Pobřeží Albánie omývá na severu Jaderské a na jihu Jónské moře, a je proto překvapivě rozmanité. Lemují je jak sněhobílé písečné, tak oblázkové pláže, stejně jako rozeklané útesy, odlehlé zálivy a jeskyně. Města jako Himara, Dhërmi, Saranda, nebo Ksamil tvoří Albánskou riviéru, čím dál proslulejší svojí pestrou nabídkou letovisek všech kategorií.

644a5a33bff91obrazek.jpgFoto: Shutterstock

Pro milovníky opalování a koupání na Albánské riviéře je ideální vyrazit v květnu a červnu, kdy se teploty pohybují kolem 26-28° Celsia, a pláže ani hotely nejsou zdaleka tak zaplněné. Do regionu se však lze vydat i za ekoturistikou v malebných středomořských vesničkách, kde se zastavil čas, nebo po pamětihodnostech z dob antiky, Byzance i osmanské nadvlády.

Zajímavou destinaci představuje hlavní město Tirana, plné pozůstatků pohnuté historie země stejně, jako trendy kaváren a barů. Ty se soustředí především ve vyhlášené čtvrti Blloku, za časů Envera Hodži obehnané plotem a vyhrazené pouze komunistickým pohlavárům. Mezi další města hodná návštěvy patří Drače plné římských a byzantských památek, malebná osmanská Gjirokastra nebo Kruja, dávné sídlo albánského národního hrdiny Skanderbega.

644a5ab61f2fcobrazek.jpgFoto: Shutterstock

Za autenticitou a dochovanými tradicemi lze vyrazit na venkov, jehož přátelští a pohostinní obyvatelé mají z každého návštěvníka nefalšovanou radost. Vedle minaretů a osmanské architektury dotváří kolorit albánského venkova i všudypřítomné hříbky bunkrů, zhmotněná paranoia Envera Hodži, a samozřejmě třicet let staré mercedesy. Ostatně vztah Albánců ke značce s trojcípou hvězdou na chladiči nelze nazvat jinak než obsesí.

644a5bea39d35obrazek.jpgFoto: Shutterstock

Albánie tedy dnes představuje snadno dostupnou a prvotřídně vybavenou destinaci, něco ze svojí divokosti si ale přesto ponechala v pohoří Prokletije, také nazývaném Albánské Alpy. Sportovněji založení turisté se po něm mohou vydat méně i více náročnými stezkami od jednoho dechberoucího panoramatu ke druhému. Uprostřed panenské přírody není problém spatřit vlka, rysa i medvěda, a samozřejmě albánské erbovní zvíře, orla.

Zdroj informací: tiskové materiály, Invia