Ďábelsky vyhlížející rodák z New Yorku (1940) má na svém filmovém kontě pěknou sbírku darebáků. Nicméně jeho charisma dodává záporných postavám takové zvláštní zjemnění, že jsou až sympatické, nemyslíte? Asi něco bude na tom, že nic není jen černé, nebo bílé.

Al Pacino se objevuje na filmovém plátně od konce šedesátých let a patří mezi ty šťastlivce, kteří jsou převážně obsazování do kvalitních a dobře hodnocených filmů. Střihnul si i režii dvou úspěšných snímků (Wilde Salome a Chinese Coffee), zkrátka se mu daří.

  • A přesto že je tomuto gangsterskému štramákovi přes sedmdesát let, hraje jako za „starejch časů“, což je shodou okolností název i jeho nejnovějšího filmu.

Al Pacino byl za svou kariéru celkem osmkrát nominován na Oscara (např. A spravedlnost pro všechny, Kmotr II, Psí odpoledne, Serpico...) a je držitelem dalších významných ocenění (Zlatý globus, cena AFI za celoživotní přínosy, Glory to the Film-maker aj).

  • Já jsem pro vás opět kromě novinkového filmu vybrala pár srdcovek.

Al Pacino: Jako za starejch časů (FALCON)

Jako za starejch časů

Na oblíbené téma návratu filmových legend a stárnoucích gangsterů vsadil režisér této krimi komedie Fisher Stevens.

Povědomý je i děj, kdy Val (Al Pacino) opouští po dlouhých letech vězení a Doc (Christopher Walken) pro něj chystá oslavu návratu na svobodu. K dvojici se v průběhu noci připojí Hirsh (Alan Arkin) a všichni rozehrávají až donkichotské dobrodružství.

K vidění právě nyní v kinech.

Ďáblův advokát

Kdykoliv slyším jméno Al Pacino, vybaví se mi tento film (uctivatelé filmu Kmotr prominou). Nedávno jsem jej viděla po letech a musím říct, že na mě zapůsobil ještě více než při jeho premiéře. Možná to bude tím, že jsem od té doby potkala pěknou řádků „ďáblů“ i ješitných manažerů (smích).

Al Pacino, kterému role ďábla sedne na sto procent, Keanu Reeves jako ambiciózní právník a Charlize Theron, právníkova ženuška, ze sebe vydávají v tomto mysteriózním thrilleru maximum. Přinutí vás přemýšlet a navíc je to ďábelsky napínavé...

  • Jo a v uších vám pak ještě dlouho bude znít Al Pacinovo: „Ješitnost je rozhodně můj nejmilejší hřích....“

Al Pacino: Jako za starejch časů (FALCON)

Vůně ženy

Oscar a Zlatý globus pro Al Pacina, který zde ztvárnil excelentně zatrpklého slepce, jenž chce skoncovat se svým životem, ale díky svému opatrovníkovi se opět učí obdivovat krásy života.

Al Pacino se prý na roli připravoval velmi svědomitě ve škole pro slepce. Je až úsměvné, jak často se objevuje v souvislosti s tímto filmem konstatování, že ani slepý by to nezahrál lépe.

  • Za zmínku zde jistě stojí také hudba, kterou má na svědomí Thomas Newman (Smažená zelená rajčata, Zelená míle, Americká krása, Skyfall a další skvostné kousky).

Frankie a Johnny

Chcete romantiku? Máte ji mít. Ovšem nejde o žádnou sladkobolnou a neuvěřitelnou přeslazenost a la Hollywood, ale krásně natočený příběh ze života.

Herecký koncert dvojice Al Pacino a Michelle Pfeiffer vás nenásilně dojme k slzám. Pokud vám tento kousek nějakým nedopatřením unikl, vřele doporučuji „filmové vzdělání“ doplnit (smích).

A nebyla bych to já, kdybych vás opět neupozornila na báječnou hudbu. Tu zde má na svědomí Marvin Hamlisch, který bohužel cca před rokem odešel do hudebního nebe, ale nechal za sebou řadu krásné filmové muziky - nedávno připomínaný Podraz, Takoví jsme byli, Sophiina volba, Chorus Line, Příští rok ve stejnou dobu...)

Frankie a Johnny, DVD pro příjemný večer

Kmotr

Film filmů, který nestárne (1972), ba naopak. Zraje jako víno. Jde skutečně o mistrovské dílo, kterému Al Pacino vděčí za svou popularitu...

Ačkoliv hlavnímu představiteli (Marlon Brando) se údajně zdálo, že je v porovnání s ním málo známý (což byla samozřejmě v jeho měřítku pravda), k jeho štěstí si režisér a scénárista filmu, legendární Francis Ford Coppola, jeho obsazení prosadil. A co víc, v dalších pokračováních dokonce přešel na hlavní roli.

Intermezzo

Pamatujete si na Lásku přes internet? Tom Hanks tam říká Meg Ryanové: „Kmotr je souhrn veškerého moudra. Kmotr je odpověď na každou otázku... Odpověď na tvou otázku zní - zalehni na matrace!“

A podobných narážek na film Kmotr bychom našli spoustu, což jen potvrzuje nesmrtelnost tohoto díla a uměleckou nesmrtelnost herce, jehož zjev, jak už bylo řečeno v úvodu, ho přímo předurčuje k rolím, které nemůžeme nazvat čistě kladné (smích).

Co ještě vidět

  • Strašák
  • Zjizvená tvář
  • Kupec benátský
  • Nelítostný souboj

Přečtěte si také

Reklama