek restaurací, písečných pláží a vše, co k příjemně strávené letní dovolené patří.
Pobřeží Jónského moře, jižní Albánie
Albánie je zemí s obrovským turistickým potenciálem, jejíž kouzlo prozatím zůstává řadě Evropanů díky bohu skryto. Nasměrujte tam tedy své kroky co nejdříve... Rruge te mbarrë!
Nový komentář
Komentáře
Jo Albanie je poslední dobou docela oblíbená destinace!
Překvapilo mě, že do Albanie se teď jezdi docela dost. Já jsem měla z této země docela strach ale ted zjištuju, že je to tam už mnohem víc v klidu než třeba v Egyptě.
wich — #15Anglicky se domluvíš všude.
V Albánii ani na hranicích neuměl nikdo z policistů a celníků jinou řeč, než tu jejich. Zkoušeli jsme ruštinu, němčinu angličtinu a nechytali jsme se ani ve velkých městech (Shköder). Trochu znají někteří italsky, ale to jsme zase neuměli my. Ale rukama nohama se člověk domluví všude.
Milé čtenářky, byli jsme s rodinou na ostrově Pelješac, v Orebiči. Manžel se synem se rozhodli, že pojedou do Albánie. Odjeli ráno, odezva na sms žádná. Za dva dny odjezd domů z Chorvatska. Nicméně prožili moc hezké přivítání v Albánii, nějaký pán je provázel hradem. To byl rok 2003. Odjeli jsme z Corvatska v pohodě.
V roce 2008 se mí chlapci vydali opět, ale z Česka přes Slovensko, Ukrajinu, Rumunsko, Moldávii Bulharsko, Předněsterskou republiku,Turecko, Řecko, Makedonie, Albánie, Černou horu,Kosovo, Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Slovensko, Česko.
Není to jednoduché, něco musíte uplatit. Nicméně se mi vrátili v pohodě domů. Je to již pár let. Před několika dny se mi dostal mail, kde se Albánie nabízí nějaké pobyty. Nevím, neznám.
Nádhera.... Tak třeba někdy...
Krásné fotky
Určitě se tam nechystám...to raději osvědčené řecko. Davy turistů tam nejsou všude
. Na mne je ta země příliš...tajemná a působí na mne nebezpečně asi jako Čečensko, Somálsko nebo Kolumbie. Nebo Siera Leone.
gerda — #13 Anglicky se domluvíš všude.
Mně by dost vadilo, že bych se tam asi jen těžko domlouvala. Jazyk je všecko, jen ne slovanský
Ale to se dá určitě nějak zařídit, pár frází se naučit, zbytek slovník. Je tam určitě parádní divočina, být mladá, jedu!!
Příroda tam bude asi krásná, ale nejela bych tam.
Chystali jsme se tam na "výroční" dovolenou po 30 letech manželstvî. Vyhrâla chladnějšî destince; tak možná za rok...
Zatím tolik nenavštěvovaná destinace.
Stejné "nadšení" projevila rodina když jsem pronesla totožnou větu...odjíždím za pár týdnů.
užasná krajina...tak tam by jsem se chtěla podívat .
Také jsem byla v Albáninii,ale viděla jsem ho z druhé stránky.Nejhorší vzpomínka vyhublí koně žeroucí z popelnic.
Dech mi sice fotky nevyrazily, ale jsou moc pěkné.
krásné fotky
Byli tam naši přátelé, ale jako vodáci. Taky přijeli s obrovským nadšením. Příroda nádherná, asi proto, že tam zatím neproudí davy turistů.
Nádherné moře.